Kampuslerde bütün iktidar öğrenci topluluklarına

30 Mart yerel seçimlerinin halk hareketine yansıması üzerine birçok yazı sayfalarda yer buldu. Ancak üniversite öğrencisi odaklı yerel seçim değerlendirmesi pek yapılmadı. Bu atmosferin kampuslere yansımasını nasıl değerlendirmek...

Kampuslerde bütün iktidar öğrenci topluluklarına
26 Nisan 2014 Cumartesi 15:03

2adt

30 Mart yerel seçimlerinin halk hareketine yansıması üzerine birçok yazı sayfalarda yer buldu. Ancak üniversite öğrencisi odaklı yerel seçim değerlendirmesi pek yapılmadı. Bu atmosferin kampuslere yansımasını nasıl değerlendirmek gerek?

Kuşkusuz devrim, çelişkilerin derinliği, doğru program ve doğru önderlikle mümkün. Tarih de bizi yanıltmıyor. Sınıf mücadelesi sonucu derinleşen çelişkiler, veya içinde bulunduğumuz yüzyıldaki ezen-ezilen milletler arasındaki önlenemez var oluş savaşları, doğru önderliğin ortaya koyduğu taktik ve stratejiler... Bütün bu etkenler bize toplumsal-ekonomik alt üst oluşları dayatıyor. YÖK’ün üniversitelerde uyguladığı politikalar da öğrenci açısından inanılmaz çelişkiler barındırıyor ve üniversitelerdeki alt üst oluşları dayatıyor.

Temel bilimlere yönelik bölümler kapatılıyor

Bilimin egemen olması gereken üniversitelerde temel bilimlere yönelik bölümleri kapatarak, öğrenciyi medrese eğitimine hapsetmek istemesi... Yeterli öğretim görevlisi yetiştirilmemesine rağmen sürekli yeni üniversite açılması... Bunun sonucu olarak niteliksiz öğretim görevlileri ve bilim düşmanı dersler. Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisinin alacağı pedagojik formasyonla öğretmen olma hakkını elinden alma girişimleri. Devletin iş olanağı yaratmamasına rağmen YÖK’ün bolca üniversite açılımasına izin vermesi, böylece üniversite öğrencisini özel sektörün elinde nitelikli köle durumuna düşürmesi. YÖK politikalarının ortak noktaları; öğrenciyi gelecek kaygısına sürüklemesi. Üniversite öğrencisi de işsiz kalacağının farkında. Devleti küçültme politikalarının sonucu olarak devlet kurumlarında çalışma imkanının zorlaştığının ve özel sektörün nitelikli köle arayışlarının bilincinde. Yıllardır üniversitelerde süren mücadele sonucu yükselen gençlik hareketinin 80 darbesinin ve neoliberalizmin getirdiği o budalalaştırmayı da ortadan kaldırdığı düşünüldüğünde olayın bilincinde olmamasının imkanı yok.

Örgütlenme ihtiyacı

Üniversite öğrencisi örgütlenme ihtiyacında. En kolay örgütlenebileceği, kitlesel harekete geçebileceği, öğrencitopluluklarına yığınak yapıyor. Doğru önderlikle buluşuyor. Maddeyi dönüştürebilme yeteneğinin farkına varıyor.

Bunu en son Sakarya Üniversitesi’nde gerçekleşen Aydınlık’ın da manşetten verdiği rektörlük işgaliyle görmek mümkün. YÖK’ün kendi çöküşünü hızlandıran politikalarına karşı üniversite öğrencisi geleceğine sahip çıkmak için örgütlendi. Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun çelik iradesiyle rektörlük binası işgal edildi.

Rant, talan ve sömürüye dayalı mafyokrasi düzeninin doğası gereği, sistem üniversiteler açısından çelişki yaratmaya devam edecektir. Üniversiteleri kontrol altında tutma memuru YÖK, daha fazla öğrenci düşmanı politikalar güdecektir. Diyalektik olarak öğrenci daha çok devrimcileşecek, topluluğuna daha fazla sarılacak ve üniversiteleri toplulukların önderliğinde yönetecektir.

Tarih bizi yanıltmıyor. Koşullar çok net. Yaşayacağız ve göreceğiz.

Onur Ünsoy

TGB Sakarya İl Başkanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.