Jeoloji Mühendisleri Odası 3. Havaalanı Raporu:İstanbul’un ölüm fermanı

Raporda, Kuzey Ormanları’nın İstanbul’un yeni taşocakları olacağı kaydedildi: “Üçüncü havaalanı inşaatı için çok önemli miktarda taş/kaya dolgu malzemesine ihtiyaç duyulacaktır. Bu talebi karşılamak için en uygun alan ne yazık...

Jeoloji Mühendisleri Odası  3. Havaalanı Raporu:İstanbul’un ölüm fermanı
13 Ekim 2014 Pazartesi 08:56

07jmo

Jeoloji Mühendisleri Odası’nın raporunda İstanbul’a 3. havaalanı için seçilen bölgenin yapılaşmaya uygun olmadığı vurgulandı. Raporda bölgenin ekolojik yapısına, rüzgar durumuna ve orman olmasına dikkat çekildi

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 3. Havaalanı için seçilen bölgeyi çevre jeolojisi açısından analiz etti. Oda tarafından hazırlanan raporda, “Havaalanının bu bölgede yapılması, bölgenin ekolojik yapısını bozmakla kalmayacak İstanbul’un havasının, suyunun, doğal iklim yapısının da bozulmasına hatta yok olmasına neden olacaktır. Bilimsel verilerin ve İstanbul’un kuzeyinin yapılaşmaya açılması, rant amaçlı hareket edildiğinin düşünülmesine yol açmaktadır” denildi.

YILDA BİR MİLYON KUŞ GEÇİYOR

Raporda, “İstanbulluların çoğu, havaalanı yeri olarak seçilip-onaylanan bu bölgenin, dünyanın sayılı kuş göç yollarından birinin içinde kaldığının ve yılda bir milyonun üzerinde kuşun bu bölgeden geçtiğinin ya da Karadeniz kıyısının sis kuşağının bu bölgeyi de kapladığının farkında bile değiller. Yanı sıra, bölgenin ekolojik yapısı, bölgeye ait rüzgar durumu, proje sahasının büyük bir kısmının orman arazisi olması, bölge halkının tarım ve hayvancılıkla geçinmesi gibi nedenler de bölgenin yapılaşmaya açılmaması gerektiğini göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

2.5 MİLYAR METREKÜP DOLGU

Proje için seçilen alanın terkedilmiş kömür sahası olduğunun hatırladığı raporda, “Bölgede 66 adet irili ufaklı yapay göl oluşmuştur. Özellikle büyük göllerin tabanındaki 6,5 metreye kadar varan kalınlıkta balçık; geniş yüzey alanlarına sahip suya doygun sedimanlar ve gevşek malzemelerden oluşmuş maden atık yığınları zeminin tehlikeli özelliklerinden birkaçıdır” denildi.
Uluslararası nitelikteki havaalanlarının pistleri için kabul edilebilir pist eğimi sınırının  neredeyse sıfıra yakın olduğunun vurgulandığı raporda, “3. Havaalanı için seçilmiş alanda söz konusu eğimi sağlamak için çok büyük miktarlarda dolgu yapma ve tepeleri tıraşlama zorunluluğu vardır.  Zeminin çok zayıf olması çok büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu zeminin bu kalın dolguyu çökmeden taşıması ancak çok özel uygulamalarla olanaklıdır. Bu tür uygulamaları bu kadar büyük bir alanda gerçekleştirmek ise ancak masa başında olanaklıdır” denildi.  
Raporda, Kuzey Ormanları’nın İstanbul’un yeni taşocakları olacağı kaydedildi: “Üçüncü havaalanı inşaatı için çok önemli miktarda taş/kaya dolgu malzemesine ihtiyaç duyulacaktır. Bu talebi karşılamak için en uygun alan ne yazık ki İstanbul’un kuzeyinde, Kemerburgaz-Göktürk batısındaki ve Kilyos’un güneybatısındaki Kuzey Ormanlardır. Bu İstanbul’un ölüm fermanı olacaktır.”

SON SU HAVZASINI KAYBEDECEK

Raporda ayrıca, bölgeye havaalanı yapılması durumunda İstanbul’un en son  su havzasını kaybedeceği de belirtildi: “Karadeniz sahili boyunca Kuzey ormanlarının kapladığı alanlardaki sedimanter kayalar kırıklı-çatlaklı-boşluklu yapılarından dolayı yeraltı sularının beslenim, dolaşım ve depolanmasını sağlayan önemli akifer kayalarıdır. Bu kayalardan sızan yağış suları Durusu (Terkoz), Küçükçekmece ve Büyükçekmece göllerini, kaynakları ve barajları beslemektedir. 3.Havaalanı inşaatında bir yandan zemin iyileştirmede kullanılacak kayaları temin amacıyla yeni taş ocakları açılması, diğer yandan havaalanı ve yol inşaatları nedeniyle onlarca kilometre kare alanın betonlaşması, akifer sistemi geri dönüşümü olmayacak şekilde tahrip edecek; göller, kaynaklar ve barajlar yeraltı suyu ile beslenemediği için zaman içinde kuruyup, yok olacaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.