Jandarma’ya açılım ayarı

Özbek şöyle devam etti: “Bugünkü Jandarma yasası dünyada da beğenilen bir yasadır. Yurtdışında katıldığımız toplantılarda muhataplarımız bunu açıkça dile getirmişlerdir. Şimdi bu yasa değiştirilip PKK’nın talepleri yerine getirilecek....

Jandarma’ya açılım ayarı
18 Eylül 2014 Perşembe 09:16

08jandarma
AKP’nin Jandarma Genel Komutanlığı’nı genel müdürlük yapma planında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hükümetin yasa tasarısı hazırladığı bildirildi. Emekli Jandarma Tümgeneral Özbek, PKK’nın isteğiyle jandarmanın “açılıma” uydurulmaya çalışıldığını söyledi.
JANDARMA TSK’DAN KOPARILIYOR
Hükümet, Jandarma Genel Komutanlığı’nın genel müdürlük haline getirilmesi projesini “Jandarmanın sivilleştirilmesi” olarak kamuoyuna sunuyor. Uzun süredir tartışılan ve Jandarma personelinin karşı çıktığı yeni düzenleme için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümete talimat verdiği öğrenildi. Erdoğan’ın talimatı sonrası İçişleri Bakanlığı’nın Jandarmanın sivilleştirilmesi ile ilgili bir tasarı üzerinde çalıştığı bildirildi. Tasarının TBMM’nin açılması ile birlikte Bakanlar Kurulunda imzalanarak Meclis Başkanlığına sunulacağı ifade ediliyor.
Hükümet tasarı ile Jandarmayı tamamen TSK’dan koparmayı ve kendine bağlamayı hedefliyor. Kırsal kesimde jandarma üzerinden denetim kurmayı ve seçmeni etkilemeyi planlıyor. Hazırlanmakta olan tasarıya göre Jandarmanın bütçesi, örgütlenmesi, kadrosu, terfiler, personelin sicili tamamen İçişleri Bakanlığı uhdesinde olacak. TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Ersoy da yaptığı açıklamada Jandarma ve emniyet için hazırlanan yasa tasarısında son aşamaya gelindiğini kaydederek, “Emniyet, nüfus hizmetleri ve Jandarmaya ilişkin düzenlemeleri içeren bir çalışma var. Tasarının yeni yasama yılının ilk aylarında komisyonumuza gelmesi söz konusu” dedi.
‘PKK’NIN İSTEĞİ YERİNE GETİRİLİYOR’
Jandarma Genel Komutanlığı ile ilgili çalışmaları Aydınlık’a değerlerdiren Emekli Tümgeneral Osman Özbek, yapılanların tamamen PKK’ya yarayacağını bildirdi. Özbek şunları söyledi: “Jandarma etkisizleştirilmeye çalışılıyor. Bu çalışma hükümetin ‘açılım’ politikasın gereğidir. PKK’ya verilen sözler çerçevesinde yapılan bir çalışma olduğunu sanıyorum. Çünkü PKK Jandarmadan çok rahatsız. Jandarmayı bölgede istemediklerini defalarca dile getirmişlerdir. Bölgede halk jandarmaya güvenir. Jandarma, devletin kırsaldaki gözü kulağıdır. PKK bölgede tam etkinlik kurmak ve halka baskıyla istediğini yaptırmak için Jandarma engelinin kaldırılmasını istiyor. Düşünün şu anda köylerde okullar yakılıyor. O okulları kim koruyacak? Jandarma. PKK güçlü bir jandarma ister mi?”
Özbek şöyle devam etti: “Bugünkü Jandarma yasası dünyada da beğenilen bir yasadır. Yurtdışında katıldığımız toplantılarda muhataplarımız bunu açıkça dile getirmişlerdir. Şimdi bu yasa değiştirilip PKK’nın talepleri yerine getirilecek. PKK en çok Jandarma Özel Harekat Birliklerinden korkar. Bu birlikler Eşref Bitlis döneminde oluşturuldu. Olay tamamen budur. Kamuoyuna sunulan diğer gerekçelerin hiçbir ciddiyeti yoktur.”

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.