İşçi Partisi ve Mısır Sosyalist Partisi’nden ortak açıklama

Emperyalizme karşı Batı Asya’da birleşelim

İşçi Partisi ve Mısır Sosyalist Partisi’nden ortak açıklama
19 Ekim 2014 Pazar 08:35


Ortadoğu kaosa sürüklenirken, İşçi Partisi ve Mısır Sosyalist Partisi yaptıkları ortak açıklamayla çözümün küresel güçlere karşı Batı Asya’daki ülkelerin birleşmesi ve beraber mücadele etmesi olduğunu söyledi
İşçi Partisi ve Mısır Sosyalist Partisi dün, Ortadoğu ve Batı Asya’daki son gelişmelere ilişkin ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever, Mısır Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Sorumlusu Mamdouh Habbashi’ İşçi Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Akalın’ın katılımıyla gerçekleşen açıklamada, katılımcılar: “Mezhepsel ve etnik bölünme ekseninde emperyalist bölünme planlarına karşı, Ortadoğu ve Batı Asya’da birleşmeliyiz.” dediler.
BOP’UN YENİ GİRİŞİMİ
Ortadoğu ve Batı Asya’daki son gelişmelere ilişkin Mısır Sosyalist Partisi ve İşçi Partisi’nin yaptığı ortak açıklama şöyle:
IŞİD ve benzeri grupların son dönemdeki yükselişlerini ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi içerisindeki yeni bir girişimi olarak değerlendiriyoruz. Bu emperyalist plan, 10 yıldan beri Ortadoğu ve Batı Asya’da bulunan bütün ulus devletlerin yıkımını hedefliyor.
Bu ABD planı, bölgedeki İsrail çıkarlarıyla doğrudan ilişkilidir. Ulus devletler, İsrail saldırganlığına ve ABD hâkimiyetine yönelik bir tehdit oluşturuyorlar. Dolayısıyla, emperyalizm sınırları yeniden çizmeye, ülkeleri, ulusları ve sınıfları bütün Ortadoğu’da etnik ve mezhepsel doğrultuda bölmeye çalışıyor.
Biz, barışın, demokrasinin, ulusal egemenliğin ve toprak bütünlüğünün bir bütün olduğunu belirtiyoruz. Emperyalizmin çerçevesi içerisinde self-determinasyon ve herhangi bir ilerici politikanın olmadığını vurguluyoruz. Fakat Ortadoğu ve Batı Asya halkları ve ulusları bu Büyük Ortadoğu Projesi’nin başarısız olmaya başladığını bilmeliler!
Bizler, Suriye halkının dış müdahaleye karşı direnişlerini, Irak halkının ülkeyi birleştirme girişimlerini, Mısır halkının despotik Mübarek rejimini ve Müslüman Kardeşlerin gerici hükümetine karşı devrimlerini ve Türk Milleti’nin Gezi Parkı’nda başlayan Haziran 2013’teki ayaklanmasını selamlıyoruz.
EMPERYALİZME KARŞI BÖLGESEL BİRLİK
Bugün, emperyalizmin ve onun koalisyon güçleri olan mezhepsel ve etnik ihtilaf saldırıları karşısında, ulusal egemenlik ve ilerici politikalar ancak ülkelerimiz arasında bölgesel dayanışma ve birlik ile sağlanabilir.
Ülkelerimizde var olan ve gelecek olan ekonomik krizlerin karşısında bölgesel dayanışma ve birliğin hayati bir öneme sahip olacağının altını çiziyoruz.
Türkiye, Mısır ve İran Hükümetlerini her seviyede siyasi, diplomatik ve ekonomik ilişkileri yeniden başlatmaya ve geliştirmeye çağırıyor. Orta Doğu ve Batı Asya ülkelerinin ulusal ve toprak bütünlüklerini, güvenliklerini ve bağımsızlıklarını koruma iradesini ilan ediyor. Barış, ulusal bütünlük ve dış müdahalenin ve neoliberal politikaların reddi temelinde bölgesel dayanışma ve birleşmeyi sürdürmeye karar veriyor. Bu amaçla fikir alışverişini ve ortak noktalar arayışını yoğunlaştırıyor.
Seda Akyüz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.