İP, kumpasçıların isimlerini savcıya verdi

İşçi Partisi, F tipi örgüte yapılacak operasyonların tüm uzantılarını da etkileyerek devam ettirilmesi gerektiğini belirterek, Ergenekon kumpasında rol alan 19 kişiden şikayetçi oldu İşçi Partisi (İP) avukatları F...

İP, kumpasçıların isimlerini savcıya verdi
09 Eylül 2014 Salı 08:16

08ipsucduyurusu

İşçi Partisi, F tipi örgüte yapılacak operasyonların tüm uzantılarını da etkileyerek devam ettirilmesi gerektiğini belirterek, Ergenekon kumpasında rol alan 19 kişiden şikayetçi oldu

İşçi Partisi (İP) avukatları F tipi örgütün Ergenekon kumpasındaki sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu. Şikayet edilen, aralarında Zekeriya Öz, Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer gibi isimlerin de bulunduğu 19 kişi hakkındaki suç delilleri savcılığa sunuldu.

Ergenekon davasında yargılanan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, parti yöneticileri Nusret Senem, Mehmet Bedri Gültekin, Hıdır Hokka ve Aydınlık yazarı Hikmet Çiçek ile Avukat Zerrin Öztürk, 'kumpasta' rol aldıkları gerekçesiyle aralarında Ergenekon savcıları, Emniyet ve MİT görevlileri, TSK personeli ve sivil şahısların da bulunduğu 19 kişiden şikayetçi oldu.

Operasyonlar F tipinin tüm uzantılarını etkilemeli

İP'li avukatlar dün Çağlayan Adliyesi'ne gelerek 50 sayfalık şikayet dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu. Adliye önünde basın açıklaması yapan Avukat Servet Bora, "Şimdiye değin, göstermelik, sadece muktedirlerin izin verdiği kadar, onlara dokunan yerlerle sınırlandırılmış bir temizlik görüntüsü veren operasyonların F tipi gladyonun tüm uzantılarını da etkileyecek şekilde devam ettirilmesini Türk yargısından bekliyor ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz. Ergenekon tertibi; 'bu davanın savcısıyım' diyen Tayyip Erdoğan'ın, Danıştay saldırısından hemen sonra emniyetçilerden aldığı brifing neticesinde Ergenekon şeması uydurmasını görüp, 'savcı bulun delillendirin', talimatını veren Abdullah Gül'ün ve 'ulusalcılığın hakkından geleceğiz' diyen Fethullah Gülen'in ortak eseridir" denildi.

Dava açılsın

Şikayet edilen kişiler arasında, Emniyet'teki F tipi yapılanmaya yönelik "yasadışı dinleme" soruşturması kapsamında tutuklanan eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer de yer aldı. Dilekçede, suç duyurusunda bulunulan 19 kişi ve haklarında şikâyete konu eylemler şöyle sıralandı:

ALİ FUAT YILMAZER (eski İstihbarat Şube Müdürü): "Emniyetteki F tipi örgütlenmenin etkin elemanları" listesinde isminin olması, Emniyette yasadışı örgüt kurması, bu örgütün tertiplediği Ergenekon soruşturması döneminde İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü olarak dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ı ikna edip yasadışı deliller üretip İşçi Partisi'ne operasyon yapılmasını sağladığını itiraf etmesi, İşçi Partisi'ndeki aramada bulunmayan dört adet CD'nin içeriğinde Yargıtay'a saldırı, NATO İzmir Şirinyer Unsur Komutanlığı'na saldırı, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a suikast v.b. gibi elektronik dokümanları İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi arşivinde ya da F tipi örgütün arşivinde olduğu halde, İşçi Partisi'nde bulunmuş gösterilerek, İşçi Partisi'ne mal edilmeye çalışılması.

RAMAZAN AKYÜREK (eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı):

"Emniyetteki F tipi örgütlenmenin etkin elemanları" listesinde isminin olması, Emniyette yasadışı örgüt kurması, bu örgütün ürettiği sahte delille Ergenekon soruşturması döneminde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı olarak İşçi Partisi'ne karşı yasadışı operasyondan sorumlu olması. 21 Mart 2008 tarihinde İşçi Partisi'ne karşı yapılan Ergenekon operasyonu nedeniyle dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile baba oğul ilişkisi içinde olduğunu itiraf ederek adli kolluk görevini ihlal etti. Bu yönden bağlı bulunduğu Cumhuriyet Başsavcısı yerine Ergenekon operasyonlarında doğrudan Başbakan ve Cumhurbaşkanı'ndan talimatlar aldığını ve Başbakanlık örtülü ödeneğini Ergenekon operasyonlarında kullandığını itiraf etti.

RECEP GÜVEN (eski Emniyet İstihbarat Dairesi Değerlendirme Şubesi Müdürü): "Emniyetteki F tipi örgütlenmenin etkin elemanları" listesinde isminin olması, Emniyette yasadışı örgüt kurması, bu örgütün ürettiği sahte delille Ergenekon soruşturması döneminde "Ergenekon" şeması denilen tertip belgesini Sabri uzun'a sunarak İşçi Partisi Genel başkanı ve bazı yöneticilerine karşı tetibin içinde yer alması şikayet nedeni.

AYKAN FALAKALI: "Emniyetteki F tipi örgütlenmenin etkin elemanları" listesinde isminin olması, Emniyette yasadışı örgüt kurması.

ALTAY TOKAT (Emekli Korgeneral): Ergenekon tertibini hazırlayan gizli örgütlenmeyi kurduğu iddia edilen kişilerden. TSK içinde gizli olarak istihbarat toplayan ekibin başına getirildiği iddia edilen bu kişi hakkındaki iddianın resmi dinleme tapelerine geçtiği sabittir.

İP-Karargâh Evleri soruşturmasında rol alanlar

Aralarında Ergenekon savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen ile birlikte Hv. Plt.Kur. Yb. Selami Selçuk Çakmaklı, Hv. İsth. Kur. Alb. Selçuk Başyiğit, Hv. Per. Astb. Çvş. Ali Balta, Hv. Per. Asts. Çvş. İsmail Dağ, Hv. Per. Asts. Orhan Güleç, sivil şahıslar Ersin Şafak, Atilla Dağoğlu, Erkan Yener Şimşek, Yakup Ergişi, Eski MİT Müsteşarı Emre Taner, eski MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş, Hava Tuğgeneral Semih Koşucuoğlu da (Türkiye–Washington Büyükelçiliği Askeri Ataşesi)

"İP/ Karargah Evleri Soruşturması" kapsamında işledikleri eylemler nedeniyle suçlandı. İşçi Partisi'ne, Genel Başkanı Doğu Perinçek ve diğer yöneticilere karşı tertip yaptıkları belirtilen bu şahısların, sahte delil üretmeleri ve iftiraları sonucunda Doğu Perinçek ve arkadaşlarının yargılanarak uzun yıllar tutuklu kalmalarına ve kamuoyunda karalanmalarına neden oldukları vurgulandı.

Gamze Çınlar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.