İlk sorumlu devlet!

İsmi bizde saklı yüksek maden mühendisi, Almanya’da da kömür madenine inmiş. Türkiye Kömür İşletmeleri’nde de uzun zaman çalıştı. Kömür ve metal madenlerini, güvenlik sistemlerini, kuruluş sürecini, gayet iyi biliyor. İsmini...

İlk sorumlu devlet!
17 Mayıs 2014 Cumartesi 13:49

8sorumludevlet

İsmi bizde saklı yüksek maden mühendisi, Almanya’da da kömür madenine inmiş. Türkiye Kömür İşletmeleri’nde de uzun zaman çalıştı. Kömür ve metal madenlerini, güvenlik sistemlerini, kuruluş sürecini, gayet iyi biliyor. İsmini sakladı ama gördüklerini, bildiklerini Aydınlık’a anlattı.

- Katliamın sorumlusu kim?

Herkes şirketi muhatap alıyor, bu yanlış. Türkiye’de Anayasa ve Maden Yasası var. Bu yasayla birlikte maden mevzuatı var. Türkiye’deki mevzuata göre bir maden sahasında olan her türlü faaliyetin sorumlusu, ruhsat sahibidir. Buranın ruhsatı TKİ’nin elinde. Nerede bu adamlar? TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri) kim? O da devlet!

- Rödovans sözleşmesiyle devredilmiş olamaz mı?

Bizim Maden Kanunu’muzda rödovans diye herhangi bir tanım yok. O, taraflar arasında yapılan bir ticari sözleşmedir.

- Kamudayken zarar ediyordu, özelde kâr getirdi. Nasıl olur böyle bir şey?

Bir kamu işletmesinin sorumlulukları çok fazladır. Sendikası vardır, ücretler yüksektir, toplusözleşmeler yapılır, emekliliği vardır, şirketin yeni sahalar arama masrafları vardır... Bırakın maliyeti, hiçbir konuda eşit değildir; bu tartışılamaz.

- Güvenlik meselesinde de fark var herhalde?

Bir kömür madeninde en hassas konu, emniyettir. Kamu ve özel arasında hiçbir fark olmaması lazım. Özel işletmenin emniyet harcamalarının çok daha yüksek olması lazım. Kömür madeninde başlıca emniyet, kömür tozunu takip edeceksin. Dolaşan havanın içinde kömür tozu olmayacaktır. Kömürün yanmasına müsaade etmeyeceksin. Tahlisiye ekipleri de ayrı bir maliyet konusu.

Bedava kömür talebini karşılamak için yapıldı

- Bu işleri Enerji Bakanlığı mı yürütüyor?

Enerji Bakanlığı’nda bu işleri Maden İşleri Genel Müdürlüğü yürütür. TKİ de, sahip olduğu maden ruhsatlarını bu genel müdürlükten alır. Ruhsat sahasının numarasıyla bakarsanız, sahibini TKİ Genel Müdürlüğü olarak görürsünüz. Ruhsatı kim alırsa, sahibi odur. TKİ, gerek maliyetleri açısından gerekse kendisinden talep edilen bedava kömür dağıtım talebini karşılayamadı. Taşeron anlaşması dediğiniz, “kendi ruhsat sahası içinde başka şirketlere üretim yaptırma” anlaşmasını yürürlüğe koydu. Bu anlaşmalar 2005’te yapıldı. Ama bedava kömür dağıtımı 2002’lerde başladı. Baktılar ki, kömür yetmiyor, daha çok dağıtmak lazım, o zaman bu anlaşmalar çıktı. Çok kömür talep edildiği zaman, kendisi de pahalıya mal ediyor, bari başkalarına ürettireyim dedi.

Füsun İkikardeş


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.