Hukuksal açıdan Çankaya seçimi

Ancak olan olmuştur. Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci yenilenmeyeceğine göre adaylar arasından Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy verilmesi önerilebilir. Prof. Dr. Gülhan Özgen

Hukuksal açıdan  Çankaya seçimi
06 Ağustos 2014 Çarşamba 09:19

02mansete

Bilindiği gibi, 10 Ağustos 2014 günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde, üç adaydan birisine oy vermek zorundayız. Tanımadığımızı Kemal Kılıçdaroğlu’ nun “Tanıdıkça seveceksiniz” diyerek, kabul ettiği, CHP-MHP ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, ülkemiz için düşüncelerini ulusça bildiğimiz Selahattin Demirtaş HDP’li, AKP’li Recep Tayyip Erdoğan.
Basın haberlerine göre, Ekmeleddin İhsanoğlu öğrenimini Şeriat eğitimi veren El-Ezher Üniversitesi’nde yapmış. Arapçayı Türkçeden iyi bilen, Hilafet yanlısı kitaplar yazmış, Anıtkabir defterindeki yazısında laiklik sözü geçmeyen bir kişi (Aydınlık, 1.7.2014, s.11). Laiklik Anayasamızın değiştirilemez hükümlerinden (m. 2, 4).
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında akıl almaz boyutlarda suçlamalar var basında. İstanbul Belediyesi Başkanlığı görevi ile ilgili suçlamalardan, hakkında 36 yıl hapis istemiyle dava açıldığı da bilinmektedir.
Milletvekili olma yeterliliği yokken, ABD’ye gidip “Başkan”la görüştükten sonra Siirt seçimleri iptal edilerek, milletvekili, ardından Başbakan olduğu, dokunulmazlık kazandığı için yargılanamadığı, kendisini ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eşbaşkanı olarak tanıttığı da bilinmekte. “Deliğe süpürmeyin, kullanın...” sözleri onun hakkında. Böyle bir kişinin Cumhurbaşkanlığı’na aday olması ile tüm halkımız aşağılandı. Sıradan bir kişi, kamu, hatta özel işyerlerine benzer şaibeleri ile alınabilir miydi?
Bilindiği gibi (AY m.102), 20 milletvekili de ortak öneri ile, Cumhurbaşkanlığına aday gösterebilirlerdi. Nitekim, Emine Ülker Tarhan girişim başlattı. Ancak, Kemal Kılıçdaroğlu, CHP-MHP adayı dışında aday gösterilmesine izin vermeyeceklerini basın önünde açıkladı.
Yirmi milletvekili ortak aday gösterseydi, “Parti disiplinine uymadıkları gerekçesiyle” haklarında disiplin cezaları uygulanacak, belki partiden bile çıkarılacaklardı. Gösterdikleri aday partili ise, o da ceza görecekti. Ayrıca, CHP ve MHP yönetimleri bu adaya karşı propaganda başlatabileceklerdi.
1982 Anayasımıza göre (m.102) Cumhurbaşkanını TBMM, gizli oyla seçer, dört oylamadan sonuç çıkmaz ise TBMM seçimleri yenilenirdi.
1982 Anayasası m.102 hükmü, 2007’de öylesine ustaca değiştirilmiştir ki, halen seçimi halk yapacak ve iki oylama yetecektir.
İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğunu almış aday Cumhurbaşkanı seçilir. İkinci oylama gerekirse geçerli oyların çoğunluğunu alan aday seçilmiş sayılır.
Oy vermemek çözüm değil
Adaylara tepki göstermek amacıyla oy vermemek ya da geçersiz oy vermek, istenmeyen adayın seçilme şansını artıracaktır. Çünkü, varsayalım ki milyonlarca seçmenden yalnızca bir teki geçerli, diğerlerinin tümü geçersiz oy verse, tek geçerli oyu alan aday iki oy ile (birisi kendi oyu) Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilmiş sayılacaktır. Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı dokunulmazlığı sayesinde, ne önceki 36 yıllık hapis istemli davasından, ne de başbakanlığı süresince yüklendiği şaibelerden yargılanamayacak... Bu açıkça adaletsizdir.
Anayasamız seçme ve seçilme haklarını tüm T.C. vatandaşlarına tanımaktadır. Cumhuriyetimizin niteliklerini, laiklik ilkesini belirleyen m.2, 4 hükümlerinin değiştirilmesi bile yasaklanmıştır.
Ancak, bu ilkeleri koruyacağına, yaşatacağına inandığımız bir Cumhurbaşkanı adayı gösterilmemiştir. Böylece istemediğimiz adayı seçmek zorunda bırakılmamız Anayasa’ya aykırıdır. Anayasa suçu işlenmiştir.
Ancak olan olmuştur. Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci yenilenmeyeceğine göre adaylar arasından Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy verilmesi önerilebilir.

Prof. Dr. Gülhan Özgen


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.