HSYK'da üç liste yarışacak

12 Ekim'de yapılacak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri için adaylık başvuruları bugün sona erecek. HSYK adaylığı için şu ana kadar 50'nin üzerinde kişi başvurdu. AKP'nin de yakından ilgilendiği...

HSYK'da üç liste yarışacak
09 Eylül 2014 Salı 08:36

08hsyk

12 Ekim'de yapılacak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri için adaylık başvuruları bugün sona erecek. HSYK adaylığı için şu ana kadar 50'nin üzerinde kişi başvurdu.

AKP'nin de yakından ilgilendiği HSYK seçimleri için son bir aya girildi. Adli ve idari yargıdaki 15 bin civarında hakim ve savcı 12 Ekim'de sandığa gidecek. Seçimlerde üç grup yarışacak: Hükümete yakınlığıyla bilinen "Yargıda Birlik Platformu", "Ne cemaat ne hükümet" diyerek yola çıkan YARSAV ile Yargıçlar Sendikası'nın desteklediği liste ve F tipi örgütün adayları. F tipi örgütün desteklediği adaylar şimdilik "bağımsız" olarak yarışa girmiş gibi görünse de önümüzdeki günlerde blok oluşturmaları bekleniyor.

Hükümetin hedefi en az 5 üye

HSYK'nın 22 asıl, 12 yedek üyesi bulunuyor. Adalet Bakanı ile müsteşarı kurulun 2 doğal üyesi. 4 üye Cumhurbaşkanı tarafından atanırken 1 üye de hükümetin kontrolündeki Adalet Akademisi'nden geliyor. HSYK'nın Yargıtay'dan 3, Danıştay'dan da 2 üyesi bulunuyor. Adli ve idari yargıdan da kurula 10 üye seçilecek. Hükümet kanadı bu seçimlerde 5 üye kazanırsa 12 olan salt çoğunluğa ulaşacak. Salt çoğunluğa ulaşılması durumunda da yargı kontrol altına alınabilecek. Yargıda Birlik Platformu, YARSAV ile Yargıçlar Sendikası'nın desteklediği liste ve F tipi ekip bu 10 üye için yarışıyor.

50'nin üzerinde başvuru yapıldı

HSYK adaylığı için bugüne kadar YSK'ya 50'nin üzerinde başvuru yapıldı. YARSAV ve Yargıçlar Sendikası'nın desteklediği listede şu isimler yer alıyor:

"İzmir 16. Ticaret Mahkemesi yargıcı Ayşe Sarısu Pehlivan, İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi yargıcı Berrin Lale Şenoymak, Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi yargıcı İbrahim Fikri Tamlan, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tetkik hakimi Levent Ünsal, Ankara 8. İş Mahkemesi yargıcı Leyla Köksal, Karşıyaka 7. Asliye Ceza Mahkemesi yargıcı Murat Aydın, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Bağarkası, Ankara 11. Aile Mahkemesi yargıcı Mustafa Karadağ, İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi yargıcı Nuh Hüseyin Köse ve Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman Demirel.

Yargıda Birlik Platformu adayları

AKP'ye yakınlığıyla bilinen "Yargıda Birlik Platformu"nun adayları ise şöyle:

Denizli Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Ateş, HSYK Genel Sekreteri Bilgin Başaran, HSYK Başmüfettişi İsa Çelik, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, İstanbul Hakimi Mehmet Durgun, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ramazan Kaya, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş, Yargıtay Tetkik Hakimi Zeyhep Şahin, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömür Topaç, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Metin Yandırmaz, HSYK Başmüfettişi Mehmet Yılmaz, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cafer Ergen, Edirne Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Gökpınar, HSYK Üyesi Halil Koç, Ankara Bölge İdare Mahkemesi Üyesi Hasan Odabaşı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi Üyesi Gönül Sayın.

F tipi bağımsızlarla giriyor

F tipi örgüt şu ana kadar ayrı bir liste çıkarmadı. Ancak "bağımsız" olarak adaylığını koyan isimlere destek veriyor. HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur kendini onlardan ayırmış gibi görünse de yargıdaki F tipi örgüte yakın hakim ve savcılardan destek alacağı konuşuluyor. F tipi örgüte yakın hakim ve savcıların destek vereceği bağımsız adaylar, HSYK 2. Daire Başkanı Nesibe Özer, HSYK üyelerinden Teoman Gökçe ve eski Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Ayşe Neşe Gül.

Başsavcılar HSYK'ya şikayet edildi

Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, HSYK'ya yaptığı başvuruda İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Fethi Şimşek ile ilgili adli ve idari soruşturma açılmasını istedi.

Seçimlerde hükümetin desteklediği "Yargıda Birlik Platformu" geçen günlerde adaylarını tanıttığı bir toplantı yapmış, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı toplantı için otobüs kaldırmıştı. Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, "Yargıda Birlik Platformu"nun aday tanıtım toplantısında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Fethi Şimşek'in resmi görevli gibi müsteşarla birlikte oturup hareket ettikleri gerekçesiyle HSYK'ya başvurarak adli ve idari soruşturma açılmasını talep etti.

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.