Hedef, PKK-tarikatlar ittifakı

Açılış konuşmasını İhsan Eliaçık ve Kutlu Doğum etkinliğinde PKK adına söz alan Prof. Yıldırım yapacak. Öcalan’ın mektubunun okunacağı kongrenin çağrıcılarından Ayhan Bilgen, ‘Medreseler dirilsin’ diyenlerden Öcalan’ın...

Hedef, PKK-tarikatlar ittifakı
07 Mayıs 2014 Çarşamba 13:54

9kutlu

Açılış konuşmasını İhsan Eliaçık ve Kutlu Doğum etkinliğinde PKK adına söz alan Prof. Yıldırım yapacak. Öcalan’ın mektubunun okunacağı kongrenin çağrıcılarından Ayhan Bilgen, ‘Medreseler dirilsin’ diyenlerden

Öcalan’ın “İslam bayrağı” vurgusunun ardından şimdi de Öcalan’ın talimatıyla ‘Demokratik İslam Kongresi’ yapılıyor. Bu hafta sonu düzenlenecek kongrenin açılış konuşmasını “Anti-Kapitalist Müslümanlar” adına İhsan Eliaçık ve Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ın yapacak. Kongrede, HDP milletvekillerinden birinin Öcalan’ın mektubunu okuması bekleniyor. Prof. Dr. Kadri Yıldırım, üniversite bünyesinde Saidi Nursi Enstitüsü’nün başını çekenlerden. Yıldırım, 19 Nisan’da PKK tarafından düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde de konuşmacı olarak kürsüde yer almıştı.

6 oturumdan oluşan kongrenin oturum başlıkları şöyle:

1. Oturum: “Bir arada yaşama modeli olarak Medine Sözleşmesi’nin felsefesi, Kürt sorunun çözümünde referans olarak Medine Sözleşmesi, barışçıl ve çoğulcu bir Ortadoğu inşasında bir model olarak Medine Sözleşmesi referansında çok kimlik çok dillilik ve anadilde savunma hakkı.”

2. Oturum: “Kur’an ve Hadiselerde ezen ezilen ilişkisi.”

3. Oturum: “Çözüm süreci.”

4. Oturum: “İslam’da savaş, barış ve şiddetin yeri.”

5. Oturum: “İslam’da kadının yeri.”

6. Oturum: “Kongre sonuç bildirgesi İslam Kongresi’nin, Öcalan’ın önceki yıl Nevroz kutlamalarına gönderdiği mesajda “İslam birliği” vurgusu BDP’de de tepki çekmişti.

Güneydoğu gericiliğe teslim

Erdoğan-Öcalan görüşmeleriyle paralel olarak, Güneydoğu’da gericilik de giderek yükseliyor. Hizbullah yasal partisini kurdu ve katıldığı ilk seçimler olan 30 Mart’ta belli bölgelerde ciddi oy aldı.

Ayrı bir Kürt İslamcı grup olan Azadi İnisiyatifi partileşme kararı aldı.

PKK, bu sürece paralel olarak dini söylemi ön plana geçiren bir propaganda ve örgütlenmeye girişti.

Bölgede geleneksel olarak güçlü olan tarikatlarla ittifak için, PKK geçmişte eleştirdiği Şeyh Sait’i “Milli Kahraman” olarak ilan etti.

Önce Kutlu Doğum’u keşfettiler şimdi de medreselere bel bağladılar

Kongrenin çağrıcılarından yazar Ayhan Bilgen, medreselerin yeniden aktif hale gelmesi gerektiğini savundu. Bilgen şunları söyledi:

“Türkiye’nin özellikle inanç alanı ile ilgili daha özgürlükçü bir irade ortaya çıkmasını hedefliyoruz. Bu ülkede medreselerin yeniden aktif hale gelmesi lazım. Bunun yeniden planlanması ve diriltilmesi gerekiyor. Çünkü İslam’ın öğretilmesi ve öğrenilmesi devletin işi değildir, bu konuda bir iradenin ortaya çıkıyor olması son derece faydalı olacaktır. Diyanet gibi bir örgütlenme değil, insanların sivil oluşumlarının tartışılması için kongre önemli bir başlangıç olacak. Yine hepimizin bildiği gibi Kürt sorunun çözümü için başlatılan çözüm süreci ne yazık ki istenilen düzeyde değil ve din boyutu dahil edilmemiş. Kürt sorunun çözümünde de İslami duyarlılığı olan kişilerin sürece dahil edilmesi lazım. Kongrede böyle bir iradenin çıkacağını düşünüyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.