‘HDP’yle işbirliği CHP’nin intiharı olur’

CHP PM üyesi Fikri Sağlar: Özbolat herhalde Kılıçdaroğlu ile bu konuyu konuşmuş ki söylüyor. Zihni Erdem / Ankara

‘HDP’yle işbirliği CHP’nin intiharı olur’
25 Eylül 2014 Perşembe 09:01

09hdpittifak

Aydınlık CHP-HDP ittifakı konusunda vekillere ne düşündüklerini sordu. Yılmaz ‘Bu işbirliğini gündeme getirenlerin bölgede okullar yakılırken ses çıkarmamaları anlamlıdır. Bu ittifak CHP’nin intiharıdır’ dedi 

CHP-HDP ittifakına CHP’den tepki geldi. CHP Uşak milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, HDP ile işbirliğinin “intihar” olacağını söyledi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Durdu Özbolat’ın Erdal İnönü’nün genel başkanlığı döneminde SHP’nin 1991 yılında HEP ile yaptığı ittifakı anımsatarak, CHP’nin HDP ile seçimlerde ittifak yapabileceğini açıklaması partide sıkıntı yarattı. Aydınlık, CHP-HDP ittifakı konusunda milletvekillerine ne düşündüklerini sordu.
‘AYNI HATA 2 KEZ YAPILIRSA’
Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz: Bir hata ikinci kez ısrarla yapılmak isteniyorsa bunda başka bir niyet vardır. 1991 yılında SHP bu hatayı yaptı ve oyları yüzde 28’lerden yüzde 20’lere düştü. Bu tekrarlanacaksa bunu hata olarak görmek mümkün değildir. HDP ile işbirliği intihardır. Hem de daha önce denenmiş bir intihardır.
CHP’nin bir yandan dincilerle bir yandan da HDP ile işbirliğine zorlanması CHP’nin Altı Ok’tan kopmasını da beraberinde getirmektedir. HDP ile işbirliğini gündeme getirenlerin bölgede okullar yakılırken ses çıkarmamaları da anlamlıdır. Okulların yakılmasına sessiz kalmak Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılmasına sessiz kalmaktır.
Denizli Milletvekili Adnan Keskin: Bu sorunun doğrudan muhatabı Genel Başkandır. Bir Parti Meclisi üyesi böyle bir açıklama yaptıysa, herhalde  partinin genel başkanının ve genel başkan yardımcılarının olurunu alarak yapmıştır. Belki olağanüstü MYK’da böyle bir görüş oluşturmuşlardır, böyle bir şeyin altyapısı hazırlanmıştır.

'YAN YANA YÜRÜYEMEZLER'

Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü: CHP’nin programı, tüzüğü ve tarihten gelen bir misyonu vardır. CHP, bu ülkenin geleceği, birliği ve kardeşliği için insanların umudu olmalıdır. BDP veya HDP’yi CHP’nin geçmişten gelen, bugün ve geleceğe dönük ortaya koyacağı çalışmalarla ben yan yana yürüyebileceği partiler olarak görmüyorum.
İzmir Milletvekili Aytun Çıray: Kişisel düşüncesini söylemiş olmalı. Partinin bu yönde bir görüşü olursa o zaman konuşuruz. Yetkili organlarda böyle bir şey konuşulmamış.
‘PM KARAR VERİR’
İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz: CHP devlet kuran, herkesi kucaklayan bir partidir. Buyursunlar gelsinler bizim içimizde siyaset yapsınlar. CHP olmasa Kürt kelimesini bile kullanamazlardı. Bugün gelinen nokta CHP’nin mücadelesi sonucudur. Ama HDP ile ittifak konusu bir milletvekilinin  vereceği bir karar değil. Stratejik bir karardır. Bu konuda ancak PM yetkilidir. PM oturur müzakere eder bir karar çıkar ama bir milletvekilinin kişisel görüşleri ile olacak bir iş değildir.
‘HDP PROJE AKTÖRÜ’
Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum: Türkiye’de maalesef ABD’nin CIA’nın laboratuvarlarında pişirilen bir proje uygulanıyor. Türkiye’yi ve Ortadoğu’yu da içeren bu projeyi gerçekleştirmek isteyen partiler var. AKP bunlardan bir tanesi, HDP de bir başkasıdır. Irak’ı gördük, Suriye’yi görüyoruz. Bizim bu projeye karşı çıkmamız gerekir. Özbolat bana göre tamamen yanılıyor. HDP ile bir işbirliği bu projeye hizmet eder.
‘YENİ POLİTİKASI GİBİ’
İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi: Sayın Durdu Özbolat arkadaşımızın sözünü ettiği görüşler benim açımdan “partinin yeni politikası” imiş gibi görünüyor. Parti politikaları benim bildiğime göre, en üst düzeyde Kurultay, sonraki kademe olarak da Parti Meclisi tarafından belirlenir. Ben bu kademelerden hiç birinde Sayın Özbolat’ın sözünü ettiği konunun tartışıldığından haberdar değilim.
CHP PM üyesi Fikri Sağlar: Özbolat herhalde Kılıçdaroğlu ile bu konuyu konuşmuş ki söylüyor.

Zihni Erdem / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.