HDP'den AKP ile randevu ısrarı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında konuştu. Hükümeti eleştiren Yüksekdağ, "Bir Hükümet, şiddet ve savaş dilini kendi yemini haline getirebilir mi? Yatıp kalkıp HDP ile uğraşmayı temel kabine...

HDP'den AKP ile randevu ısrarı
04 Kasım 2014 Salı 13:42

hdpgrup

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında konuştu. Hükümeti eleştiren Yüksekdağ, "Bir Hükümet, şiddet ve savaş dilini kendi yemini haline getirebilir mi? Yatıp kalkıp HDP ile uğraşmayı temel kabine görevi haline getirmişler. Sizin göreviniz bu değil. Siz önce bir Hükümet gibi davranın, sonra bizi sorgulayın" diye konuştu.

Yüksekdağ, "Güne alçakça bir saldırıyla uyandık. Geliyorum diyen bir saldırıydı. Partimizi hedefleyen linç kampanyasından ayrı değildir. Öfkeli bir şahsın yaptığı herhangi bir saldırı değildir. Partimiz üzerinde ısrarla oluşturulan basıncın sonuçlarından biridir. Saldırıyı gerçekleştiren, sadece o maşa, o piyon değildir. Saldırıların organize edildiği merkez siyasi iktidardır. Bu siyasetin başı günlerdir bir savaş, bir kışkırtma diliyle konuşuyor. Yandaş medya halkların gözünün içine baka baka partimizi hedef haline getirdi, bugün umdukları şey gerçekleşti. Partimizi hedef gösterenler, bu saldırıyı beklemediklerini söylemesinler. Sokağa çıkma eleştirisi yapanlar, karanlık güçlerin şiddetini bizzat örgütlemiştir. Davutoğlu diyor: 'HDP siyasi parti gibi davransın.' Bize ders vermeye başlamadan önce, siz bir Hükümet gibi davranmaya başlayın. Bir Hükümet, şiddet ve savaş dilini kendi yemini haline getirebilir mi? Yatıp kalkıp HDP ile uğraşmayı temel kabine görevi haline getirmişler. Sizin göreviniz bu değil. Siz önce bir Hükümet gibi davranın, sonra bizi sorgulayın. HDP sizin yüklenmediğiniz yükleri sırtlanıyor. Siz tek işinizi HDP olarak ilan ederken, bu ülkede çözüm süreci askıda bekletiliyor, işçilerin başına maden göçüyor, o işçileri günlerdir çıkartamıyorsunuz" dedi.

'DURUŞUMUZU BUGÜNKÜ GİBİ ALÇAKÇA SALDIRILAR BOZAMAYACAKTIR'

Yüksekdağ, "Bu ülkenin iç siyaseti de, dış siyaseti de yarattığınız enkazın altında kalıyor. Cumhurbaşkanı, 'Sabrımızı zorlamasınlar, olabilecekleri hayal bile edemiyorum' diyor. Hükümet sözcüsü, 'Artık eleştiriden fazlasını hak ediyorsunuz' diyor. Akıl ve vicdan sahibi herkes için bu sabah yaşanan saldırının azmettiricisi çok açıktır. HDP yine bir siyasi parti olarak görevlerini büyük bir sabırla en ileri düzeyde yürütmeye çalışıyor. Birileri sürecin ruhuna El Fatiha okumaya çalışırken, biz barışı sonuna kadar savunacağımızı ilan ediyoruz. Peki hükümet ne yapıyor? Masayı sallamakla tehdit ediyor. Elinizde tek bir dal var: çözüm süreci. Onu kırmaya çalışıyorsunuz. Sadece kendi siyasetinize yaptığınız bir kötülük değil, tüm Türkiye halklarına yönelik bir kötülüktür. Duruşumuzu Hükümetin tehditleri, bugünkü gibi alçakça saldırılar bozamayacaktır. Çünkü bizim halklarımıza sorumluluğumuz var" diye konuştu.

'KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR'

Yüksekdağ, "1 Kasım, Dünya Kobani Günü ilan edildi. 39 ülkedeki gibi biz de çağrı yaptık. Onlarca dünya kentinde sokağa çıkıldı. Ne oldu? Halkımız sokağa çıktı, demokratik direnişçi tavrını ortaya koydu, asker polis müdahaesi olmadığı için de bir şey olmadı. Demek ki siz militarist enstrümanları devreye koymadığınızda bu halk barış içinde eylem yapmayı çok iyi biliyor. 1 Kasım eylemlerni provoke etmeye çalışan iktidar, söylediklerinin boşa çıkmasından sonra 'Yanlış öngördük, özür dileriz' demeliydi. Ama fıtratlarında özür dilemek, biz de yanlış yapabiliriz demek yok. 57 ilde baskı ve kısıtlamalara rağmn yüz binler olup alanlara akanlar en değerli duruşu göstermiştir. Kobani'ye en güzel selamdır. Hükümetin bundan ders almasını dilerdim ama Davutoğlu'nun bugünkü konuşmasına bakınca... Keskin sirke küpüne zarar. Bu keskin yaklaşımlar, sizin üzerinizde durduğunuz zemini gün be gün çatırdatacak" dedi.

'BUGÜN KERBELA ZULMÜ KOBANİ'DEDİR'

Yüksekdağ, "Bu yolda acı da vardı, katliam da, ihanet de. Bugün Kerbela zulmü Kobani'dedir. Kerbela'da katliam yapanlar da Müslümanlık adına yola çıkmışlardı, bugün Şengal'de katliam yapanlar da. Bugün farklı kılıkta Yezid orduları karşımızda. Ama dün teslim olmayanlar, bugün de teslim olmamak için direniyorlar. Kobani işte bu direniş yolunu izliyor. Direniş bu kadar büyük bir erdemle yola çıktığı içindir ki, erdemsizliğin taşıyıcıları karşısına çıkıyor. Kobani direnişi sürüyor ama hala kör sağır ve dilsizi oynayan bir anlayış var. Kobani'nin anlamını hala çözememişler. Diyorlar dertleri Kobani değil. Derdimiz Kobani, davamız Kobani. Asıl sizin derdiniz neden Kobani değil, cevap vermeniz gerekiyor. Aradan aylar geçtikten sonra 'Suruç ile Kobani'yi ayrı tutmuyoruz' demeniz anlamsız. Safınızı netleştirin. IŞİD'e yeni terör örgütü demeye başladınız. Öte yandan, 'PYD de terör örgütüdür' dediniz. Gözünüz Muaviye ve Yezit'ten konuşuyor. Bakın, Kobani direnişinden sonra suskunluk, görmezden gelme ve Kobani'nin düşmesini bekleme ortadan kalktı. Halklarımızın kazandığı mevzileri sömürücülere terk etmedik, etmeyiz. Devlet Kobani'den gelenlere karşı görevini yapmıyor. İddiaları ispatlanmaya muhtaçtır. Hükümete sorsanız gani gani yardım akıyor. Ama Suruç'a gidip çıplak gözle bakarsanız iki AFAD kampından başka bir şey yok. Gözümüze mi inanalım, Hükümetin raporlarına mı? Şengal ve Rojava'dan gelen 3 kampta toplam 9 bin kişi var. Geriye kalan 150 bin kişiye belediyelerin kıt olanaklarıyla, halkımızın dişinden tırnağından arttırdıklarıyla yardım ediliyor. Başta baş müzakereci Sayın Abdullah Öcalan olmak üzere Kürt siyasi tarafı ve bizler parti olarak sürece katkı sunduk, kendimizi barışın bir tarafı olarak gördük" diye konuştu.

'MÜZAKERE SOMUT OLARAK BAŞLAMALIDIR'

"Yaklaşık iki yıl boyunca Hükümet tarafından resmi müzakere başlatılmamışken büyük çaba gösterdik" diyen Yüksekdağ, şunları söyledi, "Görevdir. Kriz çıkar, çözülür. Bu sorumluluk anlayışımızın gereğidir ama Hükümetin sorumluluk anlayışı yok. Erteleme politikalarını otomatiğe bağladılar. İpe un serme politikası devrede. Kobani, süreci askıya alma bahanesi olarak kullanıldı. Ama "Kobani ayrı, süreç ayrı" diyorlar. Manipülasyon ustası olmuşlar, müzakereyi tartışma konusu yapıyorlar, mecbur değiliz diyorlar, hadleri olmayan tartışmalar yapıyorlar. Sözünden dönmeyi meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Mert olun, sözünüzde durun ve gereğini yerine getirin. Dört bir tarafımız kuşatılmışken. Genel Merkezimizde PM üyemiz bıçaklarıken, onlarca insanımız kurşunlanırken hala barış diyoruz. Süreç sizin tapulu malınız değil. Çözüm ve barış rehineniz değil. Barış halkların barışıdır, herkes sahip çıkmak zorundadır. Biz bunun farkındayız ve sürece sonuna kadar sahip çıkacağız. Hükümet müzakere yürütmüyor, müsabaka yapıyor. Hem oynuyor, hem hakemlik yapıyor. Sanıyor ki düdüğü çalınca müsabaka bitecek. Öncelikli talepler ortada. Müzakere somut olarak başlamalıdır. Hükümet çok iyi biliyor. Sağa sola yalpalamaktan vazgeçmelidir. Hükümetin yaklaşımına bakın, dil söylem ve içeriğe. Kullanılan dil tehdit dili. Dil militarist dil. Hükümet Hitler'in Propaganda Bakanı'nın sözlerini hayata geçiriyor. Bir yalanın gerçek olduğuna toplumu ikna etmek istiyorsanız her gün 40 defa söyleyeceksiniz."

'TORBA YASAYLA YENİ ÖLÜMLERE DAVETİYE ÇIKARTILDI'

Yüksekdağ, "Bütçeyi polis asker bütçesi haline getiriyorlar. Yeni Türkiye söylemini dilinden düşürmüyorlar ama eski Türkiye hortluyor. Son bir ay içinde 21 basın açıklaması yapmış. Herhalde bir çok siyasi parti bir ayda bu kadar açıklama yapmıyordur. Hükümet partimizle uğraşıyor ve militarist yasaları tahkim ediyor. Ama bir taraftan da bu ülkede işçiler yaşamlarını yitiriyor. 301 maden işçisinin ölümünden sonra tüm uyarılarımıza rağmen çıkartılan torba yasayla yeni ölümlere davetiye çıkartıldı. İstifa etmesi gereken iki bakan maden ocağında nöbet tutuyor. Sizin göreviniz o değil. İşçi ailelerine bakacak yüzünüz yok. İşçi ailelerine bakacak yüzünüz yok ama yüzsüzlüğü de politika haline getirdiniz. Enerji alanında bir mafya sistemi kurulmuş adeta. Müfettişler yeterli değil, görevlerini yapmadıkları açık. Siyasi iktidar sermayeyle işbirliği halinde işçilerin insanlık dışı koşullarda çalışmasına, azgın kar hırsına göz yumuyor. İşçileri işsizlikle tehdit ederek, onları o maden ocaklarında çalışmaya mahkum ediyorlar. Bunlar artık organize cinayetlerdir. Artık 'Bu işin fıtratında var' demekten de vazgeçtiler. Hükümetin başka gündemleri var. HDP ile uğraşmaya devam ediyorlar. Ne kadar uğraşırlarsa kendi sorumluluklarını o kadar örteceklerini sanıyorlar" dedi.

'MADEN OCAĞI PATRONLARINA CEZA KESTİRSEYDİ DAHA Yİ OLURDU'

Yüksekdağ, "Cumhurbaşkanı sigara içen esnafa, gençlere müdahale edip ceza kestireceğine maden ocağı patronlarına ceza kestirseydi daha yi olurdu. Ama böyle bi derdi yok. sigara içenleri fırçalıyor. Arada bir de çıkıp HDP'yi hedefe alıyor. Saray yaptırıyor. Öneriyoruz: Cumhurbaşkanı'nın yanında biri görevlendirilmeli, tek görevi ona günde kırk defa Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatmak olmalı. Davamıza inandığımız için yola çıktık. Yeni yaşamı kurmak için tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

'RANDEVU TALEBİ ISRARIMIZ SÜRECEK'

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, TBMM'deki parti grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin 'Çözüm sürecinin arkasında duracağınızı söylediniz. Hükümetten bir randevu talebiniz olacak mı?' sorusuna Yüksekdağ, "Biz çözüm sürecinin ve çözüm sürecinin geliştirme olanaklarının arkasında durmaya devam edeceğiz. Randevu talebimiz de görüşmelerin sürdürülmesi, müzakerelerin başlatılması ısrarımız sürecek. Bu noktada hükümetin mevcut yaklaşımını hızlı bir şekilde değiştirmesi ve müzakerenin somut olarak başlatılması noktasında da daha pratik adım atması gerekiyor. Heyetimizi çabası ve görüşmeleri devam ediyor. Bugünde çözüm sürecini sürdürmekteki kararlılığımız tekrar ifade ettik. Bu sadece hükümetin tasarrufunda olan bir sorun olmadığını düşünüyoruz. Bütün Türkiye halklarının ve parti olarak bizim sorumluluğumuzda olan bir süreçtir. Hükümeti de çözüm sürecinin gereklerini yerine getirme konusunda sorumluluğunu harekete geçirmeye çağırıyoruz. Müzakerenin hızlı bir şekilde başlatılması içinde gerekli bütün girişimleri ve çabayı göstereceğiz bundan sonraki dönemde de "diye cevapladı.

Bingöl'deki saldırıda bir kişi yakalandığının açıklandığının hatırlatılması üzerine Yüksekdağ, "Bu saldırganın yakalandığı iddiası karanlıkta bırakılan bir olayın aydınlığa kavuşturulması bakımından umarım bir veri teşkil eder. Bingöl olayının her şeyden önce şeffaf bir şekilde sürdürülmesi ve aydınlatılması gerekiyor. Bu soruşturmaya gizlilik kararı getirildi. Basından veya kamuoyundan bir takım beyanatlar yapıldı. Ancak en sağlıklı olan bu soruşturma sürecinin üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmasıdır. Bu karanlık saldırıların bütün kamuoyunun ve siyasetin katılımına açık bir şekilde yürütülmesidir. Bunların hepsinin araştırılması için meclis bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulmalıdır ve gizlilik kararı kaldırılmalıdır. Ancak gerçek faillerin oraya çıkartılması da böyle mümkün olacaktır"dedi.

Hasip Kaplan'ın MGK'da HDP'nin kapatılması yönünde düğmeye basıldığını söylediğinin hatırlatılması üzerine Yüksekdağ, "Şuan böyle bir gündemimiz yok. HDP 'ye dönük geçerli olan şudur. HDP'ye dönük çok ciddi bir siyasi kuşatma harekatı düzenleniyor. HDP sayısız kez kendi geldiği gelenek itibariyle bu tür siyasi kuşatmalarla karşı karşıya kalmıştır. Hükümetin bu konudaki partimizi hedef gösteren sorumsuz yaklaşımlarından vazgeçmesi gerekir. Biz gerek parlamentodaki gerekse siyaset içindeki duruşumuzla Türkiye'nin temel demokratik siyasi dinamiklerinden birisiyiz. Bundan şüphemiz yok. Hükümetin de bundan şüpheye düşmemesi gerekir" diye cevapladı.

Fırat Keskinkılıç / Ankara(DHA)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.