Hamzaçebi'den Soma hakkında önemli iddia

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Soma'daki maden kazasına ilişkin yapılan protestolara müdahaleyi eleştirerek, "Erdoğan Soma'da neden Cumhurbaşkanı olamayacağını, milletin onu neden seçmeyeceğini,...

Hamzaçebi'den Soma hakkında önemli iddia
17 Mayıs 2014 Cumartesi 09:08

hamzacebi

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Soma'daki maden kazasına ilişkin yapılan protestolara müdahaleyi eleştirerek, "Erdoğan Soma'da neden Cumhurbaşkanı olamayacağını, milletin onu neden seçmeyeceğini, bırakalım cumhurbaşkanlığını başbakanlığın bile kendisine fazla olduğunu bir kez daha kanıtladı" dedi.

Hamzaçebi, "Başbakan'ın fiilî saldırısının yetmediği yerde müşavirler tekmeyle işi tamamlıyorlar. Onlara göre acı içinde de olsan "sultan"a biat edeceksin. Elleri sevmeye değil dövmeye alışkın olanlar,"fıtrat"ında iyilik olmayanlar acıları paylaşamazlar. Adalet ve Kalkınma Partisi'nde, hükümette sağduyu sahibi kişiler olduğunu biliyoruz. Onlardan Başbakana en azından "çık bari bir özür dile" çağrısını yapmalarını beklemek mümkün ise de galiba bu gerçekleşmeyecek" dedi.

Soma'daki maden kazasını, "kader" olarak görmenin yanlış olduğunu söyleyen Hamzaçebi, "Soma'da milletçe yaşadığımız felakete kadar, ülke olarak sorunlarımız olsa da 21.yüzyılın geleceğe umutla bakan Türkiye'sinde yaşadığımızı düşünüyorduk. Meğer 200 yıl geride, 1800lü yıllarda yaşıyormuşuz da farkında değilmişiz. Başbakan'ın açıklamasıyla bunu öğrendik. Meğer Türkiye'nin AB'ye tam üyelik gibi bir hedefi yokmuş. Bu kazalar 18.yüzyılın Avrupa ülkelerinde de oluyordu diyerek ülkemizi iki yüz yıl geriye götüren bir zihniyetin AB hedefi olamaz. Yüreklerimizi yakan bu facia karşısında toplumun, acılı ailelerin karşısına hükümetteki sorumluların istifası gibi bir tavırla çıkmak mümkünken; faciayı "bu işin fıtratında ölüm vardır" diyerek normalleştirmeye çalışan kişinin başbakanlık yapıyor olması milletçe üzüntümüzdür. 2010 yılında Zonguldak Karadon Maden Ocağı'nda otuz evladımız öldüğü zaman da Başbakan "kazalar mesleğin kaderinde var" diyerek olayı normalleştirmeye çalışmıştı. Bir bakan da olayı "güzel öldüler" diye tanımlamıştı. Bunların, tarihte yapmış oldukları zulüm ve haksızlıkları "kader" kavramı üzerinden meşrulaştıran Emevi Sultanı Muaviye'den bir farkı yok. O günden bugüne değişen bir şey yok. İhmali dinî referanslarla, islamî çağrışımlarla "kader" olarak anlatmak dini siyasete alet etmekten başka bir şey değildir. Bu nasıl kaderse madende çalışanların payına hep ölüm, birilerinin payına da saltanat düşüyor" ifadelerini kullandı.

'Acı paylaşmaya gidenler, acısını vatandaştan çıkarıyorlar'

Soma'daki protestolara gösterilen müdahaleyi eleştiren Hamzaçebi, "Böyle günler acıları paylaşma günleridir. Evlatlarını, eşlerini kaybeden ailelere omuz verme onların öfkesini, haykırışlarını anlayabilme, içselleştirebilme günleridir. Ancak gördük ki Soma'ya tantanayla, koruma ordusuyla, tekmeci müşaviriyle güya acı paylaşmaya gidenler; vatandaşın kendisine olan öfkesinin acısını yumrukla, tokatla vatandaştan çıkarıyorlar. Başbakan'ın fiilî saldırısının yetmediği yerde müşavirler tekmeyle işi tamamlıyorlar. Onlara göre acı içinde de olsan "sultan"a biat edeceksin. Elleri sevmeye değil dövmeye alışkın olanlar,"fıtrat"ında iyilik olmayanlar acıları paylaşamazlar. Adalet ve Kalkınma Partisi'nde, hükümette sağduyu sahibi kişiler olduğunu biliyoruz. Onlardan Başbakana en azından "çık bari bir özür dile" çağrısını yapmalarını beklemek mümkün ise de galiba bu gerçekleşmeyecek. Onlar Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasıyla partinin rahatlayacağını umuyorlar. Ancak umutları boşa çıkacak. Erdoğan Soma'da neden Cumhurbaşkanı olamayacağını, milletin onu neden seçmeyeceğini, bırakalım cumhurbaşkanlığını başbakanlığın bile kendisine fazla olduğunu bir kez daha kanıtladı" açıklamasında bulundu.

'İstifa' seçeneği sorumluların önünde erdemli bir seçenek olarak durmaktadır

CHP'nin maden ocaklarına ilişkin soru önergelerinin dikkate alınmamasını eleştiren Hamzaçebi, sorumluların istifa etmesi gerektiğini söyleyerek, "CHP'nin Meclis Araştırması önergesini reddedenler şimdi olayın sorumlularının tespiti için önerge vermişler. Önergeye göre AKP iş güvenliği konusunda neler yapmış neler ve Mart 2014'teki denetimde her şey yasalara uygunmuş. AKP bu önergeyi verirken şirket sahibi maden ocağında "yaşam odası" olmadığını itiraf ediyordu. AKP'nin önergesinin tek bir amacı var. Facianın sorumluluğunu denetimi yapan müfettişe ve muhtemelen işletmenin ölmüş olan müdürüne yıkarak hükümeti siyasi sorumluluktan kurtarmak. Facia elbette ki araştırılacaktır. Ama önce hükümet bunun hesabını vermelidir. "İstifa" seçeneği sorumluların önünde erdemli bir seçenek olarak durmaktadır" ifadelerine yer verdi.

DHA


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.