Halkın 'Karaoğlan'ı Ecevit

5 Kasım 2006 günü kaybettiğimiz Başbakan Bülent Ecevit'in 8. ölüm yıldönümünde, önemli iki özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Birincisi, Kıbrıs Barış Harekâtı'nda gösterdiği kararlı tutumla elde ettiği tarihi başarı,...

Halkın 'Karaoğlan'ı Ecevit
05 Kasım 2014 Çarşamba 13:41

02bulentecevit

5 Kasım 2006 günü kaybettiğimiz Başbakan Bülent Ecevit'in 8. ölüm yıldönümünde, önemli iki özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Birincisi, Kıbrıs Barış Harekâtı'nda gösterdiği kararlı tutumla elde ettiği tarihi başarı, diğeri de Türkiye'de Gladyo'yu dillendiren ilk siyasetçilerden olmasıydı. Kıbrıs'taki başarı Ecevit'i 'Karaoğlan' yaptı. Halkın gönlünde taht kurdu. 81 yaşında kaybettiğimiz Ecevit'in devlet adamlığı yönü, siyasi tarihimize miras olarak kaldı.

İNÖNÜ'NÜN KOLTUĞUNA OTURDU

1925 yılında İstanbul'da doğan Bülent Ecevit, 1974-2002 arasında beş kez Başbakanlık yaptı. Ecevit, siyasete 1953 yılında CHP'de başladı. 1957 yılında milletvekili oldu. 1961-65 arasında İnönü Hükümeti'nde Çalışma Bakanlığı yaptı. Genel Sekreter iken 1972 kongresinde İsmet İnönü'nün yerine CHP Genel Başkanlığına seçildi ve kısa sürede parladı. “Sosyal Demokrasi”yi CHP'nin içine getirdi. Sol'un yükseldiği yıllarda “Ortanın solu” ve “demokratik sol” söylemlerini kullandı. “Toprak işleyenin, su kullananın” sloganı ile “Köykentler” projesi de onundu.

SAĞA KAYDI ZAYIFLADI

1980 darbesinden sonra CHP Genel Başkanlığından ayrıldı ve 1987 yılında DSP'yi kurdu. 1999 yılında MHP ve ANAP ile ortak hükümet kurdu. 2002 Amerikancı komplosuyla hükümetten indirildi. Son yıllarında yükselen dinciliğin etkisinde kalarak, Fethullah'a övgüler düzdü. Vahdettin için "Vatan haini değildir" diyerek tepkiler de aldı. Ama onun değişmez bir yanı, emperyalist ülkelere karşı, Türkiye'nin çıkarlarını gözetmesiydi. Gazeteciliği, şiir yazması, eşine duyduğu sevgi sadeliği ve giydiği mavi gömleklerle “Ecevit mavisi”ni modamıza sokması unutulmaz...

AMERİKAYA BOYUN EĞMEDİ

1973 seçimlerinde partisinin oyunu yüzde 6 artırarak birinci parti oldu. 26 Ocak 1974 günü MSP lideri Necmettin Erbakan ile koalisyon hükümeti kurdu. İlk iş ABD'nin baskısıyla yasaklanan Haşhas ekimini serbest bırakmak oldu. ABD'liler 'Sultanahmet camisini bombalarız' dediler. Tehditlere rağmen geri adım atmadı. 15 Temmuz 1974 günü Kıbrıs'ta Yunan cunatısın desteklediği EOKA darbesiyle karşı karşıya kaldı. Darbeciler, Ada'yı Yunanistan'a bağlamak istiyordu. En ağır krizi, kararlı tutum ve uyumlu çabalarla zafere dönüştürdü. Türkiye, Ada üzerindeki garantörlük hakkına dayanarak, 20 Temmuz 1974 günü çıkarma yaptı. Dünyayı şaşırttı.

ABD İHTİMAL VERMEDİ

Kıbrıs olayında Hükümet - TSK uyumu bugünlere de örnektir. Yoğun ABD ve İngiltere baskısını göğüsledi. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Joseph Sisco, arabulucu olarak Ankara'ya arabulucu olarak geldiğinde, ordumuz Ada'ya yol almıştı. ABD bunu duyunca çok bozuldu. Onları atlatmıştık. Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, harekâttan iki saat 45 dakika sonra haberdar oldu. Kissinger, Türklerin Ada'ya çıkma ihtimallerini zayıf bularak şu değerlendirmeyi yapmıştı: "Belirtmeliyim ki 1964 ve 1967’de de Türk güçlerinin istila ile sonuçlanmayan böyle iki girişimi olmuştu. Bu nedenle birçok üye, özellikle gün boyunca gördüğümüz birçok yabancı hükümet, ayrıca istihbarat üyeleri düşündüler ki..." (Hürriyet, 21 Aralık 2007)

'KIBRIS FATİHİ' OLDU

İngiltere Başbakanı Harold Wilson, 19 Temmuz günü telefonda Ecevit'e "Beni evimden Dışişleri Bakanlığı’na kadar koşturdunuz. Araç da bulamadım, süt kamyonuyla Bakanlığa geldim..." demişti. Sovyetler Birliği ise, harekâta destek için 50 bin kişilik kolordunun hazır olduğunu açıkladı. 15 Ağustos'taki ikinci taarruzla da bugünkü sınırlara ulaştık. Soğuk Savaş yıllarındaki çekişmeden yararlanarak bunu başarmıştık. Bununla Ecevit, “Kıbrıs fatihi” oldu. Dağa taşa “Karaoğlan Ecevit” yazıldı. MSP ile uyumsuzluk sonucu 18 Eylül 1974 günü görevinden istifa etti. 1977 yılında yapılan seçimlerde ise yüzde 41.4 oy alarak, solu tarihi zirveye çıkardı. Ancak seçim sisteminden dolayı, istikrarlı bir hükümet de kuramadı.

GLADYO İLE TANIŞTI

1977 seçimleri öncesi "Devletin içinde Kontrgerilla türü yapılanmalar var" diyerek Türkiye gündemine en yüksek mevkiden Gladyo'yu getirdi. Zaten Aydınlıkçılar tarafından sıkça dile getiriliyor ve tertipler açığa çıkarılıyordu. Ecevit "Kontrgerilla'dan hesap soracağız" açıklamasını yaptı. Bu da ona olan güveni ve oyu artırdı. Ancak istikrarlı hükümetler kuramayınca, bu hesap sorma bir türlü gerçekleşmedi. Gladyo da onu sıkça yokladı. 1977 seçimleri öncesi İzmir'de başarısız suikast girişimi, İstanbul Taksim mitinginde kendisine suikast yapılacağı haberleri ve 1979'da TÜSİAD bildirisiyle hükümetinin düşürülmesi, hep Gladyo ile tanışmasıydı. 1980 darbesi de Türkiye'ye yapılmış en büyük Gladyo operasyonuydu. Binlerce genç birbirine düşürülerek katledildi ve kanlı tertipler üzerinden Evren-Özal-Çiller-Erdoğan süreci açıldı. Ecevit'in de görkemli günleri bitti.

Halkımızın gönlünde saygın yeri olan Ecevit'i aynı duygularla anıyoruz...

ZEHİRLİ KURŞUNLA VURACAKLARDI!

5 Haziran 1977 genel seçimleri öncesi Gladyo darbe girişiminde bulunmak için, bazı kanlı tertiplere girdi. Bu çerçevede oyları hızla yükselen Ecevit'e karşı, 28 Mayıs 1977 günü İzmir Çiğli Havaalanı'nda suikast girişiminde bulundu. Havaalanına inen Ecevit'in etrafını kalabalık çevirdi. Ecevit otobüse doğru toplum polislerinin yol açmasıyla yürüyordu. Bu sırada koluna giren 'Tengaz' marka özel tabancalı İsmet Çetin isimli polisin silahı patladı. Tabancadan çıkan kurşun Ecevit’in yanında bulunan Mehmet İsvan'ı bacağından yaraladı. Merminin daha sonra zehirli olduğu ortaya çıktı. Polisin, saldırıda Ecevit'in karın boşluğunu hedef aldığı, ancak elinin titremesi nedeniyle sekme olduğu ileri sürüldü. Ecevit kıl payı kurtulurken olayın kuşkulu noktaları karartıldı. İsmet Çetin ise korundu.

TAKSİM'DE SUİKAST

Ecevit'e son suikast girişimi 3 Haziran 1977 günü, CHP'nin Taksim’deki mitinginde yapılmak istendi. Bunu haber alan Başbakan Demirel, hemen Ecevit'e bildirdi. Olay komuoyuna açıklandı. Ecevit meydan okudu ve Taksim mitingini yaptı. Ancak Gladyo bu girişimde bulunamadı. Tertip bozulmuş oldu. Demirel darbe hazırlığında bulunduğu iddiasıyla 1 Haziran günü Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Namık Kemal Ersun ve 200'e yakın subayı emekli etti.

Ercan Dolapçı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.