Erdoğan, Resmi Gazete'yi not defterine çevirdi

YSK kararından da anlaşıldığı üzere, Meclis Başkanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na kesin sonuçlar konusunda yalnızca bildirim yapılıyor. Resmi Gazete’de yayımlanacak olan da, kesin seçim sonucuna ilişkin YSK üyelerinin imzasını...

Erdoğan, Resmi Gazete'yi not defterine çevirdi
18 Ağustos 2014 Pazartesi 10:31

11resmigazete
Cumhurbaşkanlığı seçim sonucunun yasal hale gelebilmesi için, kanun gereği Resmi Gazete’de yayınlanması zorunlu. YSK, kesin sonuçları açıkladıktan sonra gereğinin yapılması için Meclis Başkanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na bildirim yaptı. Ancak, kesin sonuçlar üç gündür Resmi Gazete’de yayımlanmıyor. Bu engellemeyi, 28 Ağustos’a kadar Başbakanlık koltuğunu gasp etmek ve kongreye kadar partiyle ilişiğinin kesilmesini önlemek amacıyla bizzat Tayyip Erdoğan’ın yaptırdığı belirtiliyor.
KANUN NE DİYOR?
AKP iktidarının 2012 yılında değiştirdiği 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nun 20. maddesi uyarınca, Cumhurbaşkanı seçiminin kesin sonuçları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Makamına bildirilerek, kamuoyuna ilân edilmesi ve Resmî Gazetede yayımlanması gerekiyor.
MAL BİLDİRİMİ DE YAYIMLANMIYOR
YSK, önceden belirlediği seçim takvimi uyarınca cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin sonucuna dair kararını 15 Ağustos günü yayımladı. YSK kararında, Erdoğan’ın 12. cumhurbaşkanı seçildiği belirtilerek “Keyfiyetin (durumun) 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 20. maddesinin birinci fıkrası gereğince; a) Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Makamına bildirilmesine, b) Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) aracılığı ile kamuoyuna duyurulmasına, c) Karar örneği ve eki cetveller ile Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın mal bildiriminin Resmî Gazete’de yayımlanmasına” denildi.
YSK kararından da anlaşıldığı üzere, Meclis Başkanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na kesin sonuçlar konusunda yalnızca bildirim yapılıyor. Resmi Gazete’de yayımlanacak olan da, kesin seçim sonucuna ilişkin YSK üyelerinin imzasını taşıyan karar. İşte bu karar, üç gündür Resmi Gazete’ye konulup resmileştirilmiyor. Resmi Gazete’nin, Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü’nce hazırlandığı dikkate alındığında, seçim sonuçlarının kasten yayınlanmadığı şüphesi daha da güçleniyor. Erdoğan, bu son icraatıyla, 28 Ağustos gününe kadar başbakanlık ve parti koltuğunu boş bırakmamak için, devletin mevzuat sistemini bozabileceğini kanıtlamış oldu. Şayet sonuçlar Resmi Gazete’de yayınlanınca, Turgut Özal’ın seçilişinde olduğu gibi Başbakanlık’a vekaleten bir başkası atanacak, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın partideki görevi ve üyeliği de kanun gereği düşecek. Bu durumda, parti kongresine hükmetme, Abdullah Gül’ü kongre dışında tutma planı da bozulacaktı. Erdoğan, aynı korku kapsamında, geçen hafta içinde Meclis’i de kapattırmıştı.

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.