Dünya Lozan zaferini konuşuyor

Dünya basını, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Lozan zaferine geniş yer verdi. AİHM'in soykırım iddialarıyla ilgili kararı Azerbaycan, Ermenistan ve İsviçre basınında büyük yankı uyandırdı Dünya...

Dünya Lozan zaferini konuşuyor
22 Aralık 2013 Pazar 10:11

8ermeni

Dünya basını, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Lozan zaferine geniş yer verdi. AİHM'in soykırım iddialarıyla ilgili kararı Azerbaycan, Ermenistan ve İsviçre basınında büyük yankı uyandırdı

Dünya basını AİHM'in, "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" diyen Doğu Perinçek'i haklı bularak, İsviçre'yi mahkum eden kararını tartışıyor. Yapılan haberlerde, "AİHM kararı sonucunda, 'Ermeni Soykırımı' iddiası tartışmalıdır" tespitine yer verildi.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Türkiye'nin tarihi zaferi, Arap dünyasından Amerika'ya, Japonya'dan Avustralya'ya basın-yayın kuruluşları tarafından geniş şekilde duyuruldu. Karar, aralarında AFP, REUTERS gibi dünyanın önde gelen haber ajansları tarafından duyuruldu.

Azerbaycan: Her türlü çaba artık sonuçsuz kalır

Perinçek'in AİHM zaferi Azerbaycan ve Ermenistan basınında geniş yankı uyandırdı. Azerbaycan'da kararın Ermeni diasporasına karşı büyük bir darbe olduğuna vurgu yapıldı. Ermeni basını ve diplomatik çevreleri ise karara ateş püskürdü.

Azeri Yeniçağ gazetesi, kararı "Doğu Perinçek'ten Ermenilere tarihi darbe" başlığıyla manşetten verdi. Gazetede, "Doğu Perinçek, 'Ermeni Soykırımı' yalanına karşı verdiği mücadeleden dolayı da, Türkiye'de hapiste yatmaktadır" denildi.

Azeri 'ayna.az' internet sitesi ise, "Karar ile yalanı yayan çevrelere büyük bir darbe indirilmiştir" denildi. Haberde, Ermeni lobisinin Fransa'daki çabalarının sürdüğü, ancak kararla birlikte Türkiye aleyhine yapılacak her türlü çabanın sonuçsuz kalacağı vurgulandı.

Ermenistan'da hayal kırıklığı ve öfke

AİHM kararı, Ermenistan'da hayal kırıklığı ve öfkeye neden oldu. Ermeni Haber Ajansı "Armenpress'in haberine göre, Fransa Ermeni Davası Grubu, AİHM kararının kabul edilemez olduğunu öne sürdü. AİHM'in kararının kınanması gerektiğini belirten Fransa'daki örgütün temsilcileri, İsviçre'nin Paris Büyükelçisi ile görüşme talep etti.

Ermenistan Bilimler Akademisi'ne bağlı Şarkiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Ruben Safrastyan, AİHM kararının ne Ermeni Diasporasını ne de Ermenistan'ın mücadeleden vazgeçirmemesi gerektiğini dile getirdi. Safrastyan, kararın ceza yasalarında yeri olan 'ölülerin anısına saygısızlık' olduğu anlamını taşıdığını ve Avrupa'da ırkçılığa karşı mücadelenin önemli bir yara aldığını iddia etti. Safrastyan, Bakü ve Ankara'nın artık emperyalizm kaynaklı 1915 iddialarına karşı elinin daha güçlendiğini tespit etti.

Ermenistan Adalet Bakanı Hrayr Tovmasya Cuma günü başkent Erivan'daki basın toplantısında, AİHM kararını inceleyeceklerini söyledi. Tovmasya, kararın AİHM'de ikiye karşı beş oyla alındığını, bu nedenle kesin karar olmadığını ileri sürdü.

Ermeni siyaset bilimci Ara Papyan ise Armenianow.com haber sitesine yaptığı analizde kararın, Ermenistan'ın AB görüşmelerindeki isteksizliğine bağladı. Papyan, "Ermenistan, AB'yi 3,5 yıl oyaladı. Şimdi bunun bedelini ödüyor" dedi.

Ermeni Panarmanian.net adlı internet sitesinin haberinde ise, "İfade özgürlüğünün arkasına saklanılarak, mağdur Ermeni soyunun onuru zayıflatılıyor" denildi.

Öte yandan, Adalet ve Demokrasi için Avrupa Ermeni Federasyonu ve Ermeni Ulusal Komistesi'nin Fransa Bürosu ortak bir basın açıklaması yayınlayarak, AİHM kararını kınadılar.

İsviçre'deki yankıları sürüyor

İsviçre Eski Adalet Bakanı Christoph Blocher, İsviçre devlet televizyonu SFR'e yaptığı açıklamada, İsviçre'de ifade özgürlüğünü sınırlayan ceza yasasının 261. maddesinin tamamen yanlış olduğunu vurguladı.

Kararın yerinde olduğunu açıklayan Blocher, mevcut yasanın değiştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

İsviçre Adalet Bakanlığı sözcüsü, İsviçre Hükümeti'nin AİHM kararına itiraz edip etmeyeceğini önümüzdeki hafta karara bağlayacağını duyurdu.

Haber ve yorumlarda, AİHM kararı ile Avrupa Birliği'nin ırkçılığa karşı mücadele politikasının da çelişkiye düştüğü tespiti yapıldı. Irkçılığa karşı mücadeleyi kapsayan AB Çerçeve Anlaşması, Avrupa Komisyonu tarafından 2001 yılında tavsiye kararı olarak kabul edildi. Kararda, AB üyesi ülkelerin yasayı kabul edip uygulamaları talep ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.