'Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği' kuruldu

Oluşturulan birlik Soma’dan Ankara’ya yürümekte olan maden işçilerini selamladı ve Karaman’da göçük altında kalan işçilere geçmiş olsun dileklerini de sundu. Çeşitli ülkelerin antiemperyalist birliklerinden gelen temsilciler...

'Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği' kuruldu
29 Ekim 2014 Çarşamba 04:31

07tgbdunya
Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği, uluslararası kurultayın son gününde büyük bir coşkuyla kuruldu. Birliğin tüzüğü oy birliğiyle kabul edilirken TGB Başkanı Çağdaş Cengiz, “Emperyalizmle savaşacaksak ihtiyacımız olan en önemli şey disiplin. Bu disiplin ve güven temelinde demokratik hukukla birleşelim” mesajını verdi.

Dünyanın dört bir yanından emperyalimle savaşmak için Türkiye’de buluşan onlarca genç, dün, mücadelelerine yeni bir boyut kazandırdı. Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Arap Öğrenci Birliği, Lübnan Emekçiler Birliği, Venezuela Bolivar Üniversitesi, Al-Aheed Gençlik Örgütü, Filistin Gençlik Örgütü, Güney İsviçre Komünist Partisi ve Al-Zaidi Vakfı’nın öncülüğünde Boğaziçi Üniversitesi’nde 3 gündür devam eden kurultayın son gününde hedefe ulaşıldı. Kurulması amaçlanan platform, tüzüğünün oylanmasının ardından ilan edildi. Platformun adı oy çokluğu ile Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği oldu.

Kurultayda TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, tüzük maddelerini önerilere açtı. Tartışmalarının oldukça hararetli geçtiği toplantıda tüzükte “Siyonist İsrail” ifadesinin altının çizilmesi ve Avrupa Birliği’nin emperyalist olarak belirtilmesi fikirleri ön plana çıkarak oy çokluğu ile kabul edildi. Tüzüğü madde madde oylanan platformun temel ilkeleri, kardeşlik, antiemperyalizm ve birlik olarak belirlendi.

MADEN İŞÇİLERİNİ UNUTMADILAR
Oluşturulan birlik Soma’dan Ankara’ya yürümekte olan maden işçilerini selamladı ve Karaman’da göçük altında kalan işçilere geçmiş olsun dileklerini de sundu.

Çeşitli ülkelerin antiemperyalist birliklerinden gelen temsilciler Aydınlık’a kurultayı değerlendirdi. Lübnan Emekçileri Birliği’nden Ziad Amine, kurultayın olumlu etkilerinin olduğunu belirterek şunları söyledi: “Emperyalist proje bizleri bölmek, sömürmek, kontrol etmek istiyor. Bize karşı ekonomik, siyaset, eğitim anlamında savaş açıyor. Biz de bu sempozyumla bu savaş için emperyalizme karşı bütün dünya gençlik örgütleriyle cephe kurmayı amaçlıyoruz. Bu sayede emperyalizmin önünde büyük bir güç olarak durabileceğiz. Platformun olumlu sonuçlar doğuracağına, hedeflere ulaşacağımıza inanıyoruz. Somut ve net hedeflerimiz var.”

Polonya Komünist Gençliği’nden Piotr Rogala, emperyalizmee karşı böyle bir insiyatifin alınmasını kutlayarak şöyle devam etti: “Doğru fakat bazı aksaklıklar var. Sanırım tecrübe eksiklikleri. Ben ideolojik birliğin daha ileri düzeyde olacağını düşünğyordum. 19. Yüzyılın enternasyonali gibi olacağını umuyordum. Ama bugün biraz düzeliyor, somut adımlarla hedefe yaklaşıyoruz.”

TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, “Sempozyumda çok farklı kültürlerin buluştuğunu görüyoruz. Farklı tutumlar da var. Bunun sonucunda son derece hareketli, heyecanlı, sesin de yükseldiği tartışmalar yapıyoruz. Müthiş bir tecrübe. Birbirimizi tanıyor ve ortak noktalar bulmaya çalışıyoruz. Çok tartışma var ama sempozyum hedefe doğru yönelmeye başladı."

SONUÇ BİLDİRGESİ

Biz dünyanın anti emperyalist gençliği olarak ülkelerimizin tüm özgün farklılıklarına rağmen birleşme iradesi gösteriyoruz. Çünkü birlikte hareket etmenin gönüllü bir tercihten ziyade zorunluluk olduğunu kavrıyoruz. Biliyoruz ki Suriye'nin bütünlüğünü savunmak için Türkiye'de terörü ve destekçisi iktidarları yok etmek zorundayız. Ama bunun için de Filistin'i özgürlüğüne kavuşturmak zorundayız. Örnekler çoğaltılabilir. Kısacası Batı Asya'da, Latin Amerika'da dünyanın her yerinde birbirinden uzak coğrafyalarda mücadele eden anti emperyalist gençlik örgütleri bir çatı örgütü kurma kararı almıştır.

Örgütümüzün çalışma tarzı öncelikle karşılıklı saygı çerçevesinde tartışmalarda hoşgörü ve eylemde birlik esasına uygun olacaktır. Örgütler bu çatıya katılmakla birlik ve kardeşlik hukukuna da adım atmış olacaktır. İlkemiz her koşulda emperyalizme karşı olan mevzide konumlanmaktır. Çeşitli ülkelerin birbirleri arasında çıkar çatışmaları olabilir. Ancak biz bu çatışmaları ikincil görüyoruz. Esas olan ilk başta dikkate alınması gereken emperyalizme karşı olan mücadeledir. İş bu bağlamda çatıya dahil olan tüm örgütler kendi milletlerinin gerçek çıkarlarının emnperyalizme karşı uluslararası dayanışmadan geçtiğini kabul etmiş olurlar. Çatıya dahil olan tüm örgütler siyasi tartışmalarla birbirine katkı sunabilirler. Fakat bu tartışmalar asla anti emperyalist mücadeleye gölge etmeyecetir.

Amerikan emperyalizminin bölgemize taşıdığı özel savaşa ve teröre karşı mücadele, günümüzün görevidir. Etnik ve mezhepsel ayrılıklar temelinde yaratılan kaos ortamına milli birlikleri sağlayarak yanıt vereceğiz. Amerikan emperyalizminin ve siyonist İsrail'in ve bunların kapı bekçisi AB'nin milli devletleri ve milli kültürleri yok etme siyasetine tüm varlığımızla direneceğiz. Zafer kesinlikle ezilen ve direnen milletlerin olacak.

Bu metni yazanlar Lenin'in, Nasr'ın, Mustafa Kemal'in, Ömer Muhtar'ın, Yasel Arafat'ın, Lumumba'nın torunlarıdır. Emperyalizme karşı birlik ve bağımsızlık savaşlarını başarıya ulaştıracağımıza söz veriyoruz.

Korkun emperyalistler! Bundan böyle aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak sadece ülkelerimizde değil, el birliğiyle tüm dünyayı size dar edeceğiz! Mazlum halklara karşı her saldırınız politikleşmiş halk kitlelerini karşısında bulacaktır. Biz aramızda kardeşlikten daha öte bir bağ kurduk.

Combrade hasta la dictorve siempre!

Ezgi Hotalak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.