Demokrasi Müzesi

Bu külliye yapılırken ne devletten ne özel ve tüzel kişilerden bir kuruş almış. Osmanlı’da sadrazamlar çıkarmış, Cumhuriyet döneminde bu geleneği Demirel’le sürdürmüş, Isparta’nın İslam Köyü’nde bir müze, bir Kültür Külliyesi...

Demokrasi Müzesi
27 Ekim 2014 Pazartesi 10:31

07demirel

İslam Köy’deki ‘Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin açılışı Demirel’in katılımıyla yapıldı. Demirel, müzenin temelini 1992 yılında atmıştı. 16 yıl emek verildi

Demiri hep tavında döven siyaset ustası 90 yaşının eşiğinden atlarken Cumhuriyet vurgusu yaptı. Demirel, Demokrasi Müzesi’nin açış konuşmasında “Ben Cumhuriyet’in savcısıyım” dedi. Demirel, “Cumhuriyet’in savcılığını yapıyoruz” derken, savcıların bu görevi yapmadığı bir süreçten geçtiğimizin de altını çizmiş olmuyor mu?
‘DEMİRİ TAVINDA DÖVMEK’
Demirel’in Adalet Partisi Genel Başkanı seçilişini siyasete girişi olarak kabul edersek 50 yıl geride kalmış. Fırtınalarla dolu bir 50 yıl. İhtilaller, muhtıralar... 6 kez gitmiş, 7 kez gelmiş bir siyaset serüveni. 1964 yılında “AP” Genel Başkanı seçildiğinde 27 Mayıs İhtilali’nin soğumakta olan sıcak günleri...
İsmet Paşa İhtilal Komitesi’nin emir gibi ısrarıyla istemeyerek Koalisyon hükümetini kurmuş. Kendisi Başbakan ve Amerika’da. Demirel, İsmet Paşa hükümetinin bütçesine koalisyonu örgütleyerek güven oyu verdirmiyor ve hükümet düşüyor. Yerine Ürgüplü’nün koalisyon hükümeti kuruluyor. Demirel’in ayağının tozuyla yaptığı bu hamle kendisinin geleceği oluyor. Ve yapılan ilk seçimde partisini iktidara getiriyor.
Bu ilk hamlede İnönü koalisyonunun içinde olanlara, “Başbakan’ın Amerika’dan dönüşünü bekleyelim” diyenlere verdiği yanıt, “Demir tavında dövülür” oluyor.
1 Kasım’da 90 yaşına basacak Demirel’in beyinsel üretimi hâlâ pırıl pırıl...
90 yaşına girerken köyüne ve Türkiye’ye kültürel bir ivme kazandıran külliyesini açtı.
kılıçdaroğlu’ndan duymadım
Üstelik Isparta Isparta olalı böyle bir kalabalık görmedi.
Kendisi ile yol arkadaşlığı yapmış hayatta ve sağlığı elveren kim varsa özenle çağırılmışlar, özenle katıldılar.
Demirel açış konuşmasında Mustafa Kemal için yüreğinde ısıtılmış sizin de gazetede okuyacağınız sözleri söyledi. Kılıçdaroğlu da bu konuşmayı dinledi. Konuşmanın sıcaklığını ne kadar alabildi bilmiyorum ama ben, Kılıçdaroğlu’ndan Mustafa Kemal için bu sıcaklıkta bugüne kadar hiçbir konuşma duymadım.
Demirel’in, teknik konularda konuşmalarına dayanak olacak raporlar dışında ki tüm konuşmaları kendi kalemindendir.
Birgün Güniz Sokak’ta bana dediği şu sözü hep anımsıyorum: “Cılızoğlu ben Kızılay Meydanı’nda bağıra bağıra söyleyemeyeceğim bir sözü Nazmiye Demirel’e bile söylemem.”
demirel astı
Demirel, Türkiye Cumhuriyeti’nin güneşi olarak Mustafa Kemal’i görür, bilir. Bunu bir adım ötesinde kendi ağzından duymuş biri olarak söylüyorum.
“Cumhuriyet’in savcısı” olmak sözünü politikanın çengeline Demirel astı bana sorarsanız.
“Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sözcüğü ile Cumhuriyet’in savcısı olmak örtüşmüyor mu?

YAKIN TARİHİ MERAK EDENLER

Yolunuz düşerse ve yakın tarihimizi incelemek gerekirse bu müzeye girin. Demirel’in Başbakanlığı’nın, Cumhurbaşkanlığı’nın fotoğraflarına bir bakın. Başbakan Demirel direksiyonda, Nazmiye Demirel yanında, arkasında Bahadır Dülger ve eşi olduğu halde Kayseri’nin köylerine gittiği fotoğrafları görürsünüz.  Cumhurbaşkanlığı sürecinde Dolmabahçe Sarayı’nı, Huber Köşkü’nü Demirel hiç kullanmadı. Gecelerini Güniz Sokak’ta, günlerini Çankaya’da geçirdi. Bu yüzden de bin odalı Başbakanlık sarayları aklına düşmedi.
Bu külliye yapılırken ne devletten ne özel ve tüzel kişilerden bir kuruş almış. Osmanlı’da sadrazamlar çıkarmış, Cumhuriyet döneminde bu geleneği Demirel’le sürdürmüş, Isparta’nın İslam Köyü’nde bir müze, bir Kültür Külliyesi var. Demirel’in “Bir şey yapmadıksa bunu yaptık”diyebileceği bir Kültür Külliyesi...”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.