Cumhuriyet ve emek hareketi siyasi iktidar amacında birleşecek

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Boğaziçi Üniveristesi'nde düzenlenen Tarih dersleri etkinliğinde, kaçınılmaz bir krizin yaklaştığını ve Haziran Ayaklanması'yla ayağa kalkan halkı örgütlemek gerektiğini söyledi....

Cumhuriyet ve emek hareketi siyasi iktidar amacında birleşecek
13 Mayıs 2014 Salı 11:26

08perincek

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Boğaziçi Üniveristesi'nde düzenlenen Tarih dersleri etkinliğinde, kaçınılmaz bir krizin yaklaştığını ve Haziran Ayaklanması'yla ayağa kalkan halkı örgütlemek gerektiğini söyledi. Perinçek, "Bu krizden, cumhuriyet ve emek güçlerinin birleşmesiyle çıkacağız, bunu İP yapacak" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü (ADK), Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Bilim ve Ütopya Dergisi'nin, önceki gün üniversitede düzenlediği "21. Yüzyılda Devrim" konulu konferansın "Türklerde Devlet Kuruculuğu ve Yarına Bakışlar" konulu son dersini

Perinçek verdi. Aydınlık yazarlarından Yıldırım Koç'un da "Kemalist Devrimin Sınıfsal Yapısı ve Bileşenleri" başlıklı bir sunum yaptığı konferansa, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih Koray, Bilim ve Ütopya Genel Yayın Yönetmeni Emrah Maraşo ve TGB Genel Sekreteri Mustafa Sevim de katıldı. Konferansa ilgi yoğundu.

'Ordu kimin tarafındaysa o kazanır'

Devletin oluşumu, özel mülkiyet, sınıflaşma, kapitalizmin doğuşu ve sınıf mücadelesine değinen İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek, ordunun devrim sürecinde oynadığı rolle ilgili şöyle konuştu: "Ergenekon ve Balyoz bize iki ordu olduğunu gösterdi. Bir, Mustafa Kemal geleneğinden gelen devrimci ordu var. Bir de Tayyip Erdoğan'ın karargahı var. Kriz dönemlerinde halk ile sistem arasında hesaplaşmalar olur aynı Mısır'daki gibi. Ordu senin tarafındaysa sen kazanacaksın. Mısır'da eski rejim böylece devrildi, bağımsızlığa doğru gidiyor. Çağımızda da mevcut ordu içinden devrim çıkar."

'Hacizci kapıya dayanacak'

Kaçınılmaz ve derin bir krizin Türkiye'yi beklediğine dikkat çeken Perinçek, "Tayyip Erdoğanların bu yıl büyük bir dış kaynak bulması gerek. Fakat mümkün değil. Sürekli borçlanıyorlar. Şimdi hacizcinin kapıya dayandığı döneme giriyoruz. O nedenle Türkiye önümüzdeki 2-3 yıl içersinde bir karar verecek. Borçlanma ekonomisiyle devam edemez, üretim ekonomisine geçmek zorunda" diye konuştu.

'PKK başaşağı girecek, Türkiye bütünleşecek'

Perinçek, ikinci krizin Türkiye'nin vatan krizi olduğunu belirterek "Bölünme süreci Suriye duvarına dayandı. Amerika, Suriye'yi bölemedi. Irak'ı işgal etti, şimdi Irak birleşiyor. İran dik durdu ona hiçbir şey yapamadı. Güney komşularımız bizi kurtardı. Eğer bu ülkeleri bölüp 'Kürdistan' adı altında ikinci İsrail kurup Doğu Akdeniz'e açılabilselerdi Diyarbakır'da zelzele olacaktı. Bunu başaramadılar. Şimdi Türkiye bütünleşecek. PKK baş aşağı gidecek, bölünme sürecine son vereceğiz. Türk ile Kürdümüz Türk Milleti içinde birleşecek."

'Türk devrimi geliyor'

Türkiye'de 29 Ekim 2012'den beri barikatların yıkıldığını ve Haziran Ayaklanması ile milletin ayağa kalktığını belirten Perinçek şöyle devam etti: "İki kanaldan Türk devrimi geliyor. Biri, cumhuriyet kanalı, diğeri işçi kanalı. Bu iki kanalın da ortak özelliği emekçi olması. "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diyenler hep çalışanlar. Cumhuriyet hareketi siyasi, emek hareketi ekonomik. Cumhuriyet hareketi ile emek hareketi siyasi iktidar amacında birleşecek. Bunu İşçi Partisi yapacak. Bu sınıfları örgütlemek köklü bir şey. Sınıfa bilinç örgütten gider. Mustafa Kemal zamanında işçi vardı da Mustafa Kemal mi onun başına geçmedi ve sosyalizmi kurmadı."

'Mesele halkı örgütlemek'

Perinçek, Haziran Ayaklanması'yla ayağa kalkan halka dayanmak gerektiğini söyleyerek şöyle konuştı: "Bizim şimdi meselemiz bu ayağa kalkan kuvveti örgütlemek ki yeniden halkçı bir devlet kuralım. Burada emekçiler Atatürk devriminden farklı olarak ağırlığını koysun. Atatürk'ün "arasız devrimler" ideali var. Ama CHP'de "Mustafa Kemal devrimini tamamlayacağız ve sosyalizme geçeceğiz" şeklinde bir "arasız devrim" formülü netleştirilmedi. "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" bir devrim sloganıdır. Asker, silahlı. "Yurttaşıyız diyelim" diyenler yenildi, Kemal Kılıçdaroğlu. Türk bayrağı altında "Mustafa Kemal'in askerleriyiz"diyenler bu coğrafyada devrim yapabilir. Yapacak ve yeni bir devlet kuracak."

'Gerici iradeye karşı devrimci irade'

Kapanış konuşmasını yapan Bilim ve Ütopya Genel Yayın Yönetmeni Emrah Maraşo, tarih dersleri etkinliğinin Diyarbakır'da yapılan Demokratik İslam Kongresi'ne meydan okuma olduğunu söyledi. Maraşo: "Orada milliyetçiliği ve ulusal devleti karşısına alan gerici bir irade ortaya çıktı. Biz de burada devrimci bir irade ortaya koyduk, bilinç maşalesini yaktık.

Şimdi bu bilinç ateşini arkadaşlarımıza taşıma zamanıdır. Çünkü önümüzde büyük bir halk hareketi var."

Ezgi Hotalak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.