Cumhurbaşkanlığı seçiminde ne yapmalı?

Özgürlük Meydanı’nda bu güne kadarki tartışmalar seçimi boykot etme ya da Prof. İhsanoğlu’nu seçme seçenekleri etrafında oldu. Sebebi, tartışanların haklı olarak Sayın Demirtaş’ı ve Sayın Erdoğan’ı düşünmemeleri....

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ne yapmalı?
05 Ağustos 2014 Salı 10:20

02cbaday

Özgürlük Meydanı’nda bu güne kadarki tartışmalar seçimi boykot etme ya da Prof. İhsanoğlu’nu seçme seçenekleri etrafında oldu. Sebebi, tartışanların haklı olarak Sayın Demirtaş’ı ve Sayın Erdoğan’ı düşünmemeleri. Ancak Sayın Erdoğan’ın seçilmesinin ülkemiz için ne derece büyük felaket olacağı, buna hiç ama hiç bir şekilde fırsat verilmemesi gerektiği üzerinde yeterince durulmadı. Son on iki yıl içinde nereden nereye geldik ve her adımda “Bu kadar da olmaz, bu hale gelebileceğimizi düşünememiştik.” demedik mi? IŞİD Konsolosluğumuza yaklaşırken personelin boşaltılması Dış İşleri tarafından engellenmedi mi? Meclise sunulan Danıştay Raporları geri gönderilip değiştirilerek getirtilmedi mi?... Bunlar ayrı bir Cumhurbaşkanına rağmen yapıldı, Cumhurbaşkanı bizzat Erdoğan olursa neler olacağını hayal bile edemeyiz. İhsanoğlu’nu boykot edenler tarih önünde Sayın Erdoğan’ın seçilmesinin sorumlusu olacaklar. İktidar tarafından da “sandığa zahmet edip gitmemekle”, ya da “cehaletten dolayı geçersiz oy atmakla” suçlanacaklar. Seçim boykotunu önerenler önceden teslim bayrağını çekmiş oluyorlar. Bu seçimin adil sayılamayacağı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) raporuyla belgelendi. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması durumunda 2015 genel seçimlerinin muhalefet için kabul edilemez şartlarda gerçekleşeceği tahmin edilebilir. Bunun sonucu AKP’nin tekrar kazanması, diktatörlüğün, hukuksuzluğun, yolsuzlukların artması, ülke kaynaklarının yabancı sermayeye tesliminin artarak devamı olacaktır.

DOĞU PERİNÇEK GİBİ ÇALIŞMALI

2019 Genel Seçiminde AKP iktidarını sonlandırmadan bahsediliyorlar, fakat niçin tarafsız bir Cumhurbaşkanıyla yapılacak ve adil olacak 2015 seçiminde iktidar değişmesin ve ülkenin zararları biraz daha düşük düzeyde kalmasın? Muhalefet partileri ortak aday etrafında birleşmişken bu seçimde kazanılacak başarı 2015 seçimini işbirliği bakımından da olumlu etkileyecektir. Boykot çığırtkanlığı yapanlar “Atatürkçü, devrimci Cumhurbaşkanı isteriz, İhsanoğlu’nu içimize sindiremiyoruz.” diyorlar. Hepimiz en iyisini istiyoruz ama, içinde bulunan şartların gereğini yapmak aklın yoludur. Kaldı ki İhsanoğlu uzun süre yurtdışında bulunmasından kaynaklanan bazı hatalarına rağmen diplomat ve bilim adamı kişiliğiyle, seçim kampanyasını başarı ile yürütmekte, çok önemli olan laik, demokrat, barışçıl ve dürüst niteliklerini halka gösterebilmektedir. Kişisel çıkarlarını veya partisinin çıkarlarını ülke çıkarlarının önünde tutmak vatana ihanettir. Hiç fire vermeksizin Muhalefet bir bütün halinde hareket etmeli ve iç-dış politikalardaki krizlerin çözümünü planlamalı, çözümleri halka anlatarak ve yoğun çaba ile 10 Ağustos ve 2015 seçimlerinin kazanılmasını sağlamalıdır. Tembel muhalefet geçmişte kalmalı, Doğu Perinçek gibi çalışkan vatanseverler tüm muhalefet partilerinin hem yöneticileri hem de üyeleri tarafından örnek alınmalıdır.

Prof. Dr. Yalçın A. Göğüş

ODTÜ Mühendislik Fakültesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.