CHP aslında 94 yaşında!

CHP, 9 Eylül günü kuruluşunun 90. yılını kutladı. CHP'nin Kurucu Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk'e göre aslında CHP 94 yaşında! Atatürk, 10 Mayıs 1931 günü CHP'nin 3. Büyük Kongresi'ni açış konuşmasında partinin...

CHP aslında 94 yaşında!
16 Eylül 2013 Pazartesi 13:49

chp94

CHP, 9 Eylül günü kuruluşunun 90. yılını kutladı. CHP'nin Kurucu Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk'e göre aslında CHP 94 yaşında! Atatürk, 10 Mayıs 1931 günü CHP'nin 3. Büyük Kongresi'ni açış konuşmasında partinin kuruluşunu şu ifadelerle açıklar: "Arkadaşlar, Birinci Genel Kongremiz, bundan on iki sene evvel Sivas'ta, bir mektep dershanesinde yapılmıştı. Oraya gelen delegeler, türlü takip altında, birçok müşküllerle karşılaşmışlardı (...) Bugünkü kongremizin işlerine başlarken, Sivas Genel Kongresi'ni yad etmekten maksadım, onun, fırkada fayda gördüğümdendir.

Millet için ve milletçe yapılan işlerin hatırası her türlü hatıraların üstünde tutulmazsa milli tarih kavramının kıymetini takdir etmek mümkün olamaz." (Doğu Perinçek, Kemalist Devrim-6, Atatürk'ün CHP Program ve Tüzükleri, Kaynak Yayınları, İstanbul, 2008, s.23-24)

'Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı yer'

Atatürk, "Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı yer" olarak kabul ettiğimiz Sivas Kongresi'ni; CHP'nin ilk kogresi olarak kabul ediyor. Tarihi olaylarla da son derece örtüşen bu karar, aslında bir program olan İstiklâl Mücadelesi girişimini 9 Eylül 1923'te ismi CHF olarak verilen partinin kimliği ve programı haline getiriyor. Aslında Cumhuriyet, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılmasıyla kurulmuştu. 29 Ekim 1923'te de -Atatürk'ün deyimiyle- "Doğmuş olan çocuğa isim verildi!" 1919 vurgusu, devrimci bir miras!

Zamanla devrimci köklerden uzaklaşan CHP, kendine 9 Eylül 1923'ü "kuruluş günü" olarak kabul etti. 90. yıl nedeniyle verilen ilanlarda da, her renk vardı ama Atatürk ve partinin 6 Ok'la ifade edilen ilkeleri yoktu.

CHP logosu bile eğreti gibi duruyordu! AKP eliyle yıkılmak istenen Cumhuriyet için ayağa kalkan milletimizin kararlı ve devrimci tutumuna rağmen CHP yönetimi, kuruluş ilkelerinin ruhunu görmezden geliyor.

Sanki yeni kurulan, köksüz bir parti gibi davranıyor.

Atatürk, Nutuk'ta da Sivas vurgusu yaptı!

Atatürk, 15 Ekim 1927'deki Cumhuriyet Halk Fırkası'nın II. Büyük Kongresi'nde, CHF Genel Başkanı olarak ilkönce bir açış konuşması yapar. Konuşmasında ilk Genel Kongrelerini Sivas'ta yaptıklarını söyler ve 1919'dan bu yana geçen yılların bir değerlendirmesini yapacağını ancak gelecek için kararlar alınacağı için bunun zorunlu bir görev olduğunu vurgular. Açış konuşmasına şöyle başlar: "Efendiler, Cumhuriyet Halk Fırkası'nın büyük kongresini açıyorum.(...)Bütün Anadolu ve Rumeli'yi kapsamak üzere ilk Genel Kongremiz Sivas'ta yapılmıştı (...)"

'Unvan farkı var'

"Gerçi o zaman kullandığımız unvan ile bugünkü unvan arasında fark vardır. Fakat teşkilat esas itibariyle korunmuştur ve bugün siyasi fırka halinde tecelli eden mevcudiyete başlangıç teşkil etmiştir. Bilhassa memleket ve millete ait genel gaye -ki genel selamet ve refahı teminden ibarettir- asli mahiyeti değişmeksizin takip olunmuştur. Dolayısıyla diyebiliriz ki, bugün açılışı ile iftihar ettiğim büyük kongremiz Sivas Kongresi'nden sonra teşkilatımızın İkinci Büyük Kongresi oluyor. Efendiler, Sivas Kongresi'nde nasıl ki bütün milletin emellerini ve hissiyatını temsil etmek mevkiinde bulundu isek, bugün de Cumhuriyet Halk Fırkası'nın büyük kongresi ile bütün milletin hakiki hissiyat ve eğilimlerine tercüman olmak vazife ve mevkiinde bulunuyoruz." (Atatürk'ün Bütün Eserleri, c. 19, s.19)

Bu konuşma Nutuk'un parçasıdır, ama nedense pek yer verilmez. İlk kez ATABE tarafından yayımlandı. CHP, buzdağının altındaki gücünü keşfetse bambaşka bir Türkiye olur.

Ercan Dolapçı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.