Bizi Kürtlerden kimse ayıramaz

Gelinen koşulların daha da ağır bir trajediye dönüşmemesi için ilericilere düşen görev, tüm diri ve güvenilir güçleri antiemperyalist bir cephede birleştirmek ve köklü çözümler gerçekleştirmektir. Necmi Kaymakçı

Bizi Kürtlerden kimse ayıramaz
13 Ekim 2014 Pazartesi 09:40

02mansetaltina

İlerici hareketlerle birleşmeyen her yöneliş, emperyalizmin tahkimatına yardımcı olmaktadır. Egemen sınıfların bölgesel sorunları çözmeye ilişkin atacakları her adım,  onların sınıfsal karakterlerini taşıdığı gibi, ileri sürülen talepler de geniş kitlelerin bilincini olumsuz anlamda milliyetçilik bataklığına sürüklemektedir. Bunca yaşanan acıya karşın Kürt dinamiğinin emperyalist ülkelerin denetimi altında olması çok acıdır.
Ana dilde eğitim ısrarının hazin tırmanışını izliyoruz. “ABD’de Güneyli çocuklar ayrı okullara Kuzeyli çocuklar aynı okula, bu da kültürel özerkliğin gerici sonucu .” (Lenin, Tüm Yapıtlar, Cilt 20, Sayfa 36)
Ana dilde eğitim ısrarı küçük burjuva milliyetçi eğilimden başka bir şey değildir. Bu tutum dış Dünya’ya açılımın önünü kapayacağı gibi bilime ve kültüre erişimi yetersiz kılacaktır.
Engels,  “Bütün zulmüne ve Slav umursamazlığına rağmen Rus egemenliği Karadeniz, Hazar bölgesi halkları ve Orta Asya halkları için uygarlaştırıcı bir anlam taşımaktadır” (E. H. Carr, Bolşevik Devrimi 1917-1923 ) der. Engels ayrıca, “Dilin kendisini bir ulusla özdeşleştirmede bir ölçüt olarak hizmet göremeyeceğine” işaret ediyor (Marx/Engels, Yapıtlar Cilt 13, Berlin 1968, sayfa 581) Bizler anadile duyulan sevgi ve ilgiyi yadsımayız, ancak ortak iletişimin ve eğitimin önünde engel olmamasını talep ederiz.
Tarihten çarpıcı bir alıntıyla devam etmek istiyorum. Bir dönem Başkurdistan Cumhurbaşkanı olan Zeki Velidi Togan, Lenin’e babasının Türk asıllı olduğu söylemesi üzerine, Lenin’ in cevabı “Ben etnik sorunlarla değil sınıfsal sorunlarla ilgileniyorum” olmuştur.( E. H. Carr, age)
“Politik sorunlarda cepheler uluslara göre değil sınıflara göre oluşturulur” (Lenin).  Marx işçi sorununun yanında ulusal sorunun ikincil bir sorun olduğundan kuşku yoktur der. Ayrıca işçi sınıfının çıkarı bölünmede değil, büyük devletlerden yanadır diye de ekler.
Bugün birçok yetkinin yerel yönetimlere devrini talep etmek emperyalist odakların çok daha kolayca girebileceği birçok kapının açılması anlamına gelmez mi? Özerklik işçi hareketini ve sendikaları parçalar, dayanışmanın yerini milliyetçi taleplerin öne çıktığı özerklik alır. İşçiler milliyetlerine göre ayrılır. Ayrıca bu tutum emperyalist saldırganlığa da zemin hazırlar. Şovenizm açısından en uygun ortam savaş ortamıdır.
Gelinen koşulların daha da ağır bir trajediye dönüşmemesi için ilericilere düşen görev, tüm diri ve güvenilir güçleri antiemperyalist bir cephede birleştirmek ve köklü çözümler gerçekleştirmektir.

Necmi Kaymakçı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.