Bir Anayasa ihlali suçlaması daha!

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, 62. Hükümet'in kuruluş sürecinde bakan yardımcılarının usulsüz yetki kullandığını söyleyerek soru önergesi verdi. Atilla Kart, Başbakan Ahmet Davutğlu'nun yanıtlaması istemiyle...

Bir Anayasa ihlali suçlaması daha!
10 Eylül 2014 Çarşamba 12:23

bakanyardimcilari

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, 62. Hükümet'in kuruluş sürecinde bakan yardımcılarının usulsüz yetki kullandığını söyleyerek soru önergesi verdi.

Atilla Kart, Başbakan Ahmet Davutğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, yeni hükümetin kuruluş sürecinde 3046 Sayılı Kanun uyarınca görevleri biten bakan yardımcılarının halen görevlerini sürdürdüğü, görevleri biten bakan yardımcılarının bakanlar adına işlemlerde bulunduğunu söyledi.

Atilla Kart'ın önergesi şu şekilde:

--Bakanlıkların Kuruluş ve Görev Esaslarını düzenleyen 3046 sayılı yasanın 21/A maddesine göre; "Bakan Yardımcıları Hükümetin görev süresiyle sınırlı olarak görev yapar. Hükümetin görevi sona erdiğinde Bakan Yardımcılarının görevi de sona erer." hükmü mevcuttur.

Anayasanın 101/son maddesine göre; Hükümet, 15 Ağustos saat ; 18.00 itibariyle düşmüş durumdadır. Bu sebeple, Bakan Yardımcılarının da görevinin bu an itibariyle sona erdiğinin kabulü gerekir. Bu konuya yönelik anayasal tartışmalara ilişkin her türlü ihtirazi kaydımızı saklı tutarak aşağıdaki değerlendirmeleri yapıyoruz;

61. Hükümet'in Bakan'ları ile 62. Hükümetin Bakan'ları arasında, göreve dair devir-teslim işlemleri 29-30 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Bir başka ifadeyle; 62. Hükümet bu tarihler itibariyle göreve başlamıştır. 6 Eylül tarihindeki güven oylaması ise, göreve başlayan Hükümetin, TBMM'nin güvenine mazhar olması işleminden ibarettir.

Yukarıda sözü edilen maddeye göre; Bakan Yardımcılarının görevlerinin , ilgili Bakanlığa göre 29 ya da 30 Ağustos tarihlerinde sona erdiği açıktır. Hal böyle olmasına rağmen; Bakan Yardımcıları bugün itibariyle de görevlerini sürdürmekte ve Bakan Adına tasarrufta bulunmaktadırlar. Yasanın ilgili hükmünün açık bir şekilde ihlâli söz konusudur ve bu ihlâl temadi etmektedir. 6 Eylül tarihi esas alındığında da, ihlâllerin varlığı açık ve tartışmasızdır.

Yetkisi olmayan görevlilerin tesis ettiği ve yetki gasbıyla malûl olan işlemler söz konusudur.

Bu açıklamalar ışığında soruyoruz;

(1) Yasanın açık ve âmir hükmüyle bağlantılı olarak, yeni bir Hükümet göreve başladığına göre, yeni Bakan Yardımcılarının görevlendirilmelerini neden sağlamadınız?

(2) Doğmuş olan yasal ve anayasal kaosu nasıl gidereceksiniz?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.