Bilimsel ihtiyaçlar değil siyasi amaçlar gözetiliyor

AKP'nin Meclis'e sunduğu yeni yargı paketine hukukçular tepki gösteriyor. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Murat Ünok, 'siyasi gelişmelere ve ileride yapılması planlanan bir takım işlemlere dayanak...

Bilimsel ihtiyaçlar değil siyasi amaçlar gözetiliyor
19 Ekim 2014 Pazar 09:58

07muratunok

AKP'nin Meclis'e sunduğu yeni yargı paketine hukukçular tepki gösteriyor. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Murat Ünok, 'siyasi gelişmelere ve ileride yapılması planlanan bir takım işlemlere dayanak oluşturulmak isteniliyor' yorumunu yaptı

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Murat Ünok, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülen yeni yargı paketini Aydınlık'a değerlendirdi. Ünok, “Meclis'e sunulan yeni yargı paketini incelediğiniz zaman şu sonuç çıkıyor: Bilimsel, pratik bir ihtiyaca cevap vermekten ziyade güncel, siyasi gelişmelere ve ileride yapılması planlanan bir takım işlemlere dayanak oluşturulmak isteniliyor” dedi.

AKP'nin Meclis'e sunduğu 35 maddelik yeni yargı paketi hukukçuların tepkisine neden oldu. Sulh Ceza Mahkemesi hakimleri ile polise arama ve gözaltına alma hususunda geniş yetkiler getiren teklifi eleştiren Yrd. Doç. Dr. Murat Ünok, “Her şeyden önce şunu gözlemlemek mümkün; Şubat 2014'te yapılan birçok değişiklik geriye alınıyor” dedi. Ünok şunları söyledi: “Örneğin aramada gerekli olan şüphe düzeyi yükseltilmişti ve bu 17-25 Aralık soruşturma süresi sonrasında olmuştu. Şimdi sadece 6 ay sonra eski hale dönülüyor. Öte yandan ise bazı koruma tedbirlerinin de uygulama alanı genişletiliyor. Şunu sormak gerekir; eğer 6 ay önce koruma tedbirlerinin uygulanmasını zorlaştırmak ihtiyacı varsa, nasıl oluyor da bu kadar kısa bir süre içerisinde tam tersi bir dönüş yapılıyor. Bu sefer koruma tedbirlerinin uygulanması kolaylaştırılıyor. Yani Meclis'e sunulan yeni yargı paketini incelediğiniz zaman aslında ortaya şu sonuç çıkıyor: Bu pakette bilimsel, pratik bir ihtiyaca cevap vermekten ziyade güncel, siyasi gelişmelere ve ileride yapılması planlanan bir takım işlemlere dayanak oluşturulmak isteniliyor” dedi.

Yeni yargı paketinde polislere verilen yetkilere de tepki gösteren Ünok, “Bu yargı paketini savunanlar bana şunu izah etmeli: Bir hukuk devletinde vatandaşları korumak açısından polisin başvurması gerekip de yetkisizlik sebebiyle yapamadığı hangi işlem vardır? Bana bunun örneği gösterilsin” diye konuştu. Ünok, adli yıl açılış töreninin kaldırılmasına ilişkin ise “Genel olarak hukuki düzenlemeler yapılırken somut bir olaya cevap olarak bir kişiye hizmet veya zarar amacıyla düzenlemeler yapılamaz. Burada mesele şudur; geçmiş açılışta bir sorun olduğu diye sorunu ortadan kaldırmak için adli yıl açılışını da kaldıralım demenin mantıklı davranış değildir” açıklamasını yaptı.

Seda Akyüz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.