‘Biden baskı için geliyor’

Eski KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, Kıbrıs’a yapmayı planladığı ziyareti değerlendirdi. Bulunç, “Biden’ın Kıbrıs’a gitmesi, bir baskı unsuru yaratmak içindir”...

‘Biden baskı için geliyor’
13 Mayıs 2014 Salı 09:43

7-biden

Eski KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, Kıbrıs’a yapmayı planladığı ziyareti değerlendirdi. Bulunç, “Biden’ın Kıbrıs’a gitmesi, bir baskı unsuru yaratmak içindir” dedi.

Biden’ın Kıbrıs’ı ziyaret etme kararı diplomasi kulislerine hareketlendi. Ziyaretin gündemini ve ziyaretin protokol ayrıntılarını ele almak üzere bir ABD heyeti dün KKTC’ye geldi. Biden’ın adaya gelişini Rum yönetimi sahiplense de edinilen bilgilere göre ziyaret talebi ABD’den geldi ve ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından KKTC makamlarına iletildi.

‘Sayın Cumhurbaşkanı’ diyecek mi

Büyüyükelçilikle yapılan ön temasta, Türk tarafı ziyaretin ayrıntılarına ilişkin beklentilerini ortaya koydu. Ön temasta ziyaretin ana hatlarına ilişkin büyük ölçüde mutabakat sağlandı. Biden, 21 Mayıs’ta adaya varışında Larnaka Havaalanı’na inecek sonra Lefkoşa’da Rum lider Nikos Anastasiadis ile biraraya gelecek. Daha sonra KKTC’ye geçmesi öngörülen Biden, Türk Mahallesi’ndeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Derviş Eroğlu ile görüşecek. Böylece Biden, 1983 yılında kuruluşundan buyana KKTC’yi ziyaret edecek en üst düzeyde ABD’li yetkili olacak. Ve ilk kez Başkan Yardımcısı düzeyinde bir ABD’li yetkili KKTC’ye geçerek, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlanmış olacak. Görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlenip düzenlenmeyeceği, Biden’ın Eroğlu’na hitap ederken “Sayın Cumhurbaşkanı” ifadesini kullanıp kullanmayacağı, KKTC’li yetkililer ile ABD heyeti arasında yapılacak görüşmeler sonunda belli olacak.

‘İsrail’in enerji ihracatı’

KKTC’nin eski Türkiye Büyükelçisi Bulunç ziyaretin Doğu Akdeniz’de jeopolitik değişikliklerle birlikte ele alınması gerektiğini söyledi. Bulunç şöyle konuştu:

Kırım ve Ukrayna’nın etkileri

“Türkiye ile İsrail arasındaki bilinen olaylardan ilişkilerin kopma noktasına gelmesi... İsrail Rum yakınlaşması bu arada Yunanistan’ın İsrail ile ilişkilerini geliştirmesi. Stratejik olarak yeni dengelerin oluşması yönünde önemli adımlar atılmıştır. İsrail ile Rum yönetimi Afrodit bölgesi ve ona paralel olarak İsrail’in bulduğu kaynaklar, olaya yeni bir boyut kazandırdı. Bunun içinde en önemli unsur, Kıbrıs Rum yönetiminin bulduğu enerji kaynaklarından çok İsrail’in kullanılabilir duruma getirdiği, bir yandan İsrail’i enerji bağımlığından kurtaran bir yandan da enerji ihracatına imkan veren kaynaklardır. 2018 yılında ihracat yapabilecek kaynaklara ulaşmıştır. O nedenle, bu enerji kaynaklarının biran önce ihracatının gerçekleştirilmesi lazım, ABD bu bağlamda Kıbrıs meselesinin çözülmesini sağlayacak bir girişim başlatmıştır. Hem Kırım’da hem Ukrayna’daki gelişmeler nedeniyle, ABD ve Rusya’nın karşı karşıya geleceğini dikkate aldığımızda Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları büyük önem taşıyor. Al-ver dönemine girildiği söyleniyor ama görüşmeler donmuş durumdadır. Rumlar, Hristofyas dönemi de dahil olmak üzere varılan mutabakatları kabul etmiyor ve yeni baştan herşeyin görüşülmesini istiyor. Biden’ın Kıbrıs’a gitmesi, bir baskı unsuru yaratmak içindir.”

KKTC’ye de ‘statü’ mesajı

Baskının iki boyutu olduğunu söyleyen Zeki Bulunç, “İlk olarak iki tarafa da ‘ben bu konuda belirleyici bir rol üstlendim, bunu yönlendireceğim’ mesajını vermek istiyor. İkincisi de eğer iddia edildiği gibi, ki ben bu aşamada sanmıyorum, Cumhurbaşkanını makamında ziyaret ederse veya en azından etme olasılığını da dikkate alırsak, Rum tarafına ‘bakın bu uzlaşmazlığı sürdürürseniz, KKTC’yi öne çıkarırım, statüsünü yükseltebilirdim’ mesajı vermek istiyor. Bir diğer boyutu da ‘KKTC yetkililerine, bu iyi durumunuz devam ederse, statünüz yükselebilir’ diyerek tavize açık bir zemin yaratmak isteyebilir” dedi.

Maraş’ı koparmaya çalışıyorlar

Bulunç, Rum Dışişleri Bakanı’nın, ABD Dışişleri Bakanı ile de görüşeceğini hatırlatarak “Temasların ortak bölge gibi bir yerde yapılmasını sağlamaya çalışacaktır. Bu aşamada, KKTC’ye geçeceğini pek sanmıyorum, bunu tehdit unsuru olarak kullanabilirler. Verilmek istenen mesaj, Maraş Rumlara verilirse, müzakerelerin hızı artar iyi niyet jestleri ortaya çıkmış olur... Maraş’ı koparmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Deniz Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.