Bağdat, petrolünde Ankara Esad’da ısrarlı

Deniz Kahraman

Bağdat, petrolünde Ankara Esad’da ısrarlı
07 Kasım 2014 Cuma 04:27

08-caferi
Bağdat’tan Ankara’ya önemli bir konuk geldi. Dışişleri Bakanlığı koltuğunu Kürt ittifakından alan eski Başbakanı İbrahim Caferi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine geldiği Ankara’da ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye’nin önüne iki koşul getirdi. IŞİD’e desteğin kesilmesini isteyen Caferi, Kuzey Irak petrolü konusunda da, “Bu bizim iç meselemiz” mesajı verdi. Türk tarafı ise IŞİD ile mücadele için Bağdat yönetiminin Sünnileri daha çok sistem içine çekmesi gerektiğini savundu.
Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre, AKP hükümeti Bağdat yönetimi ile 2013 yılından bu yana tıkanmış olan ilişkilerin normalleşmesi için Caferi’yi Ankara’ya davet etti. Bazı çekincelerini korumakla birlikle, Başbakanı Haydar Abadi, Caferi’yi Türkiye’ye gönderdi.  
Caferi’nin Ankara’da yaptığı temasların ilk gününde kameralar önünde ılımlı mesajlar verilmiş olsa da çoğu zaman iki heyet arasında soğuk rüzgarlar esti. Görüşmelerde iki ülkenin farklı siyasi/diplomatik pozisyonlarda olduğu üç kritik konu başlığı öne çıktı: IŞİD ile mücadele, Suriye konusu ve Kürt petrolü...
‘SÜNNİLERE YER AÇIN’
Görüşmelerde Türk tarafı, Nuri el Maliki döneminden beri sürdürdüğü yaklaşımını, “söylemini biraz değiştirerek” korudu. Maliki döneminde Bağdat yönetiminin mezhepçi yaklaşımları sonucu, Şii yönetime bir tepki olarak IŞİD’in ortaya çıktığını ileri sürdü. Öncelikle Bağdat yönetiminin başta Sünniler olmak üzere Irak’taki diğer etnik ve mezhebi grupları siyasal sisteme sokmasını istedi. Türk tarafı, bunlar yapılmadığı sürece IŞİD ve IŞİD benzeri örgütlerin ortaya çıkacağını ve kolaylıkla taban bulabileceğini ileri sürdü. AKP’nin bu yaklaşımı aslında Müslüman Kardeşler’in Irak kolu olan Irak İslam Partisi’nin siyasal sistem içinde daha etkin kılınması anlamına geliyor.
Irak tarafı ise IŞİD meselesinin tamamen bir terör ve güvenlik konusu olduğunu, bu örgütle mücadelenin askeri alanda olacağını, siyasi alanda ise Irak Anayasası ve yasalar çerçevesinde düzenlemelerin ve uygulamaların yapıldığını dile getirdi.
İkinci kritik konu başlığı ise Suriye’ye ilişkin oldu. Türk tarafı Esad’ın gitmesi gerektiği mesajı vermeye çalıştı. Türk yetkililer IŞİD’i bölgede besleyen en önemli unsurun  Esad yönetimi olduğunu iddia etti. Bağdat yönetiminin Esad’a olan desteğini kesmesi gerektiği mesajını verdi. Türkiye, Bağdat yönetimine “IŞİD belasından kurtulmak, sizin elinizde. Sünnilere yer açıp, Esad’a desteği keserseniz, IŞİD ortadan kalkar” mesajını verdi.
‘PETROLE MÜDAHİL OLMAYIN’
İki ülke arasındaki son kritik konu başlığı ise Kuzey Irak petrolü başta olmak üzere ekonomik ilişkiler oldu. Caferi, Türk tarafına, Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden dünya pazarına satılmasından duyulan rahatsızlığı aktardı. Irak Anayasası’na göre bölgesel yönetimin, Bağdat’ın onayı olmadan petrol satışı yapamayacağını vurguladı. Caferi, “Petrol meselesi, Irak’ın iç meselesidir. Bu nedenle ikinci bir tarafın konuya müdahil olmamasını istiyoruz” mesajını iletti. Ancak, IŞİD nedeniyle Bağdat yönetimi ile bölgesel yönetim arasındaki “petrol krizinin” şimdilik rafa kaldırılmış olması nedeniyle, bu konuda nihai değerlendirme yapılmadı.
TÜRKİYE İLE IRAK ARASINDA VİZELER KALKIYOR
İki ülke kamuoyunda görüşmelerin olumlu sonuç verdiği algısı oluşturmak için ise Türkiye ile Irak arasında vizelerin kaldırılması kararlaştırıldı. Diğer bir mutabakat da, 2009 yılındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği’nin yeniden düzenlemesi konusunda oldu. Caferi’nin ziyaretinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Bağdat’ı. aynı şekilde Irak Başbakanı Haydar el Abani’nin de Türkiye’yi ziyaret etmesi kararlaştırıldı.
Deniz Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.