AKP, AYM’de Gülen’i savunmuştu

Anayasa Mahkemesi’nin 2008 yılında ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak’la mahkum ettiği AKP’nin savunmasında, F tipi örgüte sahip çıktığı öğrenildi. AKP’yi kapatma davası iddianamesinde, Abdullah Gül’ün...

AKP, AYM’de Gülen’i savunmuştu
05 Ağustos 2014 Salı 08:35

8-fethullah

Anayasa Mahkemesi’nin 2008 yılında ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak’la mahkum ettiği AKP’nin savunmasında, F tipi örgüte sahip çıktığı öğrenildi.

AKP’yi kapatma davası iddianamesinde, Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanlığı dönemindeki laik devlet ilkesine aykırı eylem ve demeçleri ile ilgili bölümde, Fethullah Gülen’in yurtdışındaki okulları için yayınlanan genelge de yer almıştı. İddianamede şöyle denilmişti:

“Laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurmak suçundan hakkında dava açılan Fetullah Gülen isimli tarikat liderinin yurt dışında kurduğu okullar ticari şirket olarak değerlendirilip temas ve işbirliği yapılması, Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Bakanlığın genelgesi ile Büyükelçiliklerimizden istenmiştir.”

TALİMAT DEĞİL, TAKDİR YETKİSİ HATIRLATMASI

AKP ise savunmasında, iddianamede yer alan bu genelge ve diğer genelgelerin Gülen cemaati veya başka irticai kuruluşlarla temas ve ilişki kurulması talimatı içermediğini öne sürerek “İddianamenin ekinde sunulan genelge fotokopilerinin incelenmesi hâlinde görüleceği gibi, bahsi geçen dernek, vakıf ve okulların faaliyetleri ve tutumlarına bağlı olarak ve yerel koşullar çerçevesinde temas ve işbirliğinde bulunma konusunun misyon şeflerimizin takdir yetkisi içinde bulunduğu hatırlatılmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

AKP, genelgelerde ilişki kurulacak kuruluşların tek tek sıralanmasını da “Bu genelgelerde bazı dernek, vakıf ve kuruluşların adlarının geçmesi, dış temsilciliklerimizin somut sorularla görüş istemesinden kaynaklanan hukukî zorunluluğun bir sonucudur” sözleriyle savunmuştu.

BİZDEN ÖNCEKİLER DE DESTEKLEDİ

AKP savunmasında, cemaatle temasını meşrulaştırmak için kendisinden önceki iktidarlardan da örnek verdi. Savunmada şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanlarımız (Turgut Özal ve Süleyman Demirel), TBMM Başkanlarımız (Mustafa Kalemli ve Hüsamettin Cindoruk), Başbakanlarımız (Turgut Özal, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz ve Bülent Ecevit), Dışişleri Bakanları dahil Bakanlarımız (Şerif Ercan, Ahat Andican, Cumhur Ersümer, Necdet Menzir, Refaiddin Şahin, İstemihan Talay, Enis Öksüz vd.), Yargıtay Başkanımız Müfit Utku, Milletvekillerimiz (Murat Sökmenoğlu, Hasan Korkmazcan, Hayri Kozakçıoğlu, Yıldırım Akbulut, Nevzat Ercan, Masum Türker, Haydar Yılmaz, Lütfullah Kayalar, Onur Öymen vd.) ile diğer devlet adamlarımız (Alpaslan Türkeş, Em. Tümgeneral Prof. Dr. Ömer Şarlak, eski Hv.K.K. Org. Halis Burhan vd.) yurt dışı gezilerinde Büyükelçilerimizin de refakati ile anılan okulları ziyaret etmiş, destekleyici icraatlarda bulunmuş ve takdirlerini bildirmişlerdir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.