'AİHM'de ayağımıza kurşun sıktı'

Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı, emekli büyükelçi Onur Öymen, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 24 Nisan mesajıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde devam eden davada Türkiye aleyhine koz verdiğini söyledi. Öymen "Erdoğan...

'AİHM'de ayağımıza kurşun sıktı'
28 Nisan 2014 Pazartesi 12:34

09aihm

Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı, emekli büyükelçi Onur Öymen, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 24 Nisan mesajıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde devam eden davada Türkiye aleyhine koz verdiğini söyledi. Öymen "Erdoğan AİHM'de kendi ayağımıza kurşun sıktı" dedi.

Öymen, Aydınlık'a yaptığı değerlendirmede, Erdoğan'ın yayımladığı taziye mesajının zamanlamasına dikkat çekti. İsviçre hükümetinin daha önce AİHM'in Perinçek kararına itiraz etmeyeceğini açıkladığını, ancak daha sonra vazgeçerek karara itiraz ettiğini hatırlatan Öymen, "İsviçre'nin kararını neden değiştirdiği malum. Belli ki baskılar üzerine tavrını değiştirdi" dedi.

'Erdoğan kimden yana?'

Yapılan itiraz başvurusunun inceleme aşamasında olduğunu, başvurunun kabul edilmesi halinde 17 hâkimden oluşan "Büyük Daire" tarafından görüşülüp karara bağlanacağını belirten Öymen, bu aşamada Erdoğan'ın yayımladığı mesajının çok yanlış olduğunu söyledi. Öymen, "Bir başbakan söylediği her sözün hangi sonuçlar doğuracağını hesaplamak zorundadır. AİHM'in verdiği Perinçek kararı Türkiye'ye büyük bir olanak yarattı. Tarihte ilk kez bu kadar avantajlı duruma geçtik. İsviçre'nin itirazı görüşülürken Başbakan'ın 24 Nisan mesajı geldi. Erdoğan kendi ayağımıza kurşun sıktı. Erdoğan kimden yana?" diye konuştu.

'Kararın kesinleşmesi için çaba gösterilmeliydi'

Bir hükümetin ileriyi görmesi gerektiğini vurgulayan Öymen şunları söyledi: "Uluslararası hukukta siyasetin etkisi vardır. Hükümetin şu aşamada yapması gereken şey, Perinçek kararının kesinleşmesi için çaba göstermekti. Bunun için ne gerekiyorsa onu yapmalıydı. Ama Başbakan Erdoğan tam tersini yaptı. Perinçek kararı sonrası Ermeni diasporası ve ona destek veren ülkeler büyük şok yaşamışlardı. Erdoğan onlara can suyu verdi. Şimdi Büyük Daire, Erdoğan'ın 24 Nisan mesajını Türkiye aleyhine kullanabilir."

'AİHM zaferini heba etmemeliler'

Kıbrıs, Ege, PKK, Ermeni sorunu gibi konularda Türkiye'den hep "jest" istendiğini vurgulayan Öymen şu görüşleri savundu:

"Geçmişte de hep böyle oldu. Hep bizden jest istediler. Yok 'Kıbrıs'tan şu kadar asker çekin, bir jest yapın' dediler. Yok 'Ermeni kapısını açın, jest yapın' taleplerini ilettiler. Bu yolla hep Türkiye'yi tavize zorladılar. Şimdi Erdoğan 24 Nisan mesajı yayımladı. Bunu kendi fikri olarak yayınladıysa vahim. Bir başkasının talebiyle yayınladıysa daha da vahim. Hükümet, dış politikanın ciddi bir iş olduğunu ve Türkiye'nin geleceğini belirlediğini unutmamalıdır. Ermeni soykırım yalanı ile ilgili olarak AİHM'de kazanılan zaferi heba etmemelidir."

'Dik durmadıkları için aşağılanıyoruz'

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın taziye mesajının Türkiye'yi soykırım yalanıyla daha ağır biçimde itham etmeye çalışanlara pas verdiğini söyledi. Savaş, "Hep ecdadımızdan bahseden Erdoğan'ın, bu konuda dik duruş sergilemesi gerekir. Türkiye Cumhuriyeti'nin böyle aşağılanmaya çalışılması, dik durmasını beceremeyen politikacılar yüzündendir" dedi. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Ermeni meselesi konusunda verdiği mücadelenin unutulamayacağını vurgulayan Savaş, "Yıllar önce biz 'Ermeni soykırımı yalandır' diye Berlin ve Lozan'da protesto ettik. Şu anda zaten AİHM'nin kararıyla Ermenilere karşı soykırım yapılmadığı bence tescil edilmiştir. Esas soykırım tarifine uyan Hocalı'da yapılanlardır. Türkiye'yi bu konuda, kendi yakın tarihlerinde yaptıklarından utanmayıp itham etmeye kalkışmak, yüzsüzlüğün daniskasıdır. Buna alet olanları da kınıyorum" diye konuştu.

'Politik hesapları var'

Prof. Dr. Coşkun Özdemir de Tayyip Erdoğan'ın politik hesapları olduğunu belirterek, "Hiçbir kararı, eylemi Türkiye yararına değildir. Bu çıkışını da hesap ettiği bir davranış olarak kabul ediyorum" dedi. Lozan'da Perinçek'le beraber olduğunu hatırlatan Özdemir, "Perinçek büyük bir savaş ve mücadele vererek İsviçre hükümetinin son derece aykırı kararına karşı durdu. 'Soykırım bir yalandır' dedi ve kazandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bunu onayladı. Bu büyük bir kazançtır. Ama Tayyip Bey ve yandaşları bu kararı görmezden gelecek insanlardır. Perinçek'in kazandığı bu eylemi yadsımak eğilimindeler ve doğruyu göremezler" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.