Eskişehir’e seyahat


Mustafa Pamukoğlu

Mustafa Pamukoğlu

Okunma 22 Ağustos 2016, 09:46

Anadolu Üniversitesi hocalarından Prof. Dr. Can Ayday’ın çalışmalarını yerinde görmek ve FETÖ’nün en büyük silahı olan yurtlar konusunda Görev Vakfı olarak Eskişehir’de neler yaparız diye araştırma yapmak üzere Aydınlık Gazetesi’nin Genel Müdürü Tunç Akkoç, yardımcıları Didem Çinel ve Zafer Tezci ile Eskişehir’e gittik.
Gidiş yolunda konumuz Aydınlık Gazetesi’nin yeninden yapılanması ve atılımları idi. Gazetenin çok iyiye gittiğini söylemeliyim. Şu anda gazete örgütlenme becerisi çok yüksek genç bir ekip tarafından yönetiliyor.
Aşmaları gereken sorunların başında medya sektöründeki haksız rekabetin yol açtığı zararlardan Aydınlık Gazetesi’nin de nasibini alması geliyor. Çünkü reklam verenler nedense gazetemize reklam verirken çekingen veya cimri davranıyor. Oysa bu gazetenin yıllardır söylediği, vurguladığı her husus ülkemizde gerçekleşti, haklı çıktı. Ülkenin bütünlüğü ve refahının önünden engel olan her tehlikeyi işaret ettiği apaçık ortada. Tunç Akkoç’un reklam verenlerin bu gerçeği görüp gazetemize gerekli desteği vereceğinden hiç kuşkusu yok.
Eskişehir’e vardığımızda modern ve sakin bir kente gelmenin hazzını duyduğumu söylemeden geçemeyeceğim.

SANAYİ ENVANTERİ
Eskişehir’de hocamız Can Bey’in A.Ü. Teknopark Bahçesi’ndeki çalışma ofisine gittik. Ofisi sanki Ar-Ge merkezi. CBS uzmanı Nefise Yaman ve bilgisayar mühendisi Levent Sabah ile meğer neler yapıyorlarmış neler. Bu çalışmaları tek tek görmek ve hocamızdan dinlemek bayağı zevkli oldu.
Bir kere sektörel harita çıkarıyorlar. Örneğin Kırklareli ilinin sanayi potansiyeli ve lojistik altyapısının haritasını çıkarmışlar. Bunun yanında Edirne ve Çanakkale illerinin sanayi envanterini çıkararak büyük bir iş yapmışlar. Bizler öteden beri kalkınma ve teşvik politikalarında sanayi envanterimizin çıkartılması gerektiğini vurguluyoruz. Envanter çıkartılmadan yapılan yatırımların yapılabilir olmadığı bir gün ortaya çıkıyor. Teşviklerde de öyle. Sektörel envanter olmadığından teşvikler rasyonel dağıtılamıyor.
Hocamız, ekibi ile bir de varlıkların envanterini de harita üzerinden yapıyor. Bunun için özel bilgisayar programı yazmışlar. Örneğin güneş enerjisi santrallerinin nereye konulması gerektiğini coğrafik olarak en dar alanda bile gösterebiliyorlar. Jeoloji mühendisi olan hocamıza şunu soruyorum: Milli Emlak Türkiye’de nerede ne malı var yok, bunu tam bilmiyor. Hazine’nin taşınmaz mallarının da bu şekilde envanterini yapabilir misiniz? Aldığım yanıt: elbette,tüm noktasına kadar...

YURT PROJESİ
Bu değerli çalışmalardan sonra hocamıza Görev Vakfı olarak yeni projemizden söz ediyoruz. “Türkiye’de en önemli sorun yurt açığı. Cemaat bunu gördü ve bu pazarda önemli bir güç elde etti. Eğitimde başarı elde etmek için öğrencinin konaklama sorununu çözmek de gerekiyor. Bu nedenle vakıf olarak Eskişehir’de yurt yapmak istiyoruz. Bize yardımcı olur musunuz?” Hocamız bunun üzerine bizi Eskişehir’in en önemli inşaat şirketlerden biri olan Özsoy İnşaat’ın sahibi Ahmet Özsoy’a götürdü. Vakfımızı ve projelerimizi kendisine anlattığımızda projemizin doğru ve Eskişehir’in isabetli bir seçim olduğunu söyledi. Eskişehir’de “Garden Life”, “Batı Life”, “Star Life”, “Collesıum” gibi çok önemli projelere imzasını koymuş böyle bir işadamının doğru yönde olduğumuzu söyleyip bize yardımcı olacağını belirtmesi Görev Vakfı olarak bizi heyecanlandırdı. Kendisinden Eskişehir’in inşaat sektörü ile ilgili söyleşi sözü alarak yanından ayrıldık. Ülkemizin her yöresinde Ahmet Özsoy gibi çok başarılı vizyoner iş adamını görmek gelecek adına bizi umutlandırdığını söylemeliyim.

ETİ BİSKÜVİLERİ
Eskişehir demek Eti demek. Türkiye sanayisinde çok önemli bir yeri olan, her Eskişehirli’nin çok sevdiği Eti Grubu’nu tanımak ve okuyucularımıza yeniden tanıtmak amacıyla Aydınlık’ta ve kitabımızda bir söyleşi yapmak istediğimi Can hocamıza söylediğimde bize bir randevu alabileceğini söyledi. Bu da bizim en kısa zamanda bu dev sanayi grubu ile söyleşi yapmak üzere Eskişehir’e geleceğimiz anlamı taşıyor.
İstanbul dönüş yolculuğumuzda Görev Vakfı’nın projelerini ve Aydınlık Gazetesi’nin tüm sorunlarını aşarak yapacağı atılımları, gençliğini ülkesine adamış bu asil gençlerle konuşmanın ne kadar zevkli olduğunu anlatamam. Haydi hayırlısı...
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.