Yeraltındaki eylem işten atma nedeni!

Zonguldak’ta ücretleri ödenmeyince ocaktan çıkmama eylemi başlatan madencilerden 7’si tazminatsız işten çıkarıldı. İşçiler hakları ödenmezse Madenci Anıtı’nda eylem başlatacak

Yeraltındaki eylem işten atma nedeni!
22 Mart 2015 Pazar 13:07

ZONGULDAK’ın Kilimli ilçesi Gelik beldesinde Aslanlar Madencilik’te 2 aylık ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle ocaktan çıkmama eylemi yapan madencilerden 7’si, işveren tarafından işten çıkarıldı. 
Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan kiraladığı sahada üretim yapan ve ihale süresinin sona ermesiyle ocakta söküm işine başlayan Aslanlar Madencilik’te çalışan 13 maden işçisinden 7’si, geçen Pazartesi günü 2 aydır ücret alamadıkları gerekçesiyle ocaktan çıkmama eylemi yaptı. Pazartesi günü sabah 08.30’da ocakta işbaşı yapan işçiler, 16.30’da çıkmaları gerekirken çıkmayarak gece boyunca yerin 400 metre altında alacaklarının ödenmesini bekledi. İşverenin salı sabahı ücretlerini hesaplarına yatırması üzerine işçiler eylemi bitirerek ocaktan çıktı.
AYNI GÜN İŞTEN ÇIKARILDILAR
Ancak eylem yapan işçilerin iş akitleri, aynı günün akşamında işveren tarafından sonlandırıldı. İşçiye kıdem tazminatı, iş güvencesi ve işsizlik ödeneği hakkı tanımayan  4857 Sayılı İş Kanunu’nun, “işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı”nı düzenleyen 25. maddesinin, “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” başlıklı 2. fıkrası doğrultusunda işten çıkarıldıklarının işveren tarafından kendilerine tebliğ edildiğini söyleyen işçiler, duruma tepki gösterdi.
İşçiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldıkları işten ayrılış bildirgeleri ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne giderek işvereni şikayet etti. İl Müdürü Gönül Demirsu ile görüşen işçiler, dilekçe yazarak yardım istedi. İşçilerden 38 yaşındaki Ümit Güneş, 14 yıldır aynı maden ocağında çalıştığını, ücret alamadıkları için yaptıkları eylem sonrası işten çıkarıldıklarını söyledi. 
‘GEREĞİ YAPILMAZSA EYLEM BAŞLATIRIZ’
İşverenin, kıdem tazminatı ödememek için haklı eylemlerini işyerindeki ahlak ve düzeni bozma sebebi olarak görüp böyle bir yola başvurduğunu düşündüklerini belirten Güneş, şöyle dedi:
“3 yıldan bu yana düzenli maaş alamıyorduk. Son ücretlerimizi de alamayınca ocakta eylem yaptık. 2 aylık maaşlarımız ödendi ve dışarıya çıktık. Sonra işveren bize çıkış verdi. Eylem yaptık diye, işyerinin düzenini bozduğumuz gerekçesiyle çıkış verdi. Biz arkadaşlarla bir araya gelip hakkımızı aramaya çalışıyoruz. Eğer ki bizim haklarımız gözetilemezse, gereği yapılmazsa Madenci Anıtı’nda ailelerle bir araya gelip eyleme geçerek sesimizi Ankara’ya duyurmak için elimizden geleni yapacağız.”
MÜDÜR, İŞVERENLE GÖRÜŞECEK
İşçileri dinleyen ve sorunlarının çözümü noktasında işveren ile görüşerek aracılık edeceklerini söyleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu ise şöyle dedi: “İşçilerimiz ücretleri ödenmediği için eylem yaptıklarını söylüyor. 4857 sayılı İş Yasası’nda işçi ücretleri 20 gün geciktiğinde bu gecikme sayılır ve bununla ilgili işçi kendi akdini haklı nedenle feshedebilir. Burada işverence işçilerin iş akitlerinin fesh edildiğini görüyoruz. Eğer bu kod ile işçileri kabul edersek işçilere işsizlik ödeneği bağlanmaz. Dolayısıyla kıdem tazminatı hakları da olmaz. Öncelikle işverenimizle görüşüp işçi ile işveren arasındaki durumu düzeltip işsizlik ödeneği sağlamak ve kıdem tazminatlarını ödettirmek asıl amacımız olacak.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.