Yargıdan CEO’ya sendika tokadı!

İşçileri, üyesi oldukları Petrol-İş Sendikası’ndan istifaya zorlayan CEO’ya sendikal faaliyete engel olmaktan 6 ay 7 gün hapis cezası verildi. Hapis cezası paraya çevrildi.

Yargıdan CEO’ya sendika tokadı!
24 Kasım 2015 Salı 14:17

Cemal Dalar / Tekirdağ

Tekirdağ’da faaliyet gösteren ABD’li Transatlantik’e bağlı Thrace Bas ve Viking adlı petrol ve doğalgaz arama şirketlerinin tepe yöneticisi hakkında, sendikal çalışmaya engel olduğu gerekçesiyle açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, şirketin o dönemki CEO’su olan Mustafa Yavuz’a sendikal faaliyete engel olduğu nedeniyle 6 ay 7 gün hapis cezası verdi ancak bu ceza adli para cezasına çevrildi.
Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası, 2012 yılında Thrace Bas ve Viking adlı petrol ve doğalgaz arama şirketlerinde örgütlenme çalışması başlattı. İşçilerin sendikaya üye olmasının ardından işveren baskıları artırdı. Şirketlerin CEO’su Mustafa Yavuz işçilerin yanına giderek, “Sendikadan istifa edin, bütün sorunlarınızı çözeceğim, asla başınıza bir şey gelmeyecek namus ve şeref sözü veriyorum’ diyerek işçileri kandırdı. Daha sonra da işçileri kapı önüne koydu. İşçiler sendikal faaliyetin engellendiği gerekçesiyle şirketlerin CEO’su Mustafa Yavuz hakkında dava açtı. Tekirdağ 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 18 Kasım’da sonuçlandı.

HAPİS CEZASI PARAYA ÇEVRİLDİ
Mahkeme, Mustafa Yavuz’u işçilerin “sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi” suçundan cezalandırdı. Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 118. maddesinin 1. bendi uyarınca 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan Mustafa Yavuz’un ilgili eylemi birden fazla kişiye karşı tek bir fiille işlemesi gözetilerek, hapis cezası 1/4 oranında artırılarak 7 ay 15 güne çıkarıldı. Ardından sanığın yargılama sırasındaki tavır ve davranışları lehine hafifletici sebep olarak kabul edildi ve hapis cezası 1/6 oranında indirim yapılmak suretiyle 6 ay 7 güne indirildi. Ancak kısa süreli hapis cezası, suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özellikleri dikkate alınarak adli para cezasına çevrildi.
Mustafa Yavuz temyiz sürecinin ardından kararın kesinleşmesi halinde birer ay ara ile 10 eşit taksitle 3 bin 740 TL para cezası ödeyecek. Kararın kesinleşmesinin ardından taksitlerden birinin zamanında ödenmemesi halinde ise geri kalan kısmın tamamı tahsil edilecek ve ödenmeyen adli para cezası hapse çevrilecek.

‘KANUNSUZLUKLARA KAYITSIZ KALMAYACAĞIZ’
Kararı Aydınlık’a değerlendiren Petrol-İş Trakya Şube Başkanı Ercan Yavuz, örgütlenme çalışması yürüttükleri birçok işyerinde büyük sorunlarla karşılaştıklarını, işçilerin kanunen sendikalı olma hakkı olmasına rağmen bunun işverenlerce engellediğini hatırlattı. Kanuna aykırı bu girişimleri ispatlayamadıklarını belirten Yavuz, “Şimdi açtığımız davadan sonuç aldık. Bu bizim açımızdan önemli. İşverenler, işçilere karşı yapılan kanunsuzluklara kayıtsız kalmadığımızı görsünler ve bizlere artık problem yaratmasınlar” dedi. Petrol-İş Sendikası olarak bundan sonra örgütlenme ve mücadele içinde olacaklarını vurgulayan Yavuz, “Eğer karşımızda kanunsuz bir şeyler yapılmışsa bu işveren de olsa mahkeme yoluyla hakkımızı arayacağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.