Yabancılara çalışma kıyağına onay

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayından geçen Uluslararası İşgücü Kanunu yabancılara Türkiye’de çalışma kolaylığı sağlarken işsizliği artırma tehlikesini de beraberinde getiriyor

Yabancılara çalışma kıyağına onay
14 Ağustos 2016 Pazar 11:16

Emek Servisi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, nitelikli yabancı işgücü önündeki engelleri kaldırmayı amaçlayan ve 28 Temmuz’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen “Uluslararası İşgücü Kanunu”nu onayladı. Tasarı kabul edilmeden önce görüştüğümüz uzmanlar, düzenlemenin Türkiye’de hem üniversite mezunu işsizliğe artıcı etken olma, hem de mühendis ve mimar gibi nitelikli meslek sahibi bireylerin pazarlık gücünü büyük ölçüde ortadan kaldırma riski taşıdığına dikkat çekmişti. Onaylanan kanun özellikle Avrupa’daki nitelikli işsizlere Türkiye’de çalışma kolaylığı sağlayacak.

KİMLERİ KAPSAYACAK?
Kanun, Türkiye’de çalışmak için başvuruda bulunan veya çalışan, bir işveren yanında mesleki eğitim görmek üzere başvuruda bulunan veya görmekte olan, staj yapmak üzere başvuruda bulunan veya staj yapan yabancılar ile Türkiye’de geçici nitelikte hizmet sunumu amacıyla bulunan yabancıları ve yabancı çalıştıran veya çalıştırmak üzere başvuruda bulunan gerçek ve tüzel kişileri kapsayacak. Çalışma izni almaktan muaf tutulan yabancıların iş ve işlemleri, bu kanun hükümlerine göre yürütülecek. Bu kanunun uygulanmasında, Türkiye’nin taraf olduğu ikili veya çok taraflı anlaşmalar ile uluslararası sözleşme hükümleri saklı olacak. Çalışma izni Bakanlıkça verilecek. Yabancılar çalışma izni olmadan Türkiye’de çalışamayacak ve çalıştırılamayacak.

İZİN NASIL ALINACAK?
Çalışma izni başvuruları, yurtiçinde doğrudan bakanlığa, yurtdışında ise yabancının vatandaşı olduğu veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri veya Başkonsolosluklarına yapılacak. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi halinde, yabancıya, gerçek veya tüzel kişiye ya da kamu kurum veya kuruluşuna ait belirli bir işyerinde ilk başvuruda en çok 1 yıl geçerli çalışma izni verilecek. Yapılacak uzatma başvurusunun olumlu değerlendirilmesi halinde; yabancıya aynı işverene bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok 2 yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok 3 yıla kadar çalışma izni verilecek. Türkiye’de uzun dönem ikamet izni veya en az 8 yıl kanuni çalışma izni olan yabancılar, süresiz çalışma iznine başvurabilecek. Ancak yabancının başvuru şartlarını taşıması yabancıya mutlak hak sağlamayacak.

YABANCI ÖĞRENCİ VE MÜHENDİSE İMKAN
Türkiye’de bir yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programlarına kayıtlı yabancı öğrenciler, çalışma izni almak kaydıyla çalışabilecek. Önlisans ve lisans öğrencileri, öğrenimlerinin ilk yılından sonra çalışma iznine başvurabilecek ve kısmi süreli çalışabilecek. Örgün öğretim programlarına kayıtlı lisansüstü öğrenciler için bu sınırlamalar uygulanmayacak. Öğrenimlerini Türkiye’de bir yükseköğretim kurumunun mühendislik ve mimarlık fakültelerinde veya yurt dışında ilgili ülke makamları ve Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınmış bir yükseköğretim kurumunda tamamlayarak mühendis ve mimar unvanlarını almış olan yabancılar bu kanuna göre proje bazlı ve geçici süre ile çalışma izni alarak mesleklerini icra edebilecek.

İSTİSNALARDAN YARARLANACAK
Nitelikli işgücü olarak değerlendirilen, Türk soylu olduğu bildirilen, KKTC vatandaşı ve AB üyesi ülke vatandaşı, belirli bir süre için işvereni tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen bir projede istihdam edilen, yabancı devletlerin ve uluslararası kuruluşların Türkiye’deki temsilciliklerinde diplomatik dokunulmazlığı olmadan çalışan, uluslararası koruma başvurusu sahibi, şartlı mülteci, geçici koruma sağlanan veya vatansız ya da mağdur destek sürecinden yararlanan insan ticareti mağduru yabancılar çalışma izni konusunda istisnalardan yararlanacak.

ÖN İZİN ŞARTI
Mesleki yeterlilik gerektiren sağlık ve eğitim hizmetlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde ön izin alınması zorunlu olacak. Sağlık hizmetlerinde Sağlık Bakanlığı, eğitim hizmetlerinde Milli Eğitim Bakanlığı bu hizmetlerde mesleki faaliyette bulunacak yabancılara ön izin vermeye yetkili olacak. Ön izin alınması gereken meslekler, bu bakanlıkların görüşü alınarak Çalışma Bakanlığı’nca belirlenecek. Yükseköğretim kurumlarında çalışacak yabancı öğretim elemanları için ise YÖK’ten ön izin alınacak. Ar-Ge Merkezi Belgesi olan firmalarda Ar-Ge personeli olarak çalışacak yabancıların çalışma izni başvuruları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın olumlu görüşü olması halinde değerlendirilecek.

CEZASI VAR
Kanuna göre, çalışma izni olmaksızın bir işverene bağlı olarak çalışan yabancıya 2 bin 400 lira, bağımsız çalışan yabancıya 4 bin 800 lira, yabancı çalıştıran işveren veya işveren vekiline her bir yabancı için 6 bin lira idari para cezası verilecek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.