Ya geri çekilecek ya da alana ineceğiz

İşçiler, Erdoğan’ın onayına sunulacak özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasaya karşı çıkıyor. ‘Üretimden gelen gücümüzü kullanmamız lazım’ diyen işçiler, genel grev çağırısı yaptı

Ya geri çekilecek ya da alana ineceğiz
20 Mayıs 2016 Cuma 10:04

Sinem Gülcan / Deniz Bilici
Kölelik büroları yasasına tepki gösteren karayolu işçisi Şaban Çekil, yasayla işçilerin yok sayıldığını belirterek “Ya bu yasa geri çekilecek ya da biz alanlara ineceğiz” dedi. İşçiler Erdem Çağın ve Mustafa Tokul da birlik olarak yasaya karşı mücadele etmek gerektiğini vurguladı.
Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, 6 Mayıs’ta AKP oylarıyla Meclis’te kabul edildi, önümüzdeki günlerde cumhurbaşkanının onayına sunulacak. Meclis’ten geçirilen kölelik yasasına işçilerin tepkisi ise büyüyor. Yasayı değerlendiren Yol-İş Ankara 1 Nolu Şube Teşkilat Sekreteri ve karayolu işçisi Şaban Çekil, “Çalışma hayatında işçiler ve patronlar vardır. Bu yasayla işçiler yok sayılmıştır. İşçiler yok olarak kabul edilmiştir. İşçilerin yıllardır mücadele edip kazandığı haklar hiçe sayılmıştır. Türkiye’de sendikalılaşma oranı düşük. Bu yasayla daha da düşecektir. Türkiye’de artık sendikalı işçi olmak da sorun olacaktır. Bu yasa ILO normlarıyla çelişiyor” ifadelerini kullandı.

‘SENDİKALAR TEPKİ GÖSTERMELİ’
Kölelik büroları yasasının işçilere dayatıldığını vurgulayan Çekil, “İşçiler bunu kabul etmiyor. Bunu herkes bilsin. Biz bu yasayı kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz. Tüm işçilerin itirazlarına rağmen yasa gece yarısı yangından mal kaçırırcasına Meclis’ten geçirilmiştir. Şimdi yasa Cumhurbaşkanı’nın önündedir. Bunun veto edilmesi bekleniyor. Herkes bilsin ki biz bu yasaya karşıyız ve yasa geri alınana kadar mücadele edeceğiz. Türkiye’deki işçiler bizi alanlara çağırıyorsa, biz alanlara çıkarız. Ya bu yasa geri çekilecek ya da biz alanlara ineceğiz. Başka bir alternatifi yok. Sendikalar da Cumhurbaşkanı ile görüşecekler ise hızlı bir şekilde görüşmeli ve tepkilerini ortaya koymalılar. Bunu bekliyoruz” diye konuştu.

‘TÜRK-İŞ GENEL GREVE ÇAĞIRMALI’
Gebze’de faaliyet gösteren Ravago Petrokimya’da çalışan, Petrol-İş İşyeri Baştemsilcisi Mustafa Tokul, kölelik büroları yasasının henüz tasarı halindeyken sendikaların yaptığı basın açıklamaları ve eylemlerin yetersiz olduğunu vurguladı. Yasa cumhurbaşkanı tarafından onaylanmamışken konfederasyonların hemen bir araya gelerek kitlesel eylemler yapma kararı alması gerektiğine dikkat çeken Tokul, “İşçilerin üretimden gelen gücünü kullanarak mücadele etmesi lazım. Kiralık işçilik taşeron sisteminden daha beter bir uygulama. Bizim çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğini elinden alacak bir yasa. Geleceğimiz için birlik olup mücadele etmeliyiz” dedi.

‘BİRLİK OLUP MÜCADELE ETMELİ’
Petrol-İş üyesi ve Plascam İşyeri Baştemsilcisi Erdem Çağın da en önemli işin başta konfederasyonlara düştüğünü belirterek şöyle konuştu: “Türk-İş, genel bir çağrıyla kıdem tazminatı için ‘genel grev sebebimizdir’ diyor. Türk-İş, kiralık işçilikle ilgili de genel bir çağrı yapmalı. Çünkü bu kölelik büroları kıdem tazminatı düzenlemesinden daha da beter aslında. Fransa’da da buna benzer bir yasa vardı, iki gün genel grev ilan edildi. Yani Türk-İş de böyle bir çağrıda bulunabilir diye düşünüyoruz.”Türk-İş’in cumhurbaşkanı ve Anayasa Mahkemesi nezdinde girişimlerinin yeterli olmayacağını belirten Çağın, “İşçi sınıfı hiçbir zaman haklarını devletlerin yaptığı yasalarla haketmedi. Meşru yollarla yapılan mücadelelerle kazanımlar elde etti. Bu anlamda bu girişimlerden bir şey çıkacağını pek sanmıyorum. Bu bir oyalama yöntemi. Hemen işçi sınıfının birliğini, beraberliğini, bütünlüğünü sağlayacak bir oluşuma ihtiyacımız var. Çalışma hayatına yönelik bu saldırı AKP’li işçileri ayırmıyor. Bütün işçi sınıfını kapsıyor. Bu yüzden birlik içinde mücadele edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KAZANILMIŞ HAKLAR ORTADAN KALKACAK
Yasayla çalışanları bekleyen hak kayıpları şunlar olacak:
- Özel istihdam bürosu işçisi kiralanamadığında ücret alamayacak.
- Kiralık işçi ile özel istihdam büroları arasındaki ilişki, belirli süreli iş sözleşmesi olacağından kiralık işçinin özel istihdam bürolarıyla ilişkisinin kesilmesi durumunda kıdem tazminatı ödenmesi söz konusu olmayacak! n Kiralık işçi geçici olarak çalıştığı işyerine bir aidiyeti olmadığından sendikalı olamayacak, toplusözleşmeden yararlanamayacak, greve katılamayacak, yıllık ücretli izin gibi haklardan mahrum kalacak, emekli olması imkansız hale gelecek.
- Esnek çalışmanın yaygınlaştırılmasıyla işverenlerin işçiler üzerindeki keyfiyeti artacak. Düzenli gelir ve iş garantisi olmayan, güvencesiz çalışma biçimleriyle çalışma hayatının kalitesi bozulacak, sendikal örgütlülük gerileyecek, taşeron çalıştırma uygulamasında görüldüğü gibi yasaların uygulanması zorlaşacak.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.