Vicdanınız yok mu?

Soma davasında başka şehre taşınması endişesiyle tüm savunmaları sessizce dinleyen acılı aileler öfkelerini duruşma aralarında dile getirdi; Yalan konuşuyorsunuz. Vicdanınız yok mu?

Vicdanınız yok mu?
22 Nisan 2015 Çarşamba 08:42

Irmak Mete / Akhisar
Soma’da 301 madencinin şehit olduğu olaya ilişkin açılan ve 8’i tutuklu 45 kişinin yargılandığı Soma Katliamı davası dün devam etti. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın 6. duruşmasında tutuksuz sanıkların sorguları tamamlandı. İçlerinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik’in içlerinde olduğu 8 tutuklu sanık Jandarma nezaretinde duruşma salonuna getirildi. İlk günden bu yana katılım gösteren aileler de duruşma salonunda yerini aldı.
Tutuksuz sanıklardan üretim amiri Fahri Pancar görev yaptıkları alanlarda dinamit atıldıktan 5 ya da 10 dakika sonra çalışmaya tekrar başladıklarını söyledi. Mahkeme başkanı Aytaç Ballı’nın “Havanın temizlendiğini hislerinizle mi anlardınız?” sorusuna pancar “Aynen öyle” yanıtı verdi.
‘YANAN KÖMÜRÜ ÇIKARIYORDUK’
Sanıklardan Saltuk Alpdemir, Soma Kömürleri’ne olaydan 3 ay önce başladığını söyledi. S2 ve S3 panolarında üretim amiri olan Alpdemir, Mahkeme Başkanı Ballı’nın “Özellikle S Panosu’ndaki işçiler sıcaklıktan şikayet ediyor” hatırlatması üzerine “S panosu 3. ayakta sıcaklık vardır. Sıcaklık emniyetin bilgisi dahilindeydi. Sıcaklığın olduğu bölgedeki kömürü alıyorduk” yanıtı verdi. Ballı da “Neden kömürü alıyordunuz?” sorusunu yöneltti. Alpdemir “Kömür kalmaması için. Daha büyük bir olay, böyle bir olay yaşanmaması için alınıyordu” ifadelerini kullandı. Alpdemir, acil durumlar için tatbikat yapmadıklarını, bu konuda bir eğitim de almadığını söyledi.
‘YAKINI ÖLMÜŞ UTANMIYOR’
Vardiya Teknikeri Serdar Günay da “Bazı arkadaşlarımız amirlerine gıcık olduğu için savcılıkta yalan ifade verdi” iddiasında bulundu. Günay, gaz maskelerinin son bakımının Ocak 2014’te yapıldığını savundu. Olayda arkadaşlarını ve akrabalarını kaybettiğini belirten Günay’a bir madenci yakını “kendi akrabaları da ölmüş. Hala yalan söylerken utanmıyor” diye seslendi. Günay’ın sorgusuyla tutuksuz  sanıkların savunmaları tamamlandı. Ballı 3 sanığın askerde olması nedeniyle savunmalarının talimatla alınacağını açıkladı. Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda sanık avukatlarının savunmalarına geçildi. Mahkeme Başkanı Ballı, duruşmanın başında aileleri “Sadece dinleyin. Müdahale etmeyin. Onlar olmadan yargılama yapamayız” diye uyardı. 
‘ONLARI SAVUNMAKTAN ONUR DUYUYORUM’
İlk olarak söz alan Can Gürkan’ın avukatı Kadir Çetin, Soma Kömür İşletmeleri’ni uzun yıllardır bildiğini ve sağlam bir şirket olduğunu söyledi. Bir madenci yakınının “Ne sağlamı?” sözü üzerine Çetin Mahkeme Başkanı’na döndü ve “Böyle savunma yapmam mümkün değil” dedi.
Tanıkların ifadelerinde yalan beyanda bulunduklarını öne süren Çetin şöyle devam etti:
“Yerüstünde çalışan işçi 10 yıldır maskeme bakım yapılmıyor diyor. Yerüstünde çalışan işçinin gaz maskesi olmaz. Tanıklar suç işledi. Televizyon kameralarını görünce koşa koşa gidip konuştular. Buradaki insanlar kamuoyuna katil olarak gösterildi. Bir insana bu kadar yüklenilmesinin anlamı yok. Olayın aydınlatılmasını istiyoruz. Suç işlemediklerine inanıyorum. Onların savunmasını yapmaktan onur duyuyorum.”
Bilirkişi Heyeti ve hazırladıkları rapora yönelik sert eleştirilerde bulunan Çetin “Bilirkişiler ve savcılık sanıkları suçlarken illiyet bağını hiç dikkate almamış. Müvekkilimin ve diğer sanıkların öngördüğü, bildiği ve tedbir almadıklarına inanmıyorum” ifadelerini kullandı. Aileler, duruşmaya ara verildiği sırada Avukat Çetin’in sözlerine “Yalan söylüyorsunuz. Sizin vicdanınız yok mu?” diye isyan etti.
MAHKEME BAŞKANI'NDAN 'YANGIN' SORULARI
Soma davasında tüm sanıklar hazırlanan Bilirkişi Raporu’nu kabul etmediklerini söyledi. 5 gün süren sorgu boyunca neredeyse bütün sanıklar, ocakta kömür yanması olmadığını ve yangının başka bir sebepten kaynaklandığını savundu. Bilirkişi Raporu’nda kömürün bir süredir yandığı, ocaktaki sıcaklığın ve karbonmonoksit değerlerinin bir süredir arttığı, ancak defterlere eski günlerden kopyalanarak normal değerler işlendiği belirtildi. Sanıklar ise karbonmonoksit değerlerinin dinamit atımı nedeniyle arttığını ve değerlerin atımdan bir süre sonra normale döndüğünü savundu. Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı’nın sorgular sırasında özellikle yangının türünü ve sebebini aydınlatacak sorular sorduğu gözlemlendi. 
DİNAMİT ATIMI 12 SAAT SÜRER Mİ?
O sorulardan bazıları şöyle: “Dinamit patlatıldıktan sonra sensörlerdeki değerler ne kadar yükselir? Ne kadar sürede normal seviyeye düşer? Bilirkişi raporunda değerlerin 12 saate kadar yüksek gözüktüğü belirtiliyor. Dinamit atımı 12 saat sürer mi? Değerler 50 ppm’in üzerindeyse çalışmaya devam edilir mi? Olay günü madende açık alev gördünüz mü? Olay günü içerde neler yanıyordu? Duman gördünüz mü, ne renkti? Olaydan önce ocakta pus var mıydı? U3 bölgesinden (yangının çıktığı bölge) geçtiniz mi?”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir - 5 yıl önce
bunlar vicdan derdinde değiller cüzdan derdindeler