Vatan ve emek 1 Mayıs’ta Gebze’de

Yarın tüm meydanlar emekçinin sesiyle dolacak. 1 Mayıs’ın anlamına uygun en güzel cephe ise Gebze’de kurulacak. Birçok Atatürkçü kuruluş işçilerle omuz omuza, vatan ve emek için haykıracak

Vatan ve emek 1 Mayıs’ta Gebze’de
30 Nisan 2016 Cumartesi 11:58

Tarık Tekgözli / Deniz Bilici
İşçilerin Emek ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs, bu yıl çalışma hayatına yönelik saldırıların arefesinde kutlanacak. Özellikle işçi yatağı olan Gebze’de Kent Meydanı’nda saat 12.00’da kutlanacak olan 1 Mayıs geçen yıllardan farklı olacak. 16 sendika ve 1 dernekten oluşan Sendikalar Birliği’nin örgütlediği 1 Mayıs’a Vatan Partisi’nin yanı sıra Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Türkiye Liseliler Birliği (TLB), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Türkiye Sanatçılar Birliği (TSB) ve Türkiye Mali Müşavirler Birliği (TMMB) de katılacak. Başkanlar, neden Gebze’de olacaklarını Aydınlık’a anlattı.
ADD Marmara Bölge Temsilcisi Dr. Zuhal Manoğlu:
Ulusal güçlerin olduğu yerde biz varız. İstiklal Marşımızın okunmadığı, Türk bayrağının sokulmadığı alanda bizim yerimiz yoktur. O bakımdan Gebze’deki kutlamaya biz de katılacağız. Halkımız Türk bayrağını alabileceği, İstiklal Marşı’nı söyleyebileceği ve ulusal güçlerin olacağı alanlara gitmelidir.
CKD Genel Başkanı Canan Arıtman:
Biz CKD olarak işçilerin tüm haklarını kullanabildikleri, emeklerinin karşılığını alabildikleri bir Türkiye’nin varolması için gerekli katkıları vereceğiz. Tabii bu arada kadınların iş yaşamına katılımının artırılması, kadın istihdamının artırılmasını da istiyoruz. Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Emeğiyle kazananların haksızlığa uğratıldığı, emeğinin karşılığını alamadığı, iş güvencesinin olmadığı tüm uygulamalara karşı çıktığımızı ve çıkacağımızı alanlarda ifade edeceğiz. Üyelerimizin yereldeki 1 Mayıs etkinliklerine katılmalarını istiyoruz; yakın illerde olanların Gebze’deki mitinge katılmaları için çağrıda bulunuyoruz.
TMMB Başkanı Oktay Yeşilyurt:
TMMB, 1 Mayıs’ta Gebze’de olacak. Orada verilen mücadele çizgisi doğru bir çizgi. Doğru hedef, işçileri etnik temelde veya FETÖ’nün yaptığı gibi inanç temelinde bölerek ayrıştırmak değil. Doğru hedef emek cephesini sınıf karakteri temelinde birleştirmek ve somut ihtiyaçları için 1 Mayısları kutlamaktır. Taşeronluk, kiralık işçi büroları, kıdem tazminatı gibi meseleler var. Ama daha önemlisi, bunların çözülmesine sebep olacak doğru hedef vatanın birliği meselesi... Çünkü ne vatansız emek olur ne de emeksiz vatan olur. Biz Gebze’de yapılacak kutlamaların bu hedefler doğrultusunda olacağına inandığımız için orada olacağız.

‘EMEK DÜNYASIYLA SANATÇILARI BİRLEŞTİRECEĞİZ’
TSB Başkanı İnci Özdil:

Emek dünyasıyla sanatçıların problemleri örtüştü. Taşeron işçileriyle aynı şekilde sanatçıları da özel sözleşmeli statüye sokmak istiyorlar. Devlet Memurları Kanunu’ndan sanatçıları çıkaracaklar, taşeron sisteminden daha kötü bir sistemin içerisine sokacaklar. Devlet kadrolarını tamamen bitirecekler. Hatta çıkarmak için şimdiden emekliliği özendiriyorlar, ‘emekli maaşlarınızı yükselteceğiz’ şeklinde kandırmaca tuzaklar söz konusu. İşçilere yaptıkları şeyin aynısını sanatçılara yapıyorlar. Mutlaka Gebze’deki etkinliği TSB de destek verecektir. Emek dünyasıyla sanatçıları da birleştireceğiz.

‘MEHMETÇİĞİN ZAFERİNİ KUTLAYACAĞIZ’
TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz:

Bu ülkenin gençliği, ekmeği ve vatanı için mücadele eden emekçilerin her zaman yanında olmuştur. Bugün Türkiye’de ekmek davası, vatan davası, laiklik davası, cumhuriyet davası hepsi birleşme durumunda. Geçmiş yıllarda özelleştirmeye karşı yürüttüğü mücadeleler başta olmak üzere işçiler, her zaman vatan ve cumhuriyet davasına sıkı sıkıya sarılmıştır. 1 Mayıs meydanları taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalıştırılmaya, kıdem tazminatının çöpe atılması girişimlerine karşı olduğu kadar Türkiye’nin birliği, vatanın bütünlüğü ve laiklik için bir yumruk gibi birleşmeyi gerektirir. 1 Mayıs meydanları bölücülerin, vatan düşmanlarının değil emekçilerin meydanları olacaktır. Bu sene 1 Mayıs’ı Gebze’de işçilerimiz, emekçilerimizle kutlayacağız. Yurdun dört bir yanında işçilerimizle omuz omuza meydanlarda olacağız. Bütün yurttaşlarımızı başta Gebze olmak üzere meydanlarda olmaya çağırıyoruz.
TLB Genel Başkanı Bora Çelik:
Bizler kömürün karasını babalarımızın ellerinden öğrenen gençliğiz. Ve bu gençlik 1 Mayıs’ta vatanımızın esas sahibi olan emekçilerle beraber Gebze’de olacaktır. Mehmetçiğimizin PKK’ya karşı kazandığı zaferleri bir kez daha üreten işçilerle birlikte kutlayacağız. Gebze’de yapılacak olan 1 Mayıs işçi sınıfının vatan savunmasında en kararlı sınıf olacağını bir kez daha kanıtlayacaktır. Herkesi 1 Mayıs’ta Gebze’ye bekliyoruz.

NEDEN GEBZE?
Anadolu’nun İstanbul’a açılan kapısı Gebze’de bu yıl kutlanacak olan 1 Mayıs’ı diğer bölgelerden ayıran en önemli özelliği bir sanayi kenti ve işçi yatağı olması... Türkiye sanayisinin takriben yüzde 10’u Gebze bölgesinde. İlçede 10’un üzerinde büyük organize sanayi bölgesi mevcut. Her sanayi bölgesinde yüzlerce fabrika var ve her birinde binlerce işçi çalışıyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2012 istatistiklerine göre ilçe merkezinde 319 bin 307 kişi yaşarken çalışan sayısı 266 bini aşmış durumda...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.