Vatan Partisi, TTK için harekete geçti

Özelleştirmelerin ardından maden ocaklarında artan iş cinayetlerinden ders almayan hükümet, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu da satmak istiyor. Bu gelişme üzerine Vatan Partisi uyardı: TTK’nın özelleştirilmesi Zonguldak için yıkımdır.

Vatan Partisi, TTK için harekete geçti
28 Haziran 2016 Salı 11:38

Aydınlık / Zonguldak
Vatan Partisi Zonguldak İl Başkanlığı, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) özelleştirilme girişimlerine karşı hazırladığı bildiride tüm Zonguldaklıları mücadeleye çağırdı.
İktidarı boyunca neredeyse satmadık kurum bırakmayan AKP hükümeti, Zonguldaklıların ekmek teknesi olan TTK’ya da göz dikti. Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarına göre TTK, “yeniden yapılandırma” adı altında adım adım özelleştirilecek. Türk-İş’e bağlı Genel Maden-İş Sendikası özelleştirme girişimlerine karşı eylem kararı alırken Vatan Partisi Zonguldak İl Başkanlığı da harekete geçti. “Madenler halkındır satılamaz. Özelleştirmeye hayır” başlıklı bildiri hazırlayan Vatan Partisi, bugün saat 14.00’da Zonguldak Vergi Dairesi önünde masa açıp bu bildirileri dağıtacak. Hazırlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

‘EMPERYALİST SALDIRI’
“Özelleştirme milli devleti yok etmeye yönelik emperyalist bir saldırıdır. Özelleştirme ile ülkemizin kaynakları peşkeş çekilmiştir. Milletin ekonomik varlıkları haraç mezat satılmıştır. Özelleştirme politikasının milletimize hiçbir yararı olmamıştır. Tam tersine holdingleri daha da zengin etmiş, ülkemizi dışa bağımlı hale getirmiştir. Zonguldak yıllardır sistemli bir saldırı ile karşı karşıyadır. 20 yıldır rödovans ve taşeronlaştırma adı altında özelleştirme yapılmıştır. Hükümetin son olarak almış olduğu özelleştirme kararı da bunun parçasıdır.

BÜYÜK YÜRÜYÜŞ HATIRLATMASI
TTK’nın özelleştirilmesi Zonguldak için yıkımdır. Gelen hükümetlerin hiçbiri Zonguldak’a bir yatırım yapmamıştır. Zonguldak yıllardır işsizliğe mahkum edilmiştir. Göç veren bir şehir haline gelmiştir. Şimdi de gözlerini madenlere dikmişlerdir. Madenleri özelleştirmeye yönelik çabalar başarılı olamayacaktır. Zonguldak bu yıkım girişimini durduracaktır. Büyük madenci yürüyüşündeki gibi Zonguldak tümüyle kenetlenecektir ve bu saldırıyı püskürtecektir. Zonguldak yeterince bedel ödemiştir. Ekonomideki kötü gidişin faturası Zonguldak’a ödetilemez.
Madenler Zonguldak’ın geleceğidir. Zonguldak, TTK’nın özelleştirilmesini durduracak ve kendi geleceğine sahip çıkacaktır. İşçisiyle köylüsüyle; esnafı, öğrencisiyle ve kamu çalışanıyla tüm Zonguldaklıları özelleştirmeye karşı mücadeleye çağırıyoruz.”

MADENCİLER SOKAĞA İNİYOR
Genel Maden-İş Genişletilmiş Başkanlar Kurulu dün GMİS Genel Merkezi’nde toplandı. Toplantı sonrasında yayımlanan sonuç bildirisinde, TTK’nın özelleştirilmesi düşüncesinden vazgeçilmesi ve yatırımlarla desteklenerek daha verimli çalıştırılacağı resmen açıklanıncaya kadar çeşitli eylemlerin hayata geçirileceği belirtildi. İlk eylemin 30 Haziran Perşembe günü yapılacağı duyuruldu. Bölgelerden bilgi almak üzere Genel Maden-İş önüne gelecek olan maden işçileri ile 16.30’da Madenci Anıtı önünde kitlesel basın açıklaması yapılacağı belirtildi. Sonuç bildirisinde işyerlerinde üretimden gelen gücün de kullanılacağı ifade edildi.

YİNE O SİHİRLİ SÖZLER...
1990’lara kadar dayanan TTK’nın özelleştirilmesine ilişkin çabalar yakın zamanda da hükümet tarafından dillendirilmeye başlandı. 2015 Ocak ayında dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız TTK’nın yılda ortalama 500 milyon lira zarar ettiğini söyleyerek “Biz artık kamuda zarar eden bütün kuruluşlardaki işleri özel sektör eliyle yapmak istiyoruz” demişti.
Haziran ayı başında da CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, görevdeki Enerji Bakanı Berat Albayrak’a TTK’nın işçi açıkları ve kurumun özelleştirilmesine ilişkin sözlü soru önergesi yöneltmişti. Bakan Albayrak soruya verdiği yanıtta, her özelleştirme girişimi öncesinde sıkça ifade edilen “Kamuya yük olmayacak yapılanma” ifadesini kullanması dikkat çekmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.