Ulus devlet hedefte

Hükümet tarafından hazırlanan torba tasarıda, kamu kurumlarına ait varlıkların satışının önünü açan maddenin yer alması tepkilere neden oldu. Sendikalar ilan etti: Mücadelede kararlıyız

Ulus devlet hedefte
16 Ağustos 2016 Salı 11:32

Tarık Tekgözli
Sendikalar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda geçen cuma günü kabul edilen torba tasarıdaki bir maddeyle 100’den fazla özel bütçeli kuruluşun varlıklarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı eliyle satılmasının önünü açan düzenlemeye tepki gösterdi. Birleşik Kamu-İş’e bağlı Enerji-İş Sendikası Genel Başkanı Volkan Türkyılmaz Aydınlık’a yaptığı açıklamada özelleştirme girişimlerini ulus devlete yönelik saldırı olarak yorumlayarak “Buna izin vermeyeceğiz” dedi. Türkyılmaz değerlendirmesinde, özelleştirme adı altında ulus devlet yapısını çökertmeye yönelik ekonomik saldırılarda sıranın, kamu kurumlarını parça parça satarak yok etmek yerine toptan, sorgusuz sualsiz ve tamamen keyfi bir şekilde ortadan kaldırmaya geldiğine dikkat çekti.

‘MUHALEFETİN TUTUMU İKTİDARI CESARETLENDİRDİ’
15 Temmuz Amerikancı FETÖ darbe girişimin ardından siyasi iktidarın kendi gölgesinden korkar hale geldiğini ve Türk Ordusu’nun geleneklerini ve savaşma kabiliyetini felç edecek girişimlerde bulunduğunu hatırlatan Türkyılmaz, “Özelikle TBMM muhalefetinin Türk Ordusu’na yönelik etkisizleştirme çabalarına sessiz kalan hatta yer yer destekleyen tavırları AKP iktidarını kamuyu tasfiye etme konusunda daha da cesaretlendirdi. Gelinen aşamada TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen tasarıda yapılan bir düzenleme ile 100’den fazla kuruma varlıklarını ve ticari hisselerini özelleştirme idaresine devretme kararı alındı. Söz konusu düzenleme torba yasa tasarısının 35. maddesinde bulunuyor. Buna göre, özel bütçeli idarelere ait ticari amaçlı kuruluşlardaki hisseler ile varlıklardan bu idarelerce, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bildirilenler, özelleştirme yasası kapsamında özelleştirilecek” ifadelerini kullandı.
“Kamu kurumlarını yönetmeliklerle ya da teşkilat yasalarında yapılan değişikliklerle tasfiye etmeye çalışan siyasi iktidar artık bu tür dolambaçlı yollara ihtiyaç duymadan, kamu kurumları üzerinde devlet geleneklerini hiçe sayarak her türlü tasarrufu kullanma hakkına sahip olacak” uyarısında bulunan Türkyılmaz, şöyle konuştu: “Bu aşamadan sonra siyasi iktidarın pervasız tutumuna karşı alınacak tavır için özelleştirmelerin ne amaçla yapıldığını ve mücadelenin nasıl olması gerektiğini yaşanan tecrübelerden çıkaracağımız derslerle birlikte en doğru şekilde saptamalıyız. Özelleştirmelerin ekonomik el değiştirme operasyonu değil de ulus devlet yapımıza yönelik saldırı olduğu gerçeği kavranamadığından özelleştirme karşıtı mücadeleler saman alevi gibi parlayıp sönmekten öteye gidememiş ve başarı sağlanamamıştır.

‘ÖZELLEŞTİRMEYLE ÜLKE EKONOMİSİ KAYBEDER’
Özelleştirme karşıtı mücadele, özelleştirme saldırısına maruz kalan kurumların içine hapsedilmiş ve o kurumlarda çalışan emekçilerin örgütlü olduğu sendikaların sorumluluğuna bırakılmıştır. İlk özelleştirmelerde çalışanların haklarının görece korunması, özelleştirmelere karşı doğru tutum alınmasını engellemiştir. Zamanla çalışanlar açısından elde edilen kazanımlardan da vazgeçilmiş ve iş güvencesi olmayan şartlarda çalışma kabul edilmiştir. Özelleştirmeler sonucunda kaybedenin sadece çalışanlar değil ülkemiz ekonomisi olduğu, ortaya çıkan sonuçlar itibariyle görülmektedir. Bu durum, sendikamızın ısrarla vurguladığı özelleştirmelerin esasında ulus devlet yapımıza yönelik bir saldırı olduğu gerçeğini açığa çıkarmıştır.

‘ULUSAL BOYUTTA SİYASİ MÜCADELE ŞART’
Saldırı, ulus devlet yapımıza ve dolayısıyla ulusal birikimlerimize yönelikse verilecek cevap da ulusal boyutta olmalıdır. Bu tür bir cevabı ülke içinde en yaygın örgütlü yapıya sahip ve milli kaygıları olan siyasi partilerin örgütleyebileceği somut bir gerçekliktir. ‘Sivil toplumculuk’ yaygarası ile milli kaynaklarımıza ve birikimlerimize yönelik saldırılara sadece kitle örgütleri ile karşı koyma anlayışı yenilgiye davetiye çıkarmaktan öteye gitmemektir. Aslında sorun çözümü beraberinde üretmektedir: Saldırı siyasi ise cevap da siyasi olmalıdır! Enerji-İş Sendikası olarak; özelleştirme saldırısına gerekli cevabı vermek ve saldırıyı bertaraf edebilmek için siyasi partilere açık çağrı yapıyoruz. Özelleştirme adı altında kamunun tasfiye edilerek ulus devlet yapımızın çökertilmesine izin vermeyeceğimizi bütün kamuoyuna ilân edelim.”

TOPUN AĞZINDAKİ KURUMLAR
Tasarıyla ilgili komisyona bilgi veren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Hukuk Müşaviri Mehmet Kilci, özel bütçeli kuruluşun talebi durumunda, istenen varlığın özelleştirme kapsam ve programına dahil edileceğini belirtmişti. Kilci, kapsama giren kuruluşlardan bazılarını şöyle sıralamıştı: “Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü, Atatürk Kültür Merkezi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, TRT, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, GAP Başkanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü.”

GENEL MADEN-İŞ: TASARI GERİ ÇEKİLMELİ
Genel Maden İşçileri Sendikası (Genel Maden-İş) Genel Başkanı Ahmet Demirci de konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, özelleştirme girişimine karşı her şart altında mücadele etmeye kararlı olduklarını vurgulayarak tasarının geri çekilmesini talep etti. “Yasa tasarısı ile daha önce özelleştirme kapsamı dışında olan kurumlar dahil hemen hemen tüm kamu kuruluşlarının; bir bina, bir arsa veya bir şirket gibi alıcısı bulunan ve kısa zamanda paraya çevrilebilecek varlıklarının satışını yapabilmek amaçlanmaktadır” diyen Demirci, şunları söyledi:

‘ANAYASAYA AYKIRI’
“Yani Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, deyim yerindeyse toptan satıcılığın yanı sıra perakende satıcılığına da başlayacaktır. Başka bir deyişle kamu kurumlarında para eden ne varsa satılması düşünülmektedir. Bu durum, toptan satışı yapılamayan kurumların kolunu kanadını kırarak ölüme terk edilmesine yol açacaktır. Biz sendika olarak TTK’nın özelleştirilmesi için atılacak her türlü adıma şiddetle karşı çıkıyoruz, her şart altında mücadele etmeye kararlı olduğumuzu birkez daha ifade ediyoruz. Muhalefet partilerinin komisyondaki tüm uyarılarına rağmen iktidar partisinin oylarıyla kabul edilen bu tasarı TBMM gündemine alınmamalı ve derhal geri çekilmelidir. Anayasaya aykırı olan ve sadece sıcak para bulmak için yapıldığı anlaşılan bu düzenleme tüm kamu kuruluşlarına zarar verecektir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.