Türk-İş'ten kıdem tazminatı uyarısı

Seçim bitti, kıdem tazminatının fona devredilme çalışmaları yeniden gündeme geldi. Genel grev kararlarını hatırlatan işçi konfederasyonları AKP Hükümeti’ni uyardı: Biz mücadeleye hazırız.

Türk-İş'ten kıdem tazminatı uyarısı
20 Kasım 2015 Cuma 14:58

Aydınlık / Ankara

Kıdem tazminatının fona devredilme çalışmaları AKP’nin 1 yıllık yol haritasında yeniden gündeme geldi. Milliyet’in haberine göre, hükümet istihdam ve iş gücü piyasasıyla ilgili düzenleme içinde ilk iş olarak Kıdem Tazminatı Fonu’nu kuracak. Bu sistemin hayata geçirilmesi halinde sigortalı tüm işçilerin kıdem tazminatı hakkından yararlanacağını söylense de işin diğer önemli boyutu gözlerden kaçırılıyor. Peki fon sisteminde işçiyi bekleyen tehlike ne? Kıdem tazminatının fona devredilmesiyle işçinin eline geçecek para yarı yarıya azalacak, güvenceli çalışma ortadan kalkacak, işten çıkarmalar kolaylaşacak. İşçinin hesabında daha önce kıdem tazminatı ödenmiş süreler dikkate alınmayacak, aynı kıdem süresi için bir defadan fazla kıdem tazminatı ödenmeyecek. İşçinin kusuruna dayanmadan işten çıkarılan işçi, askere giden işçi, evlenen kadın işçi kıdem tazminatından mahrum kalacak. Bu dönemlere ilişkin kıdem tazminatı emeklilik veya ölüm durumunda ödenecek. Mevcut düzenlemede bir işçi 12 aylık çalışması karşılığında 1 aylık brüt kazancı oranında kıdem tazminatı alıyor. Ancak işverenler kıdem tazminatının fona devredilmesi halinde tazminat miktarının her kıdem yılı için 30 günden 15 güne indirilmesini talep etmişti.
AKP, kıdem tazminatı fonu düzenlemesinden geri adım atmayacağını 11 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan 2016-2018 Orta Vadeli Programı’yla da açıklamıştı.
Kıdem tazminatı ile ilgili herhangi bir değişikliği, işçi konfederasyonlarından Türk-İş ile DİSK genel grev nedeni sayarken, Hak-İş ise tasarıya destek verdiğini açıklamıştı.

ATALAY: GERİ ADIM ATMAYIZ
Konuya ilişkin olarak Aydınlık’a konuşan işçi konfederasyonları ile sendikalar, kıdem tazminatının yeniden fona devredilmesinin gündeme gelmesine tepki gösterdi.
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “işçinin haklarından bir adım geri atmayız” dedi.
Atalay, “Mevcut hali ile kıdem tazminatını 30 gün üzerinden alıyoruz. 30 gün içerisinde bir saat dahi eksik olsa bunu kabul etmeyiz. Mevcut haklarımızı geri götürecek en ufak bir değişikliği dahi kabul etmiyoruz. Bir saatlik bir değişikliğin dahi içerisinde olmayız. Kıdem tazminatında yer alan işçi aleyhine eksiklikleri için bir değişiklik yapılabilir tabi ancak haklarımıza dokunacak en ufak bir değişikliğin karşısındayız” diye konuştu.

GENEL GREV HATIRLATMASI
Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar da kıdem tazminatında yapılacak herhangi bir değişikliği genel grev nedeni saydıklarını hatırlattı. Ağar, “Kıdem tazminatının fona devredilmesi net olarak tekrar gündeme gelirse bunu bize de soracaklardır. Ama henüz bize gelen bir bilgi yok. Çalışanların menfaatine bir şey varsa görüşülür, yoksa gündeme bile getirmeyiz” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 60 HAK KAYBI YAŞANIR
DİSK Genel Başkanı Kani Beko da, “Mücadeleye hazırız” mesajı verdi. Beko şöyle konuştu: “40 yıl çalışan bir işçinin ortalama 100 bin lira kıdem tazminatı alması gerekiyor. O yasa çıkarılıp kıdem tazminatı fona devredilirse işçi arkadaşlarımız 100 bin değil 40 bin lira kıdem tazminatı alabilecekler. Kıdem tazminatına leş kargaları el uzatmıştır. Önümüzdeki dönemde kıdem tazminatına el uzattırmamak için bedeli ne olursa olsun işçi arkadaşlarımızın kıdem tazminatını leş kargalarına yedirmemek için DİSK olarak mücadeleye hazırız.”
DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da, şunları söyledi: “İşçinin güvncesine karşı bir saldırı planlaması var. Sermayenin baskıları sonucu düzenleme yapılıyor. Kıdem tazminatında işçinin güvencesini sağlayacak yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Kıdem tazminatına yapılacak en ufak bir saldırı karşısında bizde işçiler olarak karşı mücadele vereceğiz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.