Türk-İş: Köle pazarının karşısında dururuz

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kölelik bürolarına karşı çıktı, kıdem tazminatına ilişkin de ‘İşçinin aleyhinde olacak bir durumun içinde olmayacağız’ dedi

Türk-İş: Köle pazarının karşısında dururuz
22 Ocak 2016 Cuma 13:22

Behiye Yaraşcı / Ankara

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, çalışma hayatını altüst edecek düzenlemelere ilişkin net konuştu. Atalay, kıdem tazminatıyla ilgili işçinin aleyhinde olacak bir durumun içinde olmayacaklarını vurgularken, kiralık işçilikle ilgili de “Köle pazarı oluşturacak bir düzenlemenin karşısında dururuz” dedi.
AKP Hükümeti, seçimlerin ardından sendikaların karşı çıktığı kıdem tazminatının fona devri, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesi ve esnek çalışmanın yaygınlaştırılması düzenlemelerini gündemine aldı. Yılbaşı öncesinde açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, “Bizim amacımız; Ocak sonu ya da Şubat’ın ilk haftalarında kıdem tazminatıyla ilgili tasarıyı TBMM’ye sevk etmek” diyerek tarih vermişti. Düzenlemeler, işçi, işveren, hükümet temsilcilerinin katıldığı 6 Ocak’ta yapılan Üçlü Danışma Kurulu’nda da masaya getirilmişti.

‘KİRALIK İŞÇİLİK KABUL EDİLEMEZ’
Meclis’e getirilmesi beklenen kıdem tazminatının fona devri, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesi ve esnek çalışmanın yaygınlaştırılmasıyla ilgili konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Bu çok büyük bir yapı, bu yapının içinde eve temizliğe giden kadınlar var, hasta bakıcılığı yapan işçiler var, tarımda çalışan işçiler var. Bunlarla ilgili 4 ayı geçmeyecek şekilde olumlu bir düzenleme olursa bunu konuşuruz. Çünkü bu işçilerimizin sosyal güvencesi dahi yok. Bunlarla ilgili önümüze olumlu bir çalışma konulursa bunu tartışırız. Ancak tersi bir çalışma ya da kiralık işçiliği genişletecek bir çalışma olursa bu açıkça köle pazarıdır. Köle pazarı oluşturacak bir durumun karşısında dururuz, bu kabul edilemez” diye konuştu.
Atalay, milyonlarca işçinin iş güvencesi olan kıdem tazminatına ilişkin de konuştu. Kıdem Tazminatı ile ilgili kendilerine henüz bir bilgi gelmediğini belirten Atalay, “İşçinin aleyhinde olacak bir durumun içinde olmayacağız. Biz bu konuda görüşlerimizi defalarca açıkladık, öncelikli olarak kıdem tazminatının 30 günden hesaplanması olmazsa olmazımız” ifadelerini kullandı.

KIDEM TAZMİNATI RAFA MI KALKTI?
Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren, sendikaların ise yapılacak en ufak bir değişikliğe karşı çıktığı kıdem tazminatının fona devredilmesi konusunda çıkan haberler kafa karıştırdı. Bazı haberlerde kıdem tazminatı konusunun rafa kaldırıldığı belirtilirken, bazı haberlerde çalışmaların sürdüğü, sürpriz bir şekilde gündeme gireceği ifade ediliyor. Konunun uzmanları kararın çok geniş bir kesimde tepkiyle karşılanacağını belirterek, kıdem tazminatı konusunun kaderini anayasa ve başkanlık sistemi konusundaki referandumun belirleyeceğini, bu yıl içinde referandum gündeme gelirse tasarının erteleneceğini vurguladı.

SOYLU: ORTADA BİR SORUN VAR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Yol-İş Sendikası’nın Ankara’da bir otelde düzenlediği Başkanlar Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda Bakan Soylu kıdem tazminatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. “Kıdem tazminatı konusunda ortada bir sorun var, bu sorun nasıl çözülecek?” diye soran Bakan Soylu, “Türkiye bu sorunun tartışılması için şu anda elverişli bir ortama sahip. Bunu kişi başına 3 bin veya 5 bin dolar gelir seviyesinde tartışmayabilirdik ama bugün 10 bin doların üzerindeyiz. Biz bugün, bunu bir futbol deyimiyle söylüyorum, topun üzerine basıp, etrafımıza bakıp, bir şekilde tartışmak ve nihayete ulaştırmak durumundayız. Burada konuşulması gereken bir durum var. Bizim mevcut güvencenin ortadan kaldırılmasına yönelik adım atmamız mümkün değil. Bugüne kadar böyle bir anlayış hiç ortaya koymadık. 14 yıldır iş hayatında geriye gidişe yol açan bir sıkıntıyı ortaya koymuş bir hükümet değiliz. Yapmadık, doğru da bulmadık. Burada işçinin hakkını alıp işverene vermek, işverenin hakkını alıp bir tarafa vermek ne bizim siyasi hayatımızın ne de değerlerimizin bir parçasını teşkil edecek bir durumdur. Böyle bir karşıtlığı düşünmemiz de mümkün değildir” dedi.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.