Türk-İş harekete geçiyor

Türk-İş Başkanlar Kurulu kölelik bürolarına karşı eylem kararı aldı. Kararda tasarı Meclis’e getirilirse konfederasyona bağlı tüm sendika başkanlarının Ankara’ya gideceği, ülke çapında örgütlü oldukları işyerlerinde de eylemler yapılacağı vurgulandı

Türk-İş harekete geçiyor
10 Nisan 2016 Pazar 10:38

Aydınlık / Ankara
Türk-İş Başkanlar Kurulu, kiralık işçilik yasa tasarısı TBMM’ye getirildiği takdirde örgütlü işyerlerinde eylemlere başlayacaklarını duyurdu.
Türk-İş Başkanlar Kurulu 7 Nisan günü Ankara’da toplanarak çalışma hayatıyla ilgili taşeron işçilerinin özel sözleşmeli personel statüsünde kadroya alınması, kiralık işçilik gibi gündemdeki konuları ve yapılmak istenen yasal düzenlemeleri gö- rüştü. Türkiye’nin teröre karşı verdiği mücadelenin de değerlendirildiği toplantıda konfederasyon tarafından izlenecek politikalar belirlendi.

KİRALIK İŞÇİLİĞE KARŞI EYLEM MESAJI
“Kiralık işçilik” olarak bilinen kanun tasarısıyla yapılmak istenen düzenlemelere işçi kesiminin tepkisinin hatırlatıldığı bildiride, “Şimdi hükümetimizden beklenen, çalışma barışının korunmasını temin etmek açısından Konfederasyonumuzun talebinin dikkate alınmasıdır. Tasarı TBMM’ye getirilirse, Konfederasyonumuz üyesi sendika genel merkez yöneticileri ve şube başkanları Ankara’da toplanacak, sendika genel başkanları TBMM’deki görüşmeleri izleyecektir. Örgütlü olunan tüm iş yerlerindeki üyelerimiz ise demokratik haklarını kullanarak protesto eyleminde bulunacaktır” ifadeleri kullanıldı.

TAŞERON TASARISI KABUL EDİLEMEZ
Çalışma hayatıyla ilgili olarak gündeme getirilmek istenen yeni düzenlemelerin iş barışını ve giderek sosyal barışı da bozacak gelişmelere yol açacak nitelikte olduğuna dikkat çekilen açıklama şu ifadelere yer verildi: “Taşeron işçileri ‘özel sözleşmeli personel’ adı altında yeni bir statü ile çalıştırılmak istenmektedir. Bu düzenlemeyle şimdiye kadar elde edilen kazanımlar ortadan kaldırılmaktadır. Bir anlamda taşeron işçisi cezalandırılmaktadır. Bu durum kabul edilmez niteliktedir ve işçi sınıfı bunun mücadelesini vermekte kararlıdır. Başkanlar Kurulu olarak talebimiz, alt işverenlik uygulamasının yol açtığı sorunların bir an önce giderilmesi, taşeron işçilerinin herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan, belediye ve il özel idarede çalışanlar dahil olmak üzere kamuda işçi statüsü ile kadroya geçirilmesidir

GEREKLİ DÜZENLEME HEMEN YAPILMALI
Kamuda binlerce kişi “geçici işçi” statüsünde çalıştırılmaktadır. Tüm işkollarında, 5 ay 29 gün çalıştırılan işçiler de dahil olmak üzere, bu şekilde çalıştırılan işçilerin talepleri yerine getirilmelidir. Çeşitli işkollarındaki geçici işçilerin yılda 360 gün çalıştırılmalarıyla çoğu işyerinde alt işveren uygulamasıyla hizmet alımı ihalesine gidilmesine de ihtiyaç kalmayacaktır. Yıllardır başarılı olarak çalışan, bilgi, beceri ve deneyimleri ile işyerine faydalı bu işçilerin daimi kadroya geçirilmeleri için gerekli düzenleme bir an önce yapılmalıdır.”
Amasya Yeni Çeltek’te aileleriyle birlikte hak mücadelesi veren maden işçilerini de desteklediklerini söyleyen Türk-İş, terör, ayrımcılık, ötekileştirmeye karşı birlik çağrısı yaptı.

1 MAYIS’TA ADRES ÇANAKKALE
Türk-İş Başkanlar Kurulu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Çanakkale’de kutlama kararı aldı. Kurulun ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, “Türk-İş Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün, geçmiş yıllarda olduğu gibi, 81 ilde en etkin biçimde kutlanması kararını almıştır. Bu yıl Konfederasyonumuzun merkezi düzeydeki kutlaması Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı ve bağımsızlık mücadelesi meşalesinin yakıldığı cephe olan Çanakkale ilimizde olacaktır” denildi.

Etiketler; #Türk-iş

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.