Türk-İş: Bu işçi simsarlığıdır

Çalışma Bakanlığı’nda dün toplanan Üçlü Danışma Kurulu toplantısında Bakan Soylu Ulusal İstihdam Stratejisini hayata geçirecek adımları atacaklarını söyledi. İşçi konfederasyonları ise buna tepki gösterdi.

Türk-İş: Bu işçi simsarlığıdır
07 Ocak 2016 Perşembe 11:57

Aydınlık /Ankara

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında işçi ve işveren temsilcilerinin katıldığı Üçlü Danışma Kurulu toplantısı dün gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan toplantıda konuşan Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, Ulusal İstihdam Stratejisini hayata geçirecek adımların atılacağını açıkladı. İşçi konfederasyonları ise işçiyi köleleştirecek, hak gaspına uğratacak her türlü düzenlemenin karşısında olduklarını ifade etti.
Türk-İş adına toplantıya katılan Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, kırmızı çizgilerini hatırlatarak kıdem tazminatında yapılacak her türlü değişikliği genel grev nedeni saydıklarını ve karşısında olduklarını ifade etti. Esnek çalışma konusuna da değinen Kavlak, “İş Kanunu içerisinde esnekliğe dair bir çok uygulama var, bu uygulamanın başında da denkleştirme ve taşeronluk gelmektedir. Daha esnek bir model düşünülemez. Bu işçi simsarlığıdır. Bunlar konuşulacak konular değildir” dedi.
DİSK Genel Başkanı Kani Beko da, Özel İstihdam Bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesine ilişkin yapılacak düzenlemeye kararlı bir şekilde karşı çıkacaklarını ifade etti.
Kıdem tazminatında yapılacak değişiklere de değinen Beko, “Kıdem tazminatı fonu önerisi sermayenin yükünü azaltmak yanında sermayeye yeni fonlar yaratmak amacıyla da önerilmektedir. Böylece çalışanların bireysel kaynakları istihdam yaratma görüntüsü altında sermayeye kaynak olarak aktarılacak ve özel emekliliği yaygınlaştırmanın bir aracı olarak kullanılacaktır. Çalışanların kazanılmış haklarında geri gidişi öngören bu türden bir düzenlemenin geçerli, akılcı ve yeterli hiçbir gerekçesi yoktur” ifadelerini kullandı.

ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ
AKP hükümetinin açıkladığı Ulusal İstihdam Stratejisi’ne göre Özel İstihdam Bürolarına işçi kiralama yetkisi veriliyor. Bu düzenlemeyle neredeyse kadrolu işçi kalmayacak. Artık işverenler, asıl işlerde rahatlıkla kiralık işçileri çalıştırabilecek. Kiralık işçi sisteminde işçinin mali ve sosyal hakları istihdam bürosunda olacak. İşçinin ücretini istihdam bürosu ödeyecek. İşçiyi kiralayıp çalıştıran firmanın ise hiçbir yükümlülüğü olmayacak. İşçi çalıştığı kurumun kadrolu işçisi olmadığı için sendikaya üye olamayacak, toplu iş sözleşmelerinden yararlanamayacak.
Programda yer alan önemli maddelerden biri de kıdem tazminatını tamamen ortadan kaldırmaya yönelik. Ulusal İstihdam Stratejisi’nde belirli süreli iş sözleşmesinin yaygınlaştırılması da yer alıyor. Belirli süreli iş sözleşmesinin süresi sona erdiğinde ve sözleşme yenilenmediğinde işçi ve işveren arasındaki iş ilişkisi sona eriyor. Bu durumda, işçinin kıdemi 1 yılını doldurmuş olsa bile, işçi kıdem tazminatı hakkını kaybediyor. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.