TTK’nın özelleştirilmesi için düğmeye basıldı

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı (TTK) Karadon Müessesesi’nin Özelleştirme İdaresi’ne devri için TTK Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazı madenciyi öfkelendirdi.

TTK’nın özelleştirilmesi için düğmeye basıldı
26 Haziran 2016 Pazar 11:29

Emek Servisi

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı (TTK) Karadon Müessesesi’nin Özelleştirme İdaresi’ne devri için TTK Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazı madenciyi öfkelendirdi. Genel Maden-İş Sendikası (GMİS) acilen topladığı Genişletilmiş Başkanlar Kurulu sonrası “Bu kurumu özelleştirtmeyeceğimize ant içeriz” açıklaması yapıldı. GMİS yöneticileri ardından Ankara’ya giderek Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli’yle görüşmeler gerçekleştirdi. Yıllardır özelleştirileceği söylentileri ve işçi açıklarıyla gündeme gelen TTK’ya, 22 Haziran’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın talimatıyla Karadon Müessesesi’nin envanteri talep edildi. Bu gelişme üzerine aynı gün acilen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nu toplayan GMİS yöneticileri toplantı sonrası TTK Karadon Müessesesi’ne giderek maden işçilerini bilgilendirdi. Öfkeli oldukları gözlenen maden işçilerine hitaben konuşan GMİS Genel Merkez Yöneticileri, TTK’yı özelleştirtmeme konusunda kararlı olduklarını belirtti. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, tüm uyarılarına rağmen TTK’nın özelleştirilmesi için adımlar atılmaya başlandığını belirterek, “Daha önce bir çok kez mücadeleye hazır olmanız konusunda sizi bilgilendirmiştik. En sonunda o mücadele günü geldi çattı” dedi.

MÜCADELE GÜNÜ
Demirci şöyle konuştu: “Yıllardır TTK hakkında söylenen özelleştirilme çalışmalarına karşı mücadele ediyoruz. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen, Enerji Bakanlığı’nın, Karadon Müesesesi’nin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devri konusunda çalışma başlattığını öğrendik. Bakanlığın talimatı gereği Karadon Müessesesi hakkında tüm bilgilerin ve envanterin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bildirilmesini içeren bir yazı gönderildi. Bu yazı, TTK’nın özelleştirilmesi için düğmeye basıldığı anlamına gelmektedir. Çünkü Karadon Müessesesi’nin özelleştirilmesi demek kurumun özelleştirilmesi demektir.
Mücadele günü geldi çattı. Bu kurumun tek müessesesinin dahi özelleştirilmesine müsaade etmeyeceğimizi ve kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğimizi her platformda söyledik. Kurumun herhangi bir müessesesine özelleştirme işlemi gerçekleştirilirse iktidar partisinin milletvekilleri Zonguldak’a gelmesinler. Ankara’ya giderek bu süreci masa başında durdurmak için çaba sarfedeceğiz. Aksi takdirde başta maden işçileri olmak üzere tüm Zonguldak halkıyla beraber varımızı yoğumuzu ortaya koyarak, bu saldırıyı püskürtmek zorundayız.”
Başkanlar Kurulu toplantısında mücadele ateşini Karadon Müessesesi’nde yakmaya karar verdiklerini söyleyen Demirci madencilere “Mücadeleye hazır mısınız?” diye sordu. Madencilerin “Hazırız” cevabı üzerine Demirci, “Gazamız mübarek olsun” dedi.
GMİS Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, TTK’yı özelleştirtmeyeceklerine ant içtiklerini belirterek şöyle konuştu: “Bugünden itibaren aklı selim olmak zorundayız. Bizler buradayız, birlikte kanımızın son damlasına kadar bu kurumu savunacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Gerekirse bu kurumu özelleştirmeye kalkanlara karşı mücadele ederken öleceğiz ama kurumu teslim etmeyeceğiz.”

‘AKLINIZI BAŞINIZA ALIN’
GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ise “Ankara’dakiler akıllarını başlarına devşirsinler” uyarısında bulunarak şunları söyledi:
“TTK konusunda bizim taleplerimizin dışında herhangi bir tasarrufta bulunmaya kalkışanlar şunu iyi bilmelidirler ki, nasıl 5 Nisan 1994 yılında alınan kararları abilerimiz, babalarımız geri püskürtmeyi bilmişlerse, 1990 madenci grevi ve 1991 Ankara yürüyüşünde Ankara’yı dar etmişlerse, emin olsunlar ki onların evlatları olan bizler, onlardan aldığımız tecrübe ve bilgi brikimiyle daha etkin eylemler ortaya koyacağımızdan hiç kuşkuları olmasın. Ankara’dakiler akıllarını başınlarına devşirsinler. Kurumun özelleştirilmesi ya da kapatılması gibi düşünceleri akıllarının ucundan bile geçirmesinler.”

‘BU YOLDAN DÖNMEYECEĞİZ’
Bakanlık görüşmesinden sonra Aydınlık’a bilgi veren GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, toplantıdan olumlu herhangi bir sonuç çıkmadığını ancak olumsuz bir sonuçtan da söz edilemeyeceğini belirterek “Çalışma Bakanımızla da görüştük. Kendisi de Berat beyle (Enerji Bakanı Berat Albayrak) görüşeceğini söyledi. Haftaya çarşamba günü bir iftar yemeğimiz var. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’yla orada bir görüşme olacak. Bir yol haritası çiziyoruz kendi açımızdan. Ancak şu an net bir şey yok. Biz bu yoldan dönmeyeceğiz. Elimizden gelen mücadeleyi canımızın son damlasına kadar vermeye çalışacağız. Biz TTK’nın zararları doğrultusunda hiçbir şeye imza atmayacağımızı belirtmek istiyoruz. Mücadelemize devam edeceğiz. İşçi arkadaşlarımızın hak ve hukuklarını savunmak için elimizden gelen mücadeleyi devam ettireceğiz” diye konuştu.

ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI EYLEM PLANI
GMİS Yönetim Kurulu’ndan önceki gün yapılan açıklamada, 23 Haziran’da Ankara’da Enerji Bakanlığı’nda yapılan görüşme hakkında bilgi verildi. Toplantıda TTK’nın yeniden yapılandırılmasının tartışmaya açıldığı kaydedildi. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ile Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Bakanlık yetkililerine TTK’nın hiçbir müessesesinin özelleştirilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.
27 Haziran’da yeniden toplanacak olan GMİS Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nda, özelleştirme girişimlerine karşı eylem planı hazırlanacağı belirtilen açıklamada “Başta madenciler olmak üzere tüm Zonguldak ve bölge halkı olarak tek yürek, tek ses olacak, TTK’ya sahip çıkacağız. Zonguldak Havzamızdaki taşkömürü, enerji santrallerinde tüketilecek bir kömür değildir. Sadece bölgemizde bulunan bu kömür koklaşabilir özelliğiyle ülkemiz demir-çelik sanayisinin ve diğer sanayinin güvencesidir. Biz; TTK, Zonguldak ve ülkemiz adına çok yanlış olan bu uygulamaya şiddetle karşı çıkıyoruz. Zonguldak halkını birbirine düşürmek, madencileri bölmek, sendikamızı yıpratmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

MADENLER HALKINDIR, SATILAMAZ!
Vatan Partisi Zonguldak İl Başkanlığı’ndan TTK’nın özelleştirilmesi girişimlerine ilişkin bir açıklama yapıdı. Açıklamayı yapan İl Başkanı Aliseydi Tatar, taşkömürü, demir ve çelik fabrikalarının temel enerji kaynağı ve istihdam yaratan ekonomik piyasanın motoru olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:
“Yeraltı zenginlik kaynakları varlığı ile bulunduğu ülke için ‘şans’ olmakla beraber ‘tükenebilir’ kaynaklardır. Kar amaçlı işletilmemeli, israf edilmemelidir. Özel sektör doğası gereği kar amaçlı işletmek zorundadır. Dolayısıyla özelleştirme; ülkemizin kaynaklarının peşkeş çekilmesidir. Özelleştirme, milli devleti yok etmeye yönelik emperyalist bir saldırıdır. Özelleştirme köleliktir, işsizliktir. Vatan Partisi olarak, ayrım yapmadan tüm siyasi partileri ve tüm demokratik kitle örgütlerini özelleştirmeye karşı mücadelede yer almaya çağırıyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.