TTK’da ‘keyfi atama’ya Danıştay freni

Danıştay, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan başmühendislerin sınavsız ve keyfi olarak şube müdürü kadrolarına atanmalarına olanak tanıyan yönetmeliğin ilgili hükümlerinin yürütmesini durdurdu.

TTK’da ‘keyfi atama’ya Danıştay freni
22 Ağustos 2015 Cumartesi 18:24

Emek Servisi
Danıştay, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan başmühendislerin sınavsız ve keyfi olarak şube müdürü kadrolarına atanmalarına olanak tanıyan yönetmeliğin ilgili hükümlerinin yürütmesini durdurdu.
TTK Genel Müdürlüğü’nün merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personelin görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik 29 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yönetmeliğin görev grupları arasındaki geçişleri düzenleyen 19. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendinde; alt görev grubunun kendi içinde kalmak kaydıyla, sınav yapılmaksızın diğer görevlere atanmanın mümkün olduğu kurala bağlandı. Aynı yönetmelikte yapılan diğer bir düzenlemeyle şube müdürü ile başmühendis aynı alt görev grubu içinde tanımlanarak, başmühendis pozisyonunda görev yapmış olanlara, görevde yükselme sınavı yapılmaksızın şube müdürü olabilme hakkı tanındı. Ancak Birleşik Kamu-İş’e bağlı Enerji-İş Sendikası, yönetmeliğin ilgili hükümlerinin keyfi atamalara neden olacağını belirterek, 15 Ekim 2014 tarihinde yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’da dava açtı.

SINAVSIZ ATAMA KANUNA AYKIRI
Danıştay 16. Dairesi, 2 Nisan 2015 tarihinde verdiği kararda, yönetmeliğin ilgili hükümlerinin yürütmesini durdurdu. Kararda, TTK Genel Müdürlüğü Personel Yönetmeliği’nde şube müdürünün, kendisine idari ve sicil bakımından bağlı bulunan başmühendis, uzman, şef ve diğer personelin disiplin amiri sayıldığına dikkat çekilerek, “Bu durumda şube müdürü ile başmühendis arasında hiyerarşik ast-üst ilişkisi bulunduğunun kabulü gerekmekte olup, bu iki görevin aynı alt görev grubu içinde tanımlanmasında isabet bulunmamaktadır” denildi.
Kararda ayrıca kadrolu bir göreve sınavsız atama yapılmasının, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”te yer alan, devlet memurlarının üst görevlere yükselmesinin sınav usulüyle gerçekleşeceğine dair düzenlemeye ve “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu”nunda tanımlanan kariyer ve liyakat ilkelerine aykırılık teşkil ettiği belirtildi.

‘KARAR TÜM KİT’LERİ BAĞLIYOR’
Enerji-İş Sendikası Genel Başkanı Volkan Türkyılmaz, başmühendis unvanına sahip personelin sınavsız ve keyfi olarak şube müdürü kadrolarına atanabilmesi olanağını ortadan kaldıran Danıştay kararının kamu çalışanlarının haklı çıkarlarına uygun olduğunu belirtti. TTK’nın içinde liyakat ilkesine uygun bir görevde yükselme sistemi kurulmasının zorunlu olduğunun altını çizen Türkyılmaz, “Benzer düzenleme içeren diğer KİT’lere ait görevde yükselme yönetmeliklerinin de bu kararın gereklerine göre değiştirilmesi gereklidir. Enerji-İş Sendikası olarak kamuda keyfi atamalara karşı mücadelemiz devam edecektir. Sendikamız, liyakat ilkesine aykırı her türlü atamanın karşısında olacaktır” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.