TSK’nın sivil memurlarından boykot

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapan sivil memurlar, 2016 TSK Yan Ödeme Kararnamesi’nin sivil memurları kapsamaması üzerine boykot kararı aldı.

TSK’nın sivil memurlarından boykot
23 Mayıs 2016 Pazartesi 10:32

Aydınlık / Ankara
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapan sivil memurlar, 2016 TSK Yan Ödeme Kararnamesi’nin sivil memurları kapsamaması üzerine boykot kararı aldı. Askeri İşyerlerinde Görevli Kamu Çalışanları Sendikası’ndan (Asim-Sen) “TSK ve bağlılarındaki işyerlerinde 6 Haziran’a kadar yemekhane ve kantinleri boykot ediyoruz” açıklaması yapıldı. Sivil Memurlar Sendikası’ndan yapılan açıklamada da Asim-Sen ile Savunma ve Güvenlik Destek Hizmetleri Sendikası (Savdes-Sen) olmak üzere üç sendikanın boykot kararını birlikte aldığı belirtilerek, “Sivil personel olarak hakkımız olanı istiyoruz. Askere yapılmış olan zam bizi üzmez, bizi üzen yapılan ayrımcılıktır” denildi.

‘BERABER ÇALIŞIP BERABER ÖLÜYORUZ’
Konuyla ilgili ASİM-SEN’den yapılan açıklamada, askeri işyerlerinde görevli kamu çalışanlarının 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olurken aynı kanunun 232 ve 233. maddeleri ile çalışma saatleri, fazla çalışma, iş güvencesi ve yargılama usulleri gibi maddelerinden muaf tutulduklarına dikkat çekildi. Askeri işyerlerinde görevli kamu çalışanlarının TSK personeli sayılmamasına tepki gösterilen açıklamada şunlara dikkat çekildi: “Bu kamu emekçileri toplusözleşme masasına oturup sorunlarını dile getiremeyen, mesleki birikimi ve eğitim seviyesi ne olursa olsun kariyerinde ilerlemesine izin verilmeyen emekçilerdir. Bu emekçiler hizmet verdiği sosyal tesis ve orduevlerinden yararlanamayan, maalesef son terör olayında görüldüğü gibi beraber çalışıp beraber ölmesine rağmen aynı iş riskini taşımadığı iddia edilerek fiili hizmet zammı, silahlı kuvvetler tazminatı ve benzeri iyileştirmelerin hiç birinden faydalanamayan TSK’nın üvey evlatlarıdır” denildi.
Askeri işyerlerinde görevli kamu çalışanlarına ek zam verilmemesinin eleştirildiği açıklamada, “Milli Savunma Bakanlığı ve TSK bağlılarında eli silah tutan tüm personele Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere yüzde 5 ek zam geldi. TSK ve bağlılarındaki bütün işyerlerinde 6 Haziran 2016 tarihine kadar yemekhane ve kantinleri boykot ediyoruz. Süreci, ta ki bu hakkımızı kazanacağımız güne kadar bir dizi eylem ve etkinlikle devam ettireceğiz” ifadeleri kullanıldı.

‘ÇALIŞMA BARIŞI BALTALANIYOR’
Sime-Sen’den yapılan açıklamada da TSK’da görev yapan sivil memurların 2016 TSK Yan Ödeme Kararnamesi’nden muaf tutulması eleştirilerek şunlar kaydedildi:
“TSK bünyesinde görev yapan askeri personele yönelik olarak yayınlanan 2016 TSK Yan Ödeme Kararnamesi’nde yine sivil memurların görmezden gelinmesini, yok sayılmasını, personel arasındaki çalışma barışının baltalanması girişimlerini şiddetle kınıyoruz. Ayrımcı ve bölücü bir zam kararnamesi ile TSK içinde eli silah tutan ile eli kalem tutanın kardeşliği hedef alınmıştır. Bizler sivil memurlar olarak aynı kurum içinde omuz omuza görev yapan, aynı görev risklerini taşıyan çalışanlarız. Sivil memurlar adına güçbirliği yapan Sime-Sen, Savdes-Sen ve Asim-Sen olarak defalarca ilgili kurumlara başvurularını yapmış, ancak askeri personele zam konusunda hiçbir zaman yıpratıcı tavır sergilemeyen Bakanlık, sivil personelin zammı ile ilgili adım atmamıştır.”
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
“Biz sivil personel olarak hakkımız olanı istiyoruz. Askere yapılmış olan zam bizi üzmez, bizi üzen yapılan ayrımcılıktır. Bir süre önce 3 sendikanın birlikte almış olduğu yemekhane ve kantin boykotları ülke genelinde devam etmektedir. Bu boykotlar ile ilgili olarak bazı kurumlarda yapılan sendikal yapıyı baltalama ve boykot kırıcılığı hareketlerini yakışıksız bulduğumuzu da ilan ediyoruz. Sendikal yapıları yok etme girişimleri, sadece bizlerin değil, halkımızın özgür geleceğine de ipotek koymaktır. Mücadelemiz, haklarımızı alıncaya kadar devam edecektir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.