TPAO’da ‘kara liste’

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Trakya Bölge Müdürlüğü’nde ‘kara liste’ hazırlandı, işyerine asıldı. 21 özel güvenlik görevlisi bu yolla kapı önüne kondu. İşçiler yaşadıklarını Aydınlık’a anlattı

TPAO’da ‘kara liste’
11 Mayıs 2015 Pazartesi 10:01

Servet Şenyiğit / Kırklareli 

KIRKLARELİ Lüleburgaz’da bulunan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Trakya Bölge Müdürlüğü’nde aralarında 7 ay ile 7 yıl çalışanların da bulunduğu 21 özel güvenlik görevlisi 30 Nisan’da telefonla yapılan bildirimle işten atıldı. Taşeron firmada çalışan işçilere herhangi bir gerekçe de gösterilmedi. Kimi personel işe gittiğinde içeri alınmadığını, kimi de işten çıkarılanlar listesinde adı yokken daha sonra listeye eklenerek kapı önüne konduğunu öne sürdü. Taşeron işçileri yaşananlardan sonra Lüleburgaz Taşeron İşçileri Derneği’nde örgütlendi. Dava açmaya hazırlanan özel güvenlik görevlileri başlarına gelenleri Aydınlık’a anlattı. 

ADI DAHA SONRA EKLENDİ 

İlk başta iş akti feshedilenler listesinde adı olmadığını ancak daha sonra listeye eklendiğini öne süren Uluç Gavazoğlu, keyfi bir uygulamanın söz konusu olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Benim iş akti feshedilenler listesinde adım yoktu. 30 Nisan günü saat 16.00 civarında güvenlik görevlisi arkadaşım beni telefonla aradı. Taşeron firmanın bana ulaşamadığını, galiba benim de işten çıkarıldığımı belirterek, firmayı aramam gerektiğini söyledi. Firmayı aradığımda, yetkililerin olmadığını hafta içi aramam gerektiğini belirttiler. Daha sonra, öğrendiğim kadarıyla listede adı bulunan Bahadır Abalı adlı arkadaşın listeden çıkartılıp işbaşı yaptırıldığı ve benim listeye eklendiğimi öğrendim.” 

10 Ekim 2011 tarihinde İŞKUR vasıtasıyla TPAO’da özel güvenlik işinde taşeron firma elemanı olarak işe başladığını belirten Tolga Meço ise işyerinde yaşanan hukuksuzluklara değindi. Meço, işe girişte kendilerine tarih kısmı boş bırakılan “Firmalardan kanuni haklarımı aldım. Herhangi bir alacağım yoktur” yazılı kağıtlar imzalatıldığını ileri sürdü.  

TPAO’DA HAKARET VE TEHDİT 

TPAO’da çalıştığı süre boyunca 3, 4, 6 ve 8 aylık gibi kısa süreli sözleşmeler yapıldığını hatırlatan Meço, senelik izin kullanmak için ise 12 saat çalıştırıldıklarını kaydetti. Sosyal medyada takip edildiğini, fotoğrafları ve siyasi görüşleri nedeniyle psikolojik baskıya maruz kaldığını söyleyen Meço, “Onurlu mücadeleme, T.C. Anayasası’na, temel hak ve özgürlüklerime güvenerek, hukuki yoldan hak aramaya devam edeceğim” dedi. TPAO Trakya Bölge Müdürlüğü’nde ‘kara liste’ hazırlandı, işyerine asıldı. 21 özel güvenlik görevlisi bu yolla kapı önüne kondu.  

Ali Erşan da Tolga Meço gibi TPAO Trakya Bölge Müdürlüğü’nde 10 Ekim 2011 tarihinde işe başladı. O da işyerinde yaşanan sorunlara değindi. Erşan, işyerinde çalıştığı süre boyunca görev yerinin değiştirilmesi, olağan şartların zorlaştırılması, hakaret ve tehdit gibi durumlarla karşılaştığını söyledi. Erşan, özellikle taşeron işçi olmaları nedeniyle kadrolu çalışanlar tarafından baskı ve yıldırma politikalarına maruz kaldıklarını öne sürdü.  

İşten çıkış listelerinin hazırlanmasının ise tamamen muamma olduğunu belirten Erşan, yetkili ağızlardan tatminkar bir yanıt alamadıklarını söyledi. “Düşürüldüğümüz bu durumun, insani, vicdani ve ahlaki hiçbir dayanağı yoktur” diyen Erşan, hakkını hukuken aramaktan çekinmeyeceğini sözlerine ekledi. 

Mahmut Aykutlu da TPAO yöneticilerinin kendi aralarındaki mesleksel çekişmeleri ile siyasal kutuplaşmalarının kurbanı olduklarını belirtti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.