Toplusözleşmede baraj şartı aranmayacak

İş kollarının 2012 yılında birleştirilmesiyle baraj altında kalan ve bundan dolayı toplusözleşme yetkisini kaybeden sendikalar, geçici süreyle iş kolu barajından muaf tutulmuştu.

Toplusözleşmede baraj şartı aranmayacak
22 Ağustos 2016 Pazartesi 11:37

Emek Servisi
İş kollarının 2012 yılında birleştirilmesiyle baraj altında kalan ve bundan dolayı toplusözleşme yetkisini kaybeden sendikalar, geçici süreyle iş kolu barajından muaf tutulmuştu. Bu süre 23 Nisan tarihinde doldu. Birçok sendika toplusözleşme hakkından mahrum kaldı. Ancak TBMM’de görüşülen torba yasa tasarısındaki bir madde ile bu geçici sürenin 2 yıl daha uzatılmasının öngörüldüğü ortaya çıktı.

BİRLEŞTİRİLEN İŞKOLLARI
Bilindiği gibi 7 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile bazı iş kolları birleştirilmiş, iş kolu barajı da yüzde 10’dan yüzde 1’e indirilmişti. Yapılan yasal düzenleme ve sendika sayılarında Sosyal Güvenlik Kurumu verilerinin esas alınması ile birlikte 3 milyon 205 bin sendikalı işçi sayısı, 1 milyona düşmüştü. Yetki tespitinde esas alınan işçi sayısı ise 5 milyon 434 binden 10 milyon 884 bine yükselmişti. İş kollarının birleşmesiyle birlikte bazı işkollarında çalışan işçi sayısının çok artmış olması, Sosyal-İş ve Deriteks gibi birçok sendikanın baraj altında kalmasına ve toplusözleşme yetkisinin ortadan kalkmasına neden olmuştu.

GEÇİCİ SÜRE DOLDU
23 Nisan 2015 tarihinde çıkarılan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la, sendikaların sorununa geçici bir çözüm getirilmişti. Buna göre, 2009 Temmuz ayı istatistiklerine göre iş kolu barajını aşmış sendikalar ile bu istatistikler sonrasında 15 Eylül 2012 tarihine kadar kurulmuş işçi sendikaları, 23 Nisan 2015 tarihinden itibaren 1 yıl içinde yaptıkları yetki başvurularında iş kolu barajından muaf tutulmuştu. Yine 23 Nisan 2015’ten önce imzaladıkları toplu iş sözleşmelerinden bir sonraki toplu iş sözleşmesiyle sınırlı olmak üzere yaptıkları yetki tespit başvuruları, işyeri veya işletme çoğunluğu şartlarına göre sonuçlandırılmıştı. Yasada belirtilen sürenin 23 Nisan tarihinde dolmasıyla birlikte birçok sendika yüzde 1’lik iş kolu barajını aşamadığı nedeniyle toplusözleşme hakkından mahrum kaldı.

İKİ YIL UZATILIYOR
Ancak TBMM’de görüşülen torba yasa tasarısındaki bir madde ile geçici sürenin 2 yıl daha uzatılmasının öngörüldüğü ortaya çıktı. Tasarı yasalaşırsa, Temmuz 2009 istatistiğine göre toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi alan sendikalar ile bu istatistiğin yayımından sonra 15 Eylül 2012’ye kadar kurulan işçi sendikalarının, bu düzenlemenin yayımı tarihinden itibaren 2 yıl içinde yapacakları yetki tespit başvurularında iş kolu barajı şartı aranmayacak.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.