‘TKİ, işçileri diğer madenlerinde çalıştırmalı’

Soma Eynez maden ocağında işten çıkarılan işçiler Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile Soma Kömür İşletmeleri’ne dava açtı. İşçiler asıl işveren olan TKİ’den, diğer maden ocaklarında çalıştırılmayı talep etti

‘TKİ, işçileri diğer madenlerinde çalıştırmalı’
30 Aralık 2014 Salı 04:01

Irmak Mete

SOMA Kömür İşletmeleri’nde işten çıkarılan madenciler, işe iade talebiyle dava açtı. 30 işçinin Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Soma Kömür İşletmeleri’ne açtığı davalar Soma İş Mahkemesi’nde görülecek. Mahkemeye sunulan dilekçede asıl işverenin TKİ olduğuna ve işçilerin kuruma ait başka maden ocaklarında çalışabileceğine dikkat çekildi.

İşçilerin avukatları Ayşegül Sahin ve Maşallah Delil tarafından mahkemeye verilen dilekçede, şirketin Eynez ocağında çalışan işçilerin cep telefonlarına 1 Aralık günü SGK’dan “iş akdinin feshedildiği”ne ilişkin mesaj geldiği, mesajdan 3 gün sonra Soma Kömür İşletmeleri’nin PTT kanalıyla “fesih bildirimi” tebliğ ettiği anlatıldı.

‘FESİH GEÇERSİZDİR’

Dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Fesih gerekçesi ocağın çalışamaz hale gelmesidir ve bu gerekçeyle işçilerin toplu olarak iş akdinin feshedildiği bildirilmiştir. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre fesih geçersizdir. Davalı Soma Kömür İşletmeleri işçiye yazılı ve gerekçeli bildirim yapmadan önce, SGK’ya bildirim yapmış ve iş sözleşmesini bitirmiştir. 30.11.2014 tarihi itibarıyla ‘işten ayrılış bildirgesi’ düzenlenmiştir.”

‘KURUMUN BAŞKA MADEN OCAĞI VAR’

4857 sayılı İş Kanunu’na göre fesihin haksız olduğuna da dikkat çekilen dilekçede “Davacının işvereni TKİ Genel Müdürlüğüdür. Kuruma ait başka maden ocaklarında müvekkilin çalışması mümkündür. Yerleşik Yargıtay kararlarına göre fesih son çaredir. Davalılar, işçiye öncelikle eşdeğer bir işte çalışmasını bildirmeli, mümkün olmadığı takdirde iş akdi feshedilmeliydi” ifadeleri kullanıldı.

TKİ ve Soma Kömür İşletmeleri’nin Eynez ocağına ait devir sözleşmesinin muvazaalı (hileli) olduğuna dikkat çekilen dilekçede şu talepler sıralandı: “Muvazaanın kabulüne, davacının başından bu yana TKİ Kurumu işçisi olduğunun tespitine, davacının işe iadesine, dört aylık ücret ve diğer sosyal haklarının TKİ Kurumu Genel Müdürlüğü ile Türkiye Maden İş Sendikası arasında imzalanan TİS hükümleri esas alınmak suretiyle tespiti ile davalılardan tahsiline, davacının işe iade edilmemesi halinde, sekiz aylık tazminat ödenmesine, yargılama giderleri ile avukatlık ücretinin davalılara yükletilmesine karar verilmesini talep ederiz.”

2 BİN 800 MADENCİ İŞSİZ

Soma’da 13 Mayıs günü 301 madencinin şehit olduğu katliamın yaşandığı Soma Kömür İşletmeleri’ne bağlı Eynez ile Atabacası ocaklarında çalışan madenciler işten çıkarıldı. İşten çıkarmalar madencilerin cep telefonlarına 1 Aralık 2014 günü gelen mesajlarla duyuruldu.


Etiketler; #Irmak Mete

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.