Taşeronlaşmaya karşı 5 işçi derneği birleşti

Taşeron işçileri dernekleri taşeronlaşmaya karşı güç birliği yaptı. Çukurova bölgesinde faaliyet gösteren 5 dernek bir araya gelerek Çukurova İşçi Dernekleri Federasyonu’nu kurdu

Taşeronlaşmaya karşı 5 işçi derneği birleşti
24 Aralık 2015 Perşembe 12:38

Aydınlık / Adana

Çukurova bölgesinde çalışma yürüten 5 dernek, “kölelik düzeni” diye ifade edilen taşeronlaşmaya karşı birleşerek Çukurova İşçi Dernekleri Federasyonu’nu kurdu. Aralarında İskenderun Taşeron İşçileri Derneği, Gaziantep Taşeron İşçileri Dayanışma Derneği, Adana Taşeron İşçileri Derneği, Kırıkhan Taşeron İşçileri Derneği ve Mersin Taşeron İşçileri Derneği’nin bulunduğu 5 dernek, dün Adana’da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya geldi.

‘SENDİKAL BİLİNCİ YÜKSELTECEĞİZ’
Konuya ilişkin olarak burada açıklama yapan Çukurova İşçi Dernekleri Federasyonu Kurucu Başkanı Sadık Karakaş federasyonun görevinin, faaliyet bölgesi olan Adana, Mersin, Gaziantep ve Hatay illerindeki işçilerin sınıfsal, ulusal, ekonomik, sosyal, kültürel hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek olduğunu söyledi.
Konuşmasında, işverenlerin katı tutumunun, işçilerin sendikalı olmasını zorlaştırdığına dikkat çeken Karakaş, sigortalı işçilerin yüzde 89’unun sendikalı olmadığını belirterek “Federasyonumuz ve derneklerimiz, sendikasız işçinin örgütlenmesini sağlayacak, sendikal bilincini yükseltecektir” dedi.

İŞÇİLERE ‘ÜYE OLUN’ ÇAĞRISI YAPTILAR
Kamuda, mahalli idarelerde ve özel sektörde taşeronlaşmanın hızla yayıldığını ifade eden Karakaş şöyle konuştu: “4 milyona yaklaşan taşeron işçisinin büyük kısmı yasalara aykırı şekilde çalıştırılmaktadır. Yasaların çiğnendiği bu taşeron ilişkisinde hukuk, ihalelerin yasa dışı olduğunu ve taşeron işçisinin önemli haklara sahip olduğunu saptamaktadır. Ancak sendikalarımızın büyük kısmı, taşeron işçilerinin yasa dışı çalıştırılmalarıyla yeterince ilgilenmedikleri için, işçilerin de haklarını bilmemesi yüzünden işverenler, hukuksuzluğu devam ettirebilmektedir.”
Hükümetin, esnek çalışma ve taşeronluğu yayma, köle ticareti yapacak olan özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verme ve kıdem tazminatını kaldırma çabası içinde olduğunu belirten Karakaş, “Bırakalım grev ve toplusözleşme gibi anayasal hakları, sendikalı olmanın ve işçi dayanışması yapmanın mümkün olmayacağı bu çalışma biçimleri, emeklilik şansını da yok etmektedir. Yine hükümet ve işverenler, ‘belirli süreli sözleşme’ biçimini de yaymak istemektedirler. Bu çalışma biçimi, işçinin kıdem ve ihbar tazminatı alabilme olanağını ortadan kaldırmaktadır. Derneğimiz, işçi sınıfını köleleştirmeyi amaçlayan bu çabalara karşı mücadele edecektir” ifadelerini kullandı.
Federasyonun, uzman danışma kadrosu ile çalışma hayatında ciddi bir fark yaratacağını vurgulayan Karakaş, sözlerine şöyle devam etti: “Çukurova İşçi Dernekleri Federasyonu olarak, başta Adana, Mersin, Gaziantep ve Hatay illerindeki işçiler olmak üzere, işçi sınıfımıza duyurumuz şudur: Artık Çukurova İşçi Dernekleri Federasyonu ve işçi derneklerimiz vardır. İçiniz rahat olsun! Bu illerdeki, başta sendikasız olmak üzere bütün işçileri, derneklerimize üye olmaya çağırıyoruz.”

ADALETLİ BİR ÜCRET İÇİN MÜCADELE
Çukurova İşçi Dernekleri Federasyonu Kurucu Başkanı Sadık Karakaş, federasyon ve derneklerin yapacaklarını da şöyle sıraladı:
- İşçilerin, yaptıkları işe uygun ve insanlık onuruna yaraşır, adaletli bir ücret almaları için,
- Artan milli gelirden üyelerinin adaletli bir şekilde pay alabilmesi için,
- Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı gözetmeksizin, çalışmanın toplumun yaşayışındaki yerini ve önemini kavramış, bu konudaki hak ve görevlerinin bilincine varmış bir üye topluluğu oluşturmak için,
- İşçilerin çalışma yaşamına ilişkin hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için,
- İşçileri ilgilendiren her türlü mevzuatın işçiler lehine düzenlenmesi amacıyla, demokratik, yasal ve meşru kanallardan girişimlerde bulunmak için,
- Sendikalı olmayan üyelerinin, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 16. Maddesi uyarınca takım sözleşmeleri yapmaları için,
- Üyeleri adına Uluslararası Çalışma Örgütü’ne başvuruda bulunarak, Türkiye tarafından onaylanmış ve Anayasa’nın 90. Maddesi uyarınca doğrudan uygulanırlık kazanılmış olan uluslararası sözleşme ve antlaşmalarda yer alan hak ve özgürlüklerin kullanılabilmesi için çaba yürütecektir.

FEDERASYONUN YÖNETİM KURULU
Federasyonun geçici yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Başkan Sadık Karakaş, Başkan Yardımcısı Nevzat Batmaz, Sekreter Ali Güllü, Sayman Selahattin Levent Çorumluoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri Avukat Hatice Nesrin Kılıçay, Ahmet Kurt, Gölsel Buzoğlu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.