Taşeron tasarısı Meclis’e gitmemeli

Ergün Atalay, taşeron yasa tasarısının yeniden ele alınması için Türk-İş’in de içinde olduğu bir heyetin oluşturulduğunu belirtti. Atalay, ‘Tasarının bu haliyle Meclis’te görüşülmesi sağlıklı değil’ dedi

Taşeron tasarısı Meclis’e gitmemeli
26 Mart 2016 Cumartesi 15:34

Aydınlık / Ankara
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay taşeron işçilerine kadro verme amaçlı olarak açıklanan yasa tasarısının bu haliyle Meclis’e gitmemesi gerektiğini belirtirken, Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Emin Gödek de “İşçi statüsünde kadro istiyoruz” dedi.
Belediye-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Sezai Akyürek de, hükümet tarafından açıklanan düzenlemeyi “Karşı bir reform” olarak nitelendirdi.

‘HEYET OLUŞTURULDU’
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçen günlerde törenle açıkladığı ve taşeron işçilerine kadro verilmesini öngören yasa tasarısının ayrıntıları ortaya çıkınca tepkiler de arttı. Birçok sendika ve meslek örgütü açıklanan tasarıya karşı çıkarken tasarının taşeron işçilerini aldattığını ifade etti.
Aydınlık’a konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, taşeron işçileriyle ilgili yapılan açıklamaların beklentileri karşılamadığını söyledi. Atalay, “10 yıldır taşeron işçilik konusunda mücadele veriyoruz. Başbakanın açıklamalarıyla mutlu olmuştuk. Ama Maliye Bakanı’nın açıklamaları sonrası endişelendik. Maliye Bakanı’nın açıklamaları herkesin kafasını karıştırdı” dedi.
Taşeron yasasının bu haliyle Meclis’e gitmemesi gerektiğini kaydeden Ergün Atalay, taşeron yasası ile ilgili olarak, içinde kendilerinin de olacağı bir heyet oluşturulduğunu ve yasayı yeniden ele alacaklarını bildirdi. Atalay şunları söyledi:
“Tasarının bu haliyle tartışılması ve Meclis’te görüşülmesi sağlıklı değil. Maliye Bakanlığı yetkililerinin de içinde olduğu heyetle makul bir noktada buluşmak istiyoruz. Konu Meclis’te ele alınmadan aramızda konuşacağız ve uzlaşmaya çalışacağız. Bununla birlikte iktidar partisi ve muhalefet partileri ile de görüşmelerimiz sürüyor. Yasayla ilgili önemli değişiklikler yapılması gerektiği görüşündeyiz.”


GÖDEK: İŞÇİ STATÜSÜNDE KADRO TALEP EDİYORUZ
Kamuda çalışan taşeron işçilerinin “özel sözleşmeli personel” statüsünde istihdam edilmesini kesinlikle kabul etmediklerini belirten Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Emin Gödek “Taşeron işçisinin kadroya geçirileceğine ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarını önemsiyoruz. Bunu, doğru bir yaklaşım olarak görüyoruz. Ancak daha sonra Maliye Bakanı’nın düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin yaptığı açıklamasını benimsemiyoruz. Yani bu açıklamaya göre, kamuda çalışan taşeron işçisi arkadaşlarımızın memur ya da işçi arasında bir statüde değerlendirileceği gözüküyor. Biz kesinlikle 720 bin taşeron işçisinin tamamının işçi statüsünde kadroya alınmasını talep ediyoruz” dedi.

‘KABUL ETMİYORUZ’
Gödek, kamuda çalışan taşeron işçilerinin işçi statüsünde kadroya alınacağı bir düzenleme yapılmasını, 1 Kasım 2015 tarihinden önce işe girme, 3 yıllık sözleşme ile sınav gibi şartların olmaması gerektiğini belirtti. “Ve bu arkadaşlarımızın tamamına da iş güvencesi verilmesini istiyoruz” diyen Gödek şunları söyledi: “Belirli süreli iş sözleşmesi yapılmasını istemiyoruz. Madem kadro vereceksin, işçi kadrolu gibi çalışsın. Sen bu personeli taşeronda mesleğin erbabı diye işe almışsın neden bu işçiyi imtihana tabi tutup, 3 yıllık sözleşme imzalatmaya çalışıyorsun? Yani performans değerlerine bakılmaksızın arkadaşlarımızın tamamının kadroya alınmasını talep ediyoruz. Arkadaşlarımızın tamamının geriye dönük alacakları da verilerek kadroya geçirilmesini istiyoruz. Biz özel sözleşmeli personel statüsünü kesinlikle kabul etmiyoruz.”


AKYÜREK: BU BİR KARŞI REFORMDUR!
Belediye-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Sezai Akyürek, kamuda “özel sözleşmeli personel” olarak istihdam edilmesi öngörülen düzenlemeyle taşeron işçilerinin haklarına kavuşmasının mümkün olmayacağını belirtti. Akyürek, bu düzenlemenin mevcut mevzuatın daha gerisinde olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
‘mevzuatın gerisinde’
“10 yıldır, 14 yıldır çalışanlar var. Bunlara ‘Geriye dönük bütün haklardan vazgeç, kıdem tazminatından kazanılmış haklarından vazgeç. Biz sana özel bir statü getireceğiz, bizim kontrolümüzde olacaksın, bizim sözümüzden dışarı çıkmayacaksın’ demek bu. Dolayısıyla bu bir düzenleme veya bir reform değil. Mevcut düzenlemenin daha gerisinde olduğuna göre karşı bir reform bu. Biz Belediye-İş Sendikası olarak buna son derece karşıyız.”
Kamuda çalışan taşeron işçilerinin iş tespiti yaptırarak geriye dönük haklarını almak üzere açılan davaların olduğunu hatırlatan Akyürek, “Dolayısıyla taşeron işçileri şu anda bu haklara sahip, kazanılmış davalar Yargıtay’da içtihat haline geldi. Kadro verilecekse bu insanlar zaten bunu hak etmiş” diye konuştu.

‘MEŞRU MÜDAFAA HAKKIMIZ’
Akyürek şöyle devam etti: “Bir an önce tüm konfederasyonlar ve sendikalar olarak bir araya gelip hem kamuoyuna hem işçilerimize karşı sorumluluğumuzu ve görevimizi yerine getirmemiz gerekiyor. Bu bizim meşru müdafaa hakkımız.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.