Taşeron işçisi eli boş döndü

Ankara’daki 11. Çalışma Meclisi’nde ‘ayrımsız kadro’ talebini Başbakan’a ileten taşeron işçileri istediği cevabı alamazken, kamuda asıl işte çalışanların kadro hakkı da bahara kaldı. İşçiler, ‘İşveren-AKP birliğine karşı biz de birlik olmalıyız’ dedi

Taşeron işçisi eli boş döndü
26 Aralık 2015 Cumartesi 13:56

Deniz Bilici
İki yıl aradan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında toplanan 11. Çalışma Meclisi’nden çıkan sonuç, taşeron işçileri için iç açıcı olmadı. Davutoğlu, toplantıdaki konuşmasında sadece kamuda asıl işte çalışan taşeron işçilerine kadro verileceğini belirtti, işçilerin “ayrımsız kadro” talebinin karşılanmayacağı netleşti. Kamudaki hangi işlerin asıl ve yardımcı iş olduğuna ilişkin kararın çıkması için daha önce belirlenen 31 Aralık tarihi ise Haziran 2016’ya kadar uzatıldı. Türkiye’nin çeşitli illerinden taşeron işçileri derneklerinin temsilcileriyle oluşturulan 15 kişilik heyet 23 Aralık’ta Çalışma Meclisi toplantısına katıldı.
Adana Kamu Şirket Çalışanları Derneği Başkanı Halit Önük, başbakana, taşeron işçilerine kadro verilmesi konusunda ayrım yapılmasını istemediklerini ilettiklerini belirtti. Asıl iş ve yardımcı iş ayrımıyla ilgili kararın ne zaman çıkacağına dair belirsizlik olduğuna dikkat çeken Önük, bu konuda bir an önce adım atılması gerektiğini vurguladı.
Hükümetin vaatlerinin iç açıcı olmadığını vurgulayan Önük, toplantıya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz bu toplantıda Başbakan’dan, ayrım yapılmaksızın kadro sözü bekliyorduk. Fakat başbakan ilk konuşmasında konuya bile değinmedi. Bir arkadaşımızın sorusu üzerine ikinci konuşmasında sadece asıl işte çalışan taşeron işçilerine kadro verileceğini belirtti. Toplantı beklentimizin dışında sonuçlandı. Başbakan’ın sözleri bizi tatmin etmedi.” Önük, ne olursa olsun sürecin takipçisi olacaklarını vurgulayarak, “Borç harçla da olsa, otostopla da olsa, Ankara’ya gidip davamızın peşinde olacağız” diye konuştu.

‘SENDİKALAR AYAĞA KALKMALI’
Toplantıya katılan İstanbul Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cemal Bilgin de hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti. Hükümetin, daha önce belirlediği tarihe sadık kalmadığına dikkat çeken Bilgin, asıl iş-yardımcı iş tespitinin 31 Aralık’a kadar yapılması gerekirken tarihin uzatılmasına tepki göstererek, hükümetin kendisiyle çeliştiğini söyledi. Bilgin, hükümetin taşeron işçisine kadro hakkını vermeyerek sosyal haklara tecavüz ettiğini ifade etti. Çalışma Meclisi toplantısına basının alınmamasına da tepki gösteren Bilgin, sözlerine şöyle devam etti:
“Hükümet kendi verdiği sözleri tutamayacağı için halktan korktu. İşçinin haklarını vermek için kaynak bulamıyorlar ama Çalışma Meclisi toplantısını Ankara’nın en lüks otellerinde yapıyorlar. Nasıl AKP’yle işveren, işçiye karşı birlik olabiliyorsa bizlerin de ortak hareket etmesi lazım. Tüm sendikaların, işçi örgütlerinin ayrıştığı noktalar kenara bırakılarak, hak arayışı mücadelesinde birlik olup ayağa kalması gerek!”

İŞÇİYİ YİNE KANDIRDILAR

Aydınlık / Ankara
Taşeron işçilerine kadro verilmesi çalışmalarının Haziran 2016’ya ertelendiği yönündeki açıklamalara taşeron işçilerinden de tepki geldi.
Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı Aydınlık’a şöyle konuştu:
“Kamuoyunda uzun süredir bir beklenti var, bu beklentinin bir an önce karşılanması gerekiyor. Sadece kamuda taşeron olarak çalışan 180 bin özel güvenlik işçisi var bir an önce kendilerinin asıl iş mi, yardımcı iş mi yaptıklarının açıklanmasını bekliyorlar. Bu bekleme süresi uzadıkça işçilerde ciddi bir psikolojik sorun haline gelecek.”
Çağırıcı, “Biz özellikle kamuda çalışan tüm taşeron işçilerin kadroya alınmasını, özel güvenlik görevlilerinin de hak ettiği konumda olmasını istiyoruz. Bu insanlar kadroyu 2004 yılından bu yana bekliyor. Bir an önce verilen sözlerin hayata geçirilmesi istiyoruz” diye konuştu.
Ankara Taşeron İşçileri Derneği Başkanı Yücel Aydın, hükümet programı ile kadro vaatlerinin birbirini tutmadığını söyleyerek “Taşeron işçileri yine kandırılıyor. Bir taraftan taşeron işçilerine kadro verilmesi sürekli ertelenirken, diğer taraftan taşeronun daha beteri özel istihdam bürolarının kiralık işçi çalıştırma yetkisi verilmesi hükümet programında yer alıyor. Uygulamayı düşündükleri bu sistem taşeronluğun yerini alacak sistemdir. Bu da sigortasız, sendikasız, iş güvencesinden yoksun köle işçi yaratılması demektir” ifadelerini kullandı.
Aydın, işçilerin en kısa sürede taşeron derneklerinde örgütlenip önümüzdeki süreçte bu saldırılara karşı güç oluşturması gerektiğini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.