Tasarı derhal geri çekilsin

Özel bütçeli kuruluşlara ait varlıkların satışının önünü açan tasarıya ilişkin tepkiler sürüyor. Türkiye’de özelleştirilmeyen kurum kalmadığına ve bunun ülkeye zarar verdiğine dikkat çeken Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, kamunun güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı

Tasarı derhal geri çekilsin
18 Ağustos 2016 Perşembe 11:17

Tarık Tekgözli
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, özel bütçeli kuruluşların varlıklarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı eliyle satılmasının önünü açan yasal düzenlemeye tepki gösterdi. Ağar, “Kamuyu güçlendirmemiz lazım ki devlet güçlü olsun” uyarısında bulundu.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba tasarıda yapılan bir düzenleme ile 100’den fazla özel bütçeli kuruluşa varlıklarını ve ticari hisselerini satılmak üzere Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devretme imkanı getirildi. Tasarı yasalaşırsa özel bütçeli kuruluşun talebi durumunda, bu kuruluşların varlıkları özelleştirme kapsam ve programına dahil edilecek.

‘GÜNDEMDEN ÇIKARIN’
Konuyla ilgili Aydınlık’a konuşan Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar, tasarının gündeme getirilmesini doğru bulmadığını vurguladı. Türkiye’nin hassas bir dönemden geçtiği belirten Ağar, şunları söyledi: “Türkiye, şu anda birlik ve beraberlik içerisinde olması gerekirken yangından mal kaçırır gibi tasarıyı tartışmadan, kimsenin bilgisi olmadan taslak haline getirilmesini anlamıyorum. Türkiye olarak moralimiz zaten bozuk. Bu tasarıyı gündeme getirip iyice moral bozmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bu tasarının gündemden bir an önce çıkarılmasını arz ediyorum.”

‘SENDİKALAR RAHATSIZ’
Tasarıya ilişkin tüm sendikaların Türk-İş’i arayıp rahatsızlığını dile getirdiğine dikkat çeken Ağar, “Herkes rahatsız, huzursuz. ‘Türk-İş olarak ne yapacağız, ne yapmamız gerekir’ diye genel başkanlar sürekli bizi arıyor. Biz de ‘Bekleyin bununla ilgili girişimlerimiz olacak’ diyoruz. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da bu tasarıya şiddetle karşı. Ülkemizin birlik ve beraberlik içerisinde olduğu bir zamanda bu tür şeyler bizi rahatsız ediyor. Tüm kurumlar rahatsız” ifadelerini kullandı. Özelleştirilmeyen kurum kalmadığını ve bunun Türkiye’ye zarar verdiğini belirten Ağar, “Aslında kamuyu güçlendirmemiz lazım. Her zaman söylüyorum. Kamuyu güçlendirmemiz lazım ki devlet güçlü olsun. Ama biz ne yapıyoruz. Kamuyu küçülte küçülte daha çok sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

AĞBAL: ATIL TAŞINMAZLAR İSTENDİĞİNDE SATILACAK
Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında muhalefet milletvekillerinin teklif ve bazı yasa tasarılarına ilişkin eleştirilerine yanıt verdi. Ağbal, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan torba yasa tasarısının 35. maddesinde yer alan özel bütçeli idarelere ait ticari amaçlı kuruluşlardaki hisseler ile varlıkların Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca özelleştirilmesine ilişkin düzenlemenin yanlış yorumlandığını savundu.
“Boşaltılan askeri arazilerle ilgili bir planımız yok. ‘Tiyatrolar özelleştirilecek’ diye bir planımız yok” diyen Ağbal, özel bütçeli kamu idarelerinin, kendi yatırımlarını finanse etmek istediği, atıl vaziyetteki taşınmazı değerlendirmek istediği zaman bu yatırımlarını Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bildireceğini ve başkanlığın bunun satışını gerçekleştireceğini anlattı. Özel bütçeli idarelerin atıl taşınmazlarını değerlendirecek tecrübe ve birikime sahip olmadığını vurgulayan Ağbal, düzenlemenin “özel bütçeli idareler istedikleri zaman kimi taşınmazı nakte ve gelire dönüştürür” şeklinde olduğunu, idarenin istemi dışında işlem yapılamayacağını kaydetti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.